"Sam i Watson pokonują zazdrość" (Wydawnictwo ADAMADA)

Myślę, że znacie tych bohaterów. Pierwsza książka o ich przygodach ukazała się trzy lata temu i uczyła młodych czytelników, jak radzić sobie ze złością (KLIK). Wielu ta książka pomogła. Dzięki niej dzieci miały szansę lepiej zrozumieć, co dzieje się w ich głowach, kiedy się złoszczą. Teraz Sam i Watson pomogą im radzić sobie z zazdrością!


Kto z nas nie bywa zazdrosny? Myślę, że nie ma takich osób. Każdy, bez względu na to, co ma, dokąd jeździ i czego doświadcza, patrząc na innych, może im czegoś pozazdrościć. Taka już chyba nasza natura, że jak to mówią, trawa jest zieleńsza tam, gdzie nas nie ma. Jeśli ukłucie zazdrości motywuje nas do pracy albo zachęca do działania, to nie ma w tym niczego złego. Gorzej, jeśli zazdrość działa na nas deprymująco i zamiast robić cokolwiek, siadamy i zaczynamy się użalać, to dobrze nie jest. Warto więc, od najmłodszych lat, uczyć dzieci tego, że jeśli już muszą komuś czegoś zazdrościć, to żeby z tej zazdrości wynikało coś mądrego i wartościowego.
Czego zazdrościł Sam? Jemu zabrakło uwagi. Odkąd urodziła się jego mała kuzynka, uwaga całej rodziny skupiła się na niej. Sam nie potrafił tego zaakceptować. Denerwowało go, że mała Lenka nie zareagowała na Sama, że złapała za kciuk jego kuzyna, uśmiechnęła się do niego. Zobaczywszy Sama zamknęła oczy i zasnęła... Chłopiec nie mógł tego zrozumieć, poczuł się zazdrosny i zły. Wyszedł na zewnątrz, żeby pobawić się na podwórku. Kuzyn Szymek poszedł za nim, chciał porozmawiać z Samem i mu pomóc. Jego moc przekonywania była jednak za mała. Konieczna była pomoc niezawodnego Watsona, kot po raz kolejny okazał się prawdziwym i bardzo mądrym przyjacielem. Powiedział Samowi tyle mądrych słów i miał dla niego tyle empatii, że nie tylko chłopcu, ale i każdemu zazdrosnemu czytelnikowi zrobi się na sercu znacznie lżej.
Emocje towarzyszą nam na każdym kroku. Musimy z nimi żyć, musimy umieć sobie z nimi radzić. Książka o przygodach Sama i Watsona właśnie tego uczy. Nie usuniemy emocji z naszego życia. Raz będziemy zadowoleni i szczęśliwi, innym razem dopadnie nas smutek albo złość. To całkowicie naturalne i dotyka każdego człowieka. Sam i Watson pokonują zazdrość to swoisty przewodnik po uczuciach. A właściwie po jednym z nich, czyli tytułowej zazdrości. Czytając ją możemy mieć wrażenie, że trzymamy w rękach mapę albo przewodnik. Jakby ktoś wyciągnął do nas pomocną dłoń. Bohaterowie tacy jak mali czytelnicy zapraszają ich do swojego świata i dzielą się swoimi sposobami na smutki i nerwy. Dlatego, gorąco Was zachęcam, żebyście odpowiedzieli na to zaproszenie i wybrali się na spotkanie z Samem i jego mądrym kocim przyjacielem.


Sam i Watson pokonują zazdrość
Ghislaine Dulier
ilustracje Berengere Delaporte
tłumaczenie Bożena Sęk
ADAMADA 2020 

Komentarze

 1. Ooo to książka dla nas, akurat bardzo aktualna 😉

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdrości towarzyszą silne emocje, nie radzą sobie z nimi dorośli, a co dopiero dzieci. Zatem takie książki pomagają nawiązać rozmowy na jej temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojej, jakie ważne tematy ta publikacja porusza ! Szacun dla autora - to nie lada wyzwanie

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka bardzo ładnie wygląda i zachęca do zajrzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam doskonale pierwszą książkę, bardzo była u nas pomocna. Oczywiście teraz mała jest straszą, ale w planach jest kolejny maluch, wiec na pewno jaką kupię. Przyda się za jakiś czas, ale dobrze ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że jest coraz więcej książek opowiadających o emocjach i uczących dzieci, jak opanować te emocje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tych książeczek jeszcze nie znamy, dawno nie byłam na stronie wydawnictwa Adamada i chyba czas to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz