"Szlaki polskich gor" (Wydawnictwo SBM)

Planujecie wakacje? A może powinnam zapytać inaczej, dokąd planowaliście wybrać się na wakacje? My zarezerwowaliśmy pobyt jeszcze przed wybuchem pandemii. Chcielibyśmy z niego skorzystać. Co z tego wyjdzie? Trudno powiedzieć, bo nie wiemy, co będzie za tydzień. Nie przeszkadza nam to jednak czytać książek o miejscach, które mieliśmy odwiedzić. W tym przypadku są to książki o naszych ukochanych górach.


Szlaki polskich gór wypatrzyłam na Instagramie. Od razu wiedziałam, że to książka dla nas. Tosia i ja uwielbiamy górskie wędrówki. Z trochę większą rezerwą podchodzi do nich TosiTata, ale nieustannie nad nim pracujemy i mamy na tym polu pewne sukcesy. Tegoroczne wakacje mamy (bo jest w nas jeszcze cały czas odrobina nadziei) spędzić w Beskidzie Śląskim, a Tosia już wspomina o tym, że za rok chciałaby pojechać całą rodziną do Zakopanego. Czytanie takich książek jest więc dla nas szansą nie tylko na ukojenie tęsknoty za chodzeniem po górach, ale i okazją do odkrycia nowych miejsc, które warto byłoby odwiedzić.Autorka książki zaczęła swoją opowieść o górach od informacji praktycznych dotyczących wędrówek po szlakach. Stąd mniej wprawieni turyści dowiedzą się, co trzeba spakować do plecaka i jak wybrać najlepszą trasę. Autorka przypomina o konieczności sprawdzenia pogody, mierzenia sił na zamiary i dobrym oszacowaniu czasu. Kiedy to wszystko zostanie przygotowane, a wiedza przyswojona, można ruszać na szlak. Dokąd najlepiej? Możliwości jest wiele. Karkonosze, Beskidy, Gorce, Góry Świętokrzyskie. A może kogoś skuszą Tatry lub Pieniny? Miłośnicy natury i spokoju wybiorą pewnie Bieszczady. Innych skuszą Góry Stołowe. Miłośników tajemnic i historii przyciągną pewnie Góry Sowie. Wybór jest naprawdę duży. Autorka opisała nie tylko najpopularniejsze szlaki. Każda rozkładówka to kopalnia wiedzy o zabytkach, przyrodzie i budowie geologicznej konkretnych regionów. Informacji jest wiele, ale są one krótkie, ciekawie napisane, interesujące i zrozumiałe dla dzieci. Wszystkie zachęcają nie tylko do wędrówek, ale również do dalszych poszukiwań.Szlaki polskich gór to inspirująca książka dla miłośników podróży. Dla tych, którzy już nie raz chodzili po szlakach będzie okazją do przypomnienia sobie odwiedzonych już miejsc. Tych, którzy w górach jeszcze nigdy nie byli może zainspirować. Tyle tam ciekawych miejsc do zobaczenia i szczytów do zdobycia. Tam nie można się nudzić nawet w deszczowe dni. Wszystkie te ciekawe i warte do zobaczenia miejsca zostały pokazane na zdjęciach. Miło popatrzeć na nie, kiedy podróżowanie jest pewnym luksusem i dowodem odwagi (choć pewnie niektórzy powiedzą, że głupoty). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby snuć jakieś plany. Na ten rok albo na kolejne. Dzięki tej książce można również odbywać wspaniałe podróże palcem po mapie. A tym żaden koronawirus nie przeszkodzi!Szlaki polskich gór
Agnieszk Nożyńska-Demianiuk
ilustracje Marcin Kot, Magdalena Stefańczyk
Wydawnictwo SBM 2020

 

Komentarze

 1. Świetna książeczka! Idealna, by w młodym pokoleniu zasiać ziarenko miłości do gór...:)

  OdpowiedzUsuń
 2. myślę, że za jakiś czas na pewno skorzystam z tej książki planując górskie wycieczki ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książeczka choć wolę morze

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie, teraz bezpieczniej poruszać się palcem po mapie. książeczka bardzo fajna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że chętnie sięgnęłabym po książkę, zwłaszcza teraz, kiedy w zasadzie podróże książkowe na razie mi pozostały. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rodzina mojej mamy pochodzi z gór więc od dziecka zdobyłam już wiele górskich szczytów. Kiedy byłam mała nie było tego typu publikacji - miałam tylko książeczkę PTTK, w której w schroniskach na szczytach przybijano pieczątki, a każdy zdobyty szczyt oznaczałam zielonym pisakiem w atlasie polskich gór. Warto zaszczepiać w dziecku miłość do górskich wędrówek, cieszę się, że i książki mogą w tym pomóc :)
  Pozdrawiam! włóczykijka z Imponderabiliów literackich

  OdpowiedzUsuń
 7. zaintrygowała mnie ta ksiązka. Ciekawy pomysł by w jednym miejscu zebrać podstawowe informacje o górach i szlakach w Polsce w wersji dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 8. My mieliśmy jechać nad morze, ale jak będzie czas pokaże. Aczkolwiek góry też lubimy i może uda nam się wyskoczyć w jakiś weekend :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Też marzyły nam się góry, jak będzie, zobaczymy 😉

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa propozycja zwłaszcza na obecne czasy, kiedy niemal wszyscy będą odkrywać nasze rodzime zakątki.

  OdpowiedzUsuń
 11. W obliczu wirusa wakacje w Polsce są czymś pożądanym, dlatego ta książeczka może bardzo pomóc w planowaniu rodzinnych wypraw! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna książeczka dla dzieci i ich rodziców, żeby mogli sobie przypomnieć wszystkie szlaki!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz