Hilda i Wisienka - dziewczynki, które trzeba poznać!

Drugi tydzień ferii dla naszego województwa trwa w najlepsze. Mamy więcej czasu na nadrabianie książkowych zaległości i uważne przyglądanie się wszystkim nowościom. Wśród wszystkich książek, które w styczniu ukazały się na rynku wydawniczym, naszą uwagę zwróciły dwie pozycje z wydawnictwa EGMONT. Jedna jest kontynuacją opowieści, którą miałyśmy już okazję poznać, druga to pierwszy tom zupełnie nowej serii.

Głównymi bohaterami są dziewczynki i to już pierwszy krok do tego, żeby Tosia była gotowa od razu brać się do czytania. Zdarza się jednak, że interesująca bohaterka to za mało, żeby doczytać książkę do końca. Bierze do ręki następną i o poprzedniej zapomina. Nie zdarza się to na szczęście często i w tym przypadku nie zdarzyło się również. Wszystko dlatego, że od przygód tych bohaterek nie można się oderwać.


Zaczęłyśmy od Hildy, bohaterki znanej wielu z serialu emitowanego przez Netflix. Pierwszy tom jej przygód (KLIK), w którym broniła swojego domu, czytałyśmy z wypiekami na twarzy rok temu. Hilda okazała się pomysłową, ciekawą i bardzo zdeterminowaną bohaterką, której trudno było nie polubić. Od tego czasu niecierpliwie wypatrywałyśmy kolejnej części przygód tej sympatycznej niebieskowłosej dziewczynki. I doczekałyśmy się. W książce Hilda i wielka parada dowiadujemy się jak wygląda życie Hildy i jej mamy po przeprowadzce do miasta. Niestety, dziewczynka bardzo źle się czuje w nowym miejscu zamieszkania. Gwarne miasto ją przeraża, znacznie lepiej czuła się na pustkowiach, gdzie mieszkały wcześniej. Nie jest jej łatwo nawiązywać nowe znajomości. Kilka bratnich dusz znalazła, ale do bycia duszą towarzystwa jest jeszcze bardzo daleko. Nie podoba jej się ani szkoła, ani nauczycielka, ani większość koleżanek i kolegów. A jakby miała mało problemów, to w ramach zadania domowego ma przygotować prezentację o największych atrakcjach Trolbergu. Dla większości jej koleżanek i kolegów nie byłoby to trudne zadanie, ale z Hildą było zupełnie inaczej. Ona nie znosiła Trolbergu. I nie widziała tam ani niczego ładnego, ani ciekawego. Mimo początkowych oporów i niepowodzeń nie podda się. Tylko czy to się uda?


Druga książka inauguruje nową serię. Bohatera przedstawia nam się jako Wisienka. Ma dziesięć lat i marzy o tym, żeby w przyszłości zostać pisarką. W realizacji tego marzenia wspiera ją mama, która daje dziewczynce pamiętnik. Wisienka zaczyna go zapisywać, a my dzięki temu lepiej ją poznajemy. Dziewczynka opisuje swoją mamę, swoje przyjaciółki. Pisze o swoich marzeniach i wydarzeniach, które mają miejsce w jej życiu. Chyba nawet nie spodziewała się, że niedługo po tym, jak zacznie pisać pamiętnik przeżyje największą przygodę swojego życia. O niej nie przeczytamy jednak w pamiętniku. Książka zmienia swoją formę na komiks i to tu poznamy historię tajemniczego mężczyzny, którego pewnego dnia zauważyły Wisienka i jej przyjaciółki. Każda z dziewczynek w inny sposób wyobrażała sobie czym mógłby się zajmować Pan Tajemnica. Dziewczynki nazwały go tak, ponieważ nie wiedziały czym może się zajmować mężczyzna, który w weekendy wchodzi do lasu w puszką farby. Pomysły się mnożą, ale żadna z dziewczynek nie podejrzewa jak niezwykłą rzecz robi Pan Tajemnica. Przyjaciółki nie podejrzewają też, że niedługo będą uczestniczkami tej wielkiej TAJEMNICY!


Dwie bardzo różne książki. Łączy je to, że opowiadają o dziewczynkach i to, że świetnie się je czyta. Dzieli znacznie więcej, bo opowiadają zupełnie inne historie. Każda jest interesująca i warta przeczytania. Hilda pokazuje, że z każdej sytuacji można znaleźć jakieś wyjście, a przy tym bawi i śmieszy. To jedna z tych bohaterek, której trudno nie polubić. Tę bohaterkę się lubi i się jej kibicuje. Wisienka wzbudza ciekawość czytelników. Od jej nieco szalonych przygód trudno się oderwać. Zainteresowanie i nieskrywanych zachwyt budzą też ilustracje. Szatę graficzną Wisienka zyskała oszałamiającą! Od pierwszej do ostatniej strony trudno oderwać od nich wzrok. Są niezwykłe i tym wyjątkowym przygodą dodają jeszcze więcej uroku. 

Hilda i Wisienka szybko zyskują sympatię czytelników. Dzieci będę się dobrze bawić czytając o ich przygodach. A o to przecież w czytaniu chodzi, żeby książki sprawiały przyjemność, umilały czas i pobudzały wyobraźnię. Książki, które pokazałam dzisiaj, doskonale te zadania wypełniają. 

Książki o Hildzie i Wisience znajdziecie 
na stronie wydawnictwa EGMONT

Komentarze

 1. Jako szkoda, że moje dzieci już wyrosły z takich książeczek, zapowiadają się sympatyczne przygody czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam za sobą lekturę całej serii o Wisience i muszę przyznać, że zyskuje z każdym tomem. Porusza wiele ważnych problemów, również tych bardzo bolesnych. Czytałam te książki z takim samym zaciekawieniem, jak moja 10-letnia córka. Miejmy nadzieję,że Egmont nie poprzestanie tylko na pierwszym tomie, i że również polscy czytelnicy będą mogli poznać przygody i tajemnice Wisienki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej serii, ale wydaje się interesująca dla dzieciaków.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe propozycje. Cudnie jest spędzać czas zanurzając się w książki. Sama uwielbiałam to robić od najmłodszych lat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że moja córka byłaby zachwycona. Bardzo mi się podoba ten pomysł zevzmiana formy na komiks.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jesteśmy wiernymi fankami egmont, ale tych ksiązek nie mielismy okazji czytać :) Wszystko przed nami, bo zapowiadają się fantastycznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z tych 2 książek, wybrałabym Wisienkę. Podoba mi się zmiana tekstu tradycyjnego w komiks.

  OdpowiedzUsuń
 8. Znamy Hilde, ale nie do końca chłopcom podeszła, może w kolejnym. Podejściu trafi na lepsze grunt

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam żadnej z polecanych książek, może dlatego, że mój synek zawsze wybiera pozycje z męskimi bohaterami, bo łatwiej się z nimi utożsamia. Od czasu do czasu podsuwam mu książkę z dziewczynkami, jeśli jest naprawdę ciekawa, akceptuje ☺. Może spróbujemy przygody Wisienki, szczególnie, że format przypomina komiks? Dziękuję za ciekawe recenzję ! Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno niejedna mała czytelniczka polubiłaby obie bohaterki tych książeczek. Wydają się postaciami, z którymi łatwo się zidentyfikować w takim wieku.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książki z tajemnicą bardzo chętnie zaproszę do domowej biblioteczki :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz