Pętelki pomagają zrozumieć świat!

Te czasy już dawno za nami. Tosia doskonale wie, jak zachowywać się u lekarza albo w sklepie. Do przedszkola nie chodzi od trzech lat. Książki, które pomagają dzieciom zaakceptować trudne sytuacje albo odnaleźć się w nowych, dawno przekazaliśmy dzieciom od niej młodszym. Przekazaliśmy i raczej nie szukamy nowych książek tego typu. Są jednak wyjątki. Czasem ukazują się serie, które po prostu chce się mieć. Nawet wtedy, kiedy nie ma się w domu dziecka, które mogłoby być nimi zainteresowane.

Tak właśnie było z książkami autorstwa Barbary Supeł o Stasiu Pętelce i jego młodszej siostrze Jadzi, które trafiły do księgarń w 2019 roku. Szybko zyskały spore grono miłośników. Dlatego postanowiłam sprawdzić, czy naprawdę są tak ciekawe i, czy faktycznie tak bardzo wyróżniają się na tle podobnych serii. Skusiłam się i nie żałuję. To naprawdę świetna propozycja dla najmłodszych czytelników!


Książki, których główną bohaterką jest Jadzia Pętelka adresowane są do dzieci od pierwszego roku życia. Mają niewielki format, w sam raz dla małych rączek. W książkach dominują piękne, duże ilustracje. Tekstu nie ma wiele i jest on stosunkowo prosty. My mamy książkę Jadzia Pętelka idzie spać. W niej poznajemy wieczorne rytuały rodziny Pętelków. Jadzia nie jest łatwym przeciwnikiem, położenie jej spać to ogromne wyzwanie dla mamy. Czytając tę książkę przypomniałam sobie, jak to wyglądało u nas, kiedy Tosia była w wieku Jadzi. Znalazłam wiele punktów wspólnych, więc ta książka powinna świetnie sprawdzić się w każdym domu.


Podobnie jak książki o bracie Jadzi Stasiu. Każda opowiada o tym, co dzieciom najbliższe. Na przykład książka Staś Pętelka. Dzielny pacjent przybliża dzieciom niełatwy temat chorowania i wizyt u lekarza. Rówieśnicy Stasia dowiedzą się jak wygląda wizyta u lekarza, zobaczą, co dzieje się w aptece i przeczytają o tym, jak wygląda proces dochodzenia do zdrowia. Oczywiście nie zakładam, że istnieje dziecko w wieku przedszkolnym, które nigdy nie było u lekarza i wszystkie zawarte w książce informacje będą dla niego nowe. Wątpliwości nie ulega jednak fakt, że dzieciom, które wizyt u lekarza się boją, na pewno ta książka się przyda. Sprawdzi się również u tych, które często chorują. Znajdą w Stasiu bratnią duszę i dzięki temu na pewno łatwiej będzie im dochodzić do zdrowia.


Inna książka o Stasiu przyda się w domach, w których są dzieci marzące o własnym zwierzaku. Staś i Jadzia bardzo chcieliby mieć psa. Uwielbiają psiaka sąsiadki. Kiedy w końcu rodzice decydują się na przygarnięcie psa ze schroniska, okazuje się, że zwierzę to naprawdę poważny obowiązek i duża odpowiedzialność. Trzeba nie tylko zrobić zakupy w sklepie zoologicznym, ale również wykazać się sporą cierpliwością. Przygody Pętelków dobrze to pokazują i każdy powinien przeczytać je przed podjęciem ostatecznej decyzji o przyjęciu do domu zwierzęcia.


Seria autorstwa Barbary Supeł rozkochała mnie w sobie od pierwszego czytania. Ciekawi bohaterowie, interesujące opowieści i przepiękne ilustracje stworzone przez Agatę Łukszę. Z połączenia tych elementów powstała fantastyczna seria dla czytelników od pierwszego roku życia, która będzie ich cieszyć aż do momentu ukończenia przedszkola. Najpierw maluchy poznają Jadzię, potem zaprzyjaźnią się ze Stasiem. Razem z nimi będą śmiać się i bawić, uczyć i poznawać nowe rzeczy. Jednego tylko robić nie będą. Na pewno nie będą się nudzić! 

Książki z serii "Jadzia Pętelka" i "Staś Pętelka"
znajdziecie na stronie Zielonej Sowy

Komentarze

 1. Super książeczki! Rewelacyjnie sprawdzą się przy "oświecaniu" najmłodszych w umiejętnościach życiowych :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa propozycja. Tekstu umiarkowanie dużo, sporej wielkości litery i ładne rysunki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ksiażki wygladaja na bardzo ciekawe, podobaja mi sie ilustracje. Polece je siostrze, która na w domu małe dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam tą serię i bardzo ją lubię, aż szkoda, że dzieci rosną :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne książeczki. Myślę, że nie jeden maluch będzie z nich zadowolony :)

  OdpowiedzUsuń
 6. o Jadzi nie słyszałam, ale Stasia już kojarzę, bardzo lubię te ilustracje :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. O serii słyszałam, ale nie miałam jeszcze okazji mieć ich w rękach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super książki,myślę, że mojemu pięciolatkowi by się spodobały :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książeczki są pełne uroku, na pewno się za nimi rozejrzymy :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz