"Podręcznik dla superbohaterów. Część 1: Podręcznik" (Wydawnictwo Debit)

Superbohaterami są najczęściej mężczyźni. Superbohaterki można policzyć na palcach jednej ręki, a żeby je wymienić i tak trzeba się poważnie zastanowić. Bo jakoś tak to jest, że supermoce przypisujemy mężczyznom. O kobietach i dziewczynach w tym przypadku nie mówi się w ogóle. A przecież one również mogą mieć jakąś supermoc. I nie myślę tu tylko o tej, która pozwala opiekować się dziećmi, pracować zawodowo i gotować obiady.


Lisy, bohaterki książek z serii "Poradnik dla superbohaterów" również nikt nie mógł podejrzewać o posiadanie jakichkolwiek supermocy. Była raczej obiektem kpin, a nie osobą, z którą ktoś chciałby się przyjaźnić. Powód tej niechęci ze strony rówieśników był bardzo przykry. Lisa miała duże i odstające uszy. Właśnie to było przyczynkiem do licznych kpin, uszczypliwości, a w końcu do regularnego znęcania się nad dziewczynką. Dopuszczali się tego jej rówieśnicy, którym wydawało się, że są lepsi, ładniejsi, mądrzejsi. Mieli więcej siły, dlatego uznali, że mają prawo komuś dokuczać. Było ich kilku, dlatego postanowili uprzykrzyć życie osobie, która była sama. A Lisa postanowiła zachować to, co dzieje się w szkole dla siebie. Nie opowiedziała o tym babci, z którą mieszkała. O niczym nie powiedziała mamie, która na kilka miesięcy musiała wyjechać. Słowem nie wspomniała o tym nauczycielom. Spokój i ukojenie udawało jej się znaleźć w bibliotece. To właśnie tam trafiła na coś, co całkowicie odmieniło jej życie. Pewnego dnia uwagę Lisy zwróciła dziwna książka. Stała na półce i bił od niej blask. Dziewczynka nie widziała tej książki nigdy wcześniej. Bibliotekarka nie mogła znaleźć jej w katalogu, więc sprawa wydaje się jeszcze dziwniejsza. Tajemniczą książką, która zwróciła uwagę Lisy, okazuje się Podręcznik dla Superbohaterów. Dziewczynka bierze ją do domu i zaczyna czytać. Znajduje w niej porady dla początkujących bohaterów. Postanawia nabyć niektóre z opisanych tam umiejętności, bo ma nadzieję, że pomogą jej one unikać jej oprawców.

Nie będę Wam zdradzać jak rozwiną się losy Lisy. Musicie uwierzyć mi na słowo, że rozwiną się w bardzo ciekawym kierunku i całkowicie zmienią życie wyśmiewanej przez rówieśników dziewczynki. Możecie oczywiście sprawdzić, czy moje słowa są prawdziwe. Sama gorąco Wam to rozwiązanie rekomenduję, bo Podręcznika dla superbohaterów to świetna i wartościowa lektura. Zwłaszcza dla tych, którzy mają problem w relacjach z rówieśnikami. Dla takich dzieci i dla ich rodziców może to być jedna z tych lektur, która wpłynie na ich dalsze życie. Dzieciom pokaże jak ważne jest opowiadanie o swoich problemach innym. Dorosłym przypomni i uświadomi, jak ważne jest baczne obserwowanie swoich dzieci i jaką moc ma rozmowa. Lisa nie rozmawiała z nikim, dlatego nikt nie mógł jej pomóc. To może budzić ogromny sprzeciw w umysłach czytelników, ale prawda jest taka, że często tak wygląda sytuacja. Dzieci boją się osób, które je prześladują. A dodatkowo wstydzą się tego, że są prześladowane. Na końcu Podręcznika dla superbohaterów znajdą wskazówki, porady i namiary na miejsca, w których powinni szukać pomocy. Dzięki temu ta książka jest dla swoich czytelników nie tylko formą rozrywki, ale również podręcznikiem, podobnym do tego, który znalazła Lisa. Choć, oczywiście, życzę każdemu, żeby nigdy nie znalazł się w takiej sytuacji jak główna bohaterka tej książki.

Podręcznik dla superbohaterów. 
Część 1: Podręcznik
Elias Vahlund
ilustracje Agnieszka Vahlund
tłumaczenie Marta Rey-Radlińska
Wydawnictwo Debit 2019

 

Komentarze

 1. Ostatnio polecani tę książkę w Xsięgarni, więc chyba warto ją zakupić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie lubię tak ilustrowanych książek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jakoś się nie umiem przekonać do takiej konwencji, ale być może mojemu synowi by się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi sie spodobała propozycja czytelnicza, bo moje dzieci sporo oglądają ostatnio bajek o superbohaterach.

  OdpowiedzUsuń
 5. A wiesz, że masz rację. Myślę i trudno mi wyliczyć znane mi dziewczyny, które są superbohaterkami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Aż mnie dreszcz przeszedł z tym znęcaniem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie ilustrowana książka. Zresztą tematyka również jest ważna, zwłaszcza gdy w dzisiejszych czasach tyle słyszy się o znęcaniu ze strony rówieśników

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz