"Ignacy Jan i jego plan" (PWM)

Zazwyczaj publikuję recenzje od poniedziałku do piątku. Są jednak dni, które zasługują na wyjątkowe uczczenie. Dziś świętujemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, książki o konstytucji nie znalazłam, ale mam inną, również patriotyczną. 


Jej bohaterem jest Ignacy Jan Paderewski, polski pianista i kompozytor, wybitny polityk, mąż stanu i premier polskiego rządu. Jego nazwisko jest Tosi doskonale znane, choćby dlatego, że jest on patronem poznańskiej Akademii Muzycznej, którą często mijamy (choć może powinnam napisać, że mijałyśmy) spacerując po Poznaniu. Przed głównym budynkiem AM stoi pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, więc rozmowy o nim rodziły się spontanicznie. Co roku, 26 grudnia, na poznańskim Dworcu Letnim odbywa się inscenizacja przyjazdu Paderewskiego do Poznania, który był jednym z impulsów, które zdecydowały o wybuchu w 1919 roku powstania wielkopolskiego. Można powiedzieć, że w naszym rejonie Polski jest swoisty kult Paderewskiego. Kiedy więc widzimy jakąś nową książkę poświęconą właśnie jemu, bez wahania włączamy ją do naszej biblioteczki.Tak było również w przypadku książki Ignacy i jego plan autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. Ta wierszowania biografia znakomitego pianisty spodoba się już przedszkolakom. Tekstu nie ma tu wiele, ale trafiło tu wszystko, co dla małego czytelnika najważniejsze. Książka Katarzyny Huzar-Czub opowiada o życiu człowieka utalentowanego, zdeterminowanego i bardzo wytrwałego. Tych cech wymagano od małego Ignacego Jana w szkole. Chłopiec nie poddawał się, mimo tego, że niektórzy dorośli mówili mu, że nigdy nie spełnią się jego marzenia o wielkich salach koncertowych, światowej sławie i brawach od tłumnie zgromadzonej na jego koncertach publiczności. On nie chciał się jednak poddawać, ćwiczył wytrwale i spełnił wszystkie swoje marzenia. W ich realizacji wspierał go ojciec.

To on przez synka dziecięce lata
czytał mu książki (nawet te grube).
Chwalił też każdą Ignasia próbę
gry na pianinie. Mówił: - Ćwicz, słońce.
Kiedyś zaprosisz tatę na koncert!

Ojciec zajmował się również patriotyczną edukacją syna. Opowiadał mu o historii Polski, której w czasach dzieciństwa i młodości Paderewskiego, nie było przecież na mapach świata. Opowiadane przez ojca historie zaszczepiały w duszy młodego chłopaka ziarno patriotyzmu i również w jego sercu budziły się marzenia o wolnej Polsce.

- Ja świat przeciągnę na naszą stronę.
Mnie posłuchają, bo będę wielki!
Tata poprawił synkowi szelki
i odrzekł: - Będziesz. Ja w ciebie wierzę.
(A mówił prawdę, bo wierzył szczerze).

My już wiemy jak to wszystko się skończyło i co z tych marzeń wyszło. Tata Paderewskiego nie znał przyszłości, ale wierzył w syna i ze wszystkich sił wspierał realizację jego marzeń. Ze względu na postać ojca, ta książka staje się ważną lekturą nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców. Zdarza się przecież, że nam dorosłym, brakuje wiary we własne dzieci.Oczywiście Ignacy i jego plan to nie tylko historia dzieciństwa Paderewskiego. Znajdziemy tam również opowieść o jego dorosłym życiu. O wielkich sukcesach, koncertach i karierze politycznej. O marzeniach, które mogą się spełnić, o pasji, którą trzeba rozwijać, o pracy, którą należy wykonywać. To bardzo wartościowa lektura i z całego serca polecam ją Wam i Waszym dzieciom. Nie tylko dlatego, że opowiada o wybitnym Polaki, którego biografię warto znać. Także ze względu na przesłanie, które ze sobą niesie. Dzieci powinny żyć tak jak mały Ignacy Jan, powinny wierzyć w swoje marzenia i nie ustawać w próbach ich realizacji. Z tych powodów warto pokazać tę książkę własnym dzieciom. Jej ogromną zaletą są również piękne ilustracje Zosi Dzierżawskiej, które dodają tej historii uroku i charakteru. Razem z tekstem tworzą piękną, atrakcyjną dla młodych czytelników całość. Książkę wartą przeczytania nie tylko przy okazji święta narodowego.Ignacy Jan i jego plan
Katarzyna Huzar-Czub
ilustracje Zosia Dzierżawska
Polskie Wydawnictwo Muzyczne 2020

Komentarze

 1. Widzę że lektura wnosi wiele dobrych wartości w życie odbiorcy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Taką książeczką można przybliżyć dziecku postać, bardzo fajna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię takie książki, chętnie przeczytałabym moim chłopakom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapiszę ją w pamięci na przyszłość. Mam nadzieję, niedaleką przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 5. Takiej książki w naszej biblioteczce nie mamy :) Chętnie bym ją przeczytała synowi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo wartościowa książka, która przybliża dzieciom postać wielkiego Polaka

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa książeczka, nie słyszałam o niej. Z pewnością zwiększa wiedzę o ważnej postaci historycznej!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jesli szukalabys ksiazki patriotycznej, to polecam "Dziadka i Niedzwiadka" Lukasza Wierzbickiego! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz