"Renomowany katalog Walker & Dawn" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Okładki może tej książce pozazdrościć wiele innych tytułów. Od razu zwraca uwagę. Zapowiada coś niezwykłego, budzi ogromne zainteresowanie. Treść nie zawodzi pokładanych w książce oczekiwań. I właśnie dlatego tak bardzo boję się o niej pisać. Nie chcę jej uprościć, zbanalizować, opowiedzieć nie tak, jak na to zasługuje. Podejmę się jednak tego zadania, bo chcę, żebyście dowiedzieli się o tej niezwykłej książce.


Renomowany katalog Walker&Dawn opowiada o przygodach czworga przyjaciół. Akcja powieści rozpoczyna się w 1904 roku w Luizjanie. Pewnego dnia główni bohaterowie znajdują puszkę, a w niej trzy dolary. To dla nich mnóstwo pieniędzy, więc i pomysłów na ich wydanie jest wiele. Ostatecznie postanawiają za tę kwotę kupić coś z "Renomowanego katalogu Walker & Dawn". Żeby to zrobić muszą napisać list, wysłać go (a raczej przekazać listonoszowi), a potem przejąć paczkę, zanim dotrze do domu któregoś z nich i zobaczą ją rodzice. Plan nie jest może prosty do zrealizowania, ale dzieciom udaje się odhaczać kolejne punkty. Po kilku tygodniach trzymają w rękach paczkę z zamówionym... rewolwerem i nabojami. Po otwarciu okazuje się jednak, że nie otrzymali tego na co czekali. Zamiast rewolweru w paczce znaleźli zegarek. Na dodatek zepsuty. Jakby tego było mało o wszystkim dowiadują się ich rodzice, więc przybywa im kłopotów. A to jeszcze nie jest koniec, bo w miasteczku pojawia się mężczyzna podający się za przedstawiciela Walker & Dawn. Ma list od właścicieli firmy na potwierdzenie swoich mocodawców i chce odnaleźć osobę, która zamiast zamówionej przez siebie rzeczy dostała zegarek. Kiedy dowiaduje się, że paczkę otrzymała banda dzieciaków, oferuje im pięćdziesiąt dolarów. Bohaterowie książki są jednak nieufni, nie godzą się na wymianę, zaczynają uciekać. A goniący ich mężczyzna, który oferował im wymianę, w trakcie pościgu ginie. Dzieci obawiają się, że ktoś obwini je o jego śmierć. Dodatkowo zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że zegarek, na którym tak bardzo zależy filmie Walker & Dawn. Postanawiają więc wyruszyć w podróż do Chicago. Wyprawa będzie niełatwa i niebezpieczna. Niemal bez pieniędzy, bez znajomości kraju, bez opieki kogoś dorosłego, dzieci korzystając z różnych środków lokomocji, dzieci przejadą niemal cały kraj. Nie będzie to jednak koniec ich kłopotów... Tych los przygotował dla nich jeszcze więcej. W tle pojawia się wątek zbrodni, który okazuje się mieć ogromne znacznie dla dalszego rozwoju akcji. Jeśli dodamy do tego jeszcze ogromny spadek, który na razie nie znalazł właściciela, otrzymujemy mieszaninę wydarzeń, emocji i książkę, którą trudno przestać czytać.

Mam nadzieję, że z mojego opisu można wywnioskować, że fabuła tej książki jest interesująca. Choć tak naprawdę słowo "interesująca" w przypadku Renomowanego katalogu Walker & Dawn to za mało powiedziane. Ta książka to niezwykła opowieść o przyjaźni, przygodzie i wielkiej podróży. Opowieść o dawnych czasach, kiedy biednym było jeszcze trudniej niż dziś, kiedy wielu ludzi nie potrafiło czytać, wobec dzieci stosowało się przemoc, a wielu miejscach panoszył się rasizm. Obraz świata wyłaniający się z tej książki nie napawa optymizmem, ale postawa dzieci budzi nadzieję. Mimo biedy, braku wykształcenia, trudnościach rodzinnych wykazują się odwagą, pomysłowością i udowadniają, że niewiele jest na świecie rzeczy tak cennych jak przyjaźń. 
 

Czytałam tę książkę z zapartym tchem. Kolejne wydarzenia mroziły krew w żyłach. Przeżywałam wszystko razem z bohaterami, martwiłam się ich losem i trzymałam kciuki za powodzenie ich wyprawy. Jeśli tak bardzo emocjonowałam się tą książką ja, to pomyślcie, jak wielkie emocje wzbudzi w swoich właściwych adresatach. Zachwyci miłośników książek przygodowych, opowieści kryminalnych, fanów powieści obyczajowych. Davide Morosinotto napisał książkę dla wszystkich, którzy lubią dobrą literaturę. Przychylnym okiem spojrzą na nią także miłośnicy pięknie wydanych książek. Oni zachwycą się kolorową obwolutą, niemal całkowicie czarną okładką. Oni westchną widząc niezwykłe grafiki wewnątrz książki, które przedstawiają kolejne strony rozpalającego wyobraźnię ludzi katalogu produktów. Bo Renomowany katalog Walker & Dawn to książka, która zachwyci każdego i, którą każdy (bez względu na wiek) może przeczytać.
Renomowany katalog Walker & Dawn
Davide Morosinotto
projekt graficzny Stefano Moro
tłumaczenie Ewa Nicewicz-Staszowska
Dwie Siostry 2019
wiek 10+
Komentarze

 1. bardzo lubię takie książki, ta więź z bohaterami i emocje jakie towarzyszą czytaniu :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś czuję, że siostrzenicy mojego męża ta książka przypadłaby do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż mi się zachciało oglądać Peaky Blinders. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeba przyznać,że recenzja jest bardzo zachęcająca...

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubimy bardzo książki z tego wydawnictwa! A recenzja super

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię książki tego wydawnictwa. Tej nie widziałam jeszcze nigdzie.

  OdpowiedzUsuń
 7. U nas jeszcze książka na nią za wcześnie ale lubię takie historie

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak zobaczyłam zdjęcie okładki to byłam sceptyczna, ale opisem mnie zaciekawiłaś na tyle, że mam ochotę od razu biec do księgarni :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Faktycznie bardzo ciekawa i ważna tematyka. Myślę, że lektura może być interesująca zarówno dma dzieci, jak i dla dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 10. a my właśnie z tego wydawnictwa nie mamy jeszcze żadnej pozycji. Koniecznie musimy to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo zaciekawia środek oraz to jak sama bym to wszystko odebrała :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Z tego krótkiego opisu jestem skora wysunąć wniosek, że ta książka wniosła by znacznie więcej w edukację młodych czytelników, niż obecnie wybrane lektury. Jak dla mnie, książka warta posiadania, a już dawno nie kupowałam żadnej książki dla siebie, więc ta jest jako pierwsza na liście.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem sroką okładkową i przyznam, że oprawa nie zwróciłaby mojej uwagi. Nie siegnelabym po nią. Natomiast Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca, a więc nie wykluczone, że z czasem poznam tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mój synek jest za mały, ale przyznam, że ja sama chętnie bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 15. Już chcemy przeczytać tą książkę! Dzięki za polecenie!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz