"Moja babcia kocha Chopina" (Wydawnictwo Literatura)

Miały być spektakle teatralne, miały być koncerty w filharmonii. Nic z tych planów nie wyszło. Oglądamy rejestracje różnych wydarzeń kulturalnych, które są dostępne w internecie, ale każdy przyzna chyba, że to nie jest to samo. Niedawno znalazłyśmy sposób na ukojenie tęsknoty za koncertami. Pomogła nam w tym jedna z nowości Wydawnictwa Literatura.


Moja babcia kocha Chopina to kolejna wspaniała opowieść z elementami biograficznymi autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel. Ta autorka już nie raz udowodniła, że pisze wspaniałe opowieści o wielkich ludziach, którzy na zawsze zapisali się w historii. Ta książka, jak już wspomniałam wcześniej, nie jest typową biografią, a raczej powieścią z elementami biografii. Główne bohaterki są dwie, babcia i wnuczka. Mała Maja często odwiedza swoją babcię i z zainteresowaniem, ale i pewnym niepokojem przygląda się stojącemu w jej mieszkaniu fortepianowi. Instrument przykryty jest ogromną chustą i budził ciekawość dziewczynki. Maja czuła, że może się za nim kryć jakaś tajemnica. W końcu nadchodzi dzień, w którym babcia decyduje się odsłonić fortepian. Jest to dzień wyjątkowy, bo właśnie wtedy Maja dowiaduje się, że babcia Wanda będzie ją uczyć gry na fortepianie. Podróż w świat dźwięków i życia jednego z najwybitniejszych Polaków. Maja i jej babcia będą podróżować śladami Chopina. Odwiedzą Żelazową Wolę, zajrzą do warszawskich Łazienek, gdzie stoi chyba jego najbardziej znany pomnik. Dowiedzą się, czym zajmował się tata Fryderyka, co lubił robić mały Frycek i w jaki sposób zaczęła się jego przygoda z muzyką. Babcia opowiada także o świecie, w jakim żył Chopin, nakreśla tło historyczne. To ciekawa lektura, nie tylko dla tych, których pasją jest muzyka.


Uwielbiamy książki Anny Czerwińskiej-Rydel od dnia, w którym przeczytałyśmy pierwszą z nich. Nikt, tak jak ona nie umie opowiadać historii o ludziach, których warto znać i, którzy mogą być dla młodych czytelników inspiracją. Z książką Moja babcia kocha Chopina jest tak samo. Oczywiście nikt nie musi od razu zostawać pianistą, ale każdy może spełniać swoje marzenia. Każdy może realizować swoje pasje i rozwijać zainteresowania. To przesłanie ważne dla najmłodszych. Starszym ta książka przypomni, że dzieci trzeba wspierać w realizacji marzeń. Polecam czytać tę książkę w rodzinnym gronie. Czytać albo słuchać, bo dołączono do niej płytę. Na niej usłyszeć można nie tylko cały tekst, ale również utwory Chopina! Podwójna przyjemność gwarantowana!


Moja babcia kocha Chopina
Anna Czerwińska-Rydel
ilustracje Magdalena Pilch
Wydawnictwo Literatura 2020
wiek 9+


Komentarze

 1. Teraz, to bardzo dobry pomysł, aby zostać w domu i przeglądać książki o tej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda interesująco i pewnie i mnie by się spodobała :) Takie historie na pewno zainteresują niejedno dziecko, no i przybliżą takie właśnie postaci jaką był nasz wybitny pianista ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo zachęcająca recenzja, takie historie pomagają małemu czytelnikowi lepiej wejść w opowieść.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już za tydzień instytucje kulturalne będą otwarte, więc warto jednak iść do muzeum lub do filharmonii. Bo dziecko po pandemii chyba na widok książek, ma po prostu "dość".

  OdpowiedzUsuń
 5. Cóż za wspaniałą publikacja. Sama chętnie chwyciła bym ją w ręce i przeczytała jednym tchem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie książeczki są świetne i dziecko może z nich wiele się nauczyć oraz zapamiętać :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajna propozycja na przemycenie ważnej wiedzy najmłodszym! Zdecydowanie bardziej przystępna niż klasyczne książki do muzyki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna propozycja, w przystępny sposób przedstawiająca dziecku biografię Chopina

  OdpowiedzUsuń
 9. wspaniale że dołączona jest też płyta z muzyką

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniała propozycja, przybliżyć dziecku znane osobistości, wielkiego kompozytora jednocześnie słuchając jego etiud.

  OdpowiedzUsuń
 11. Znakomita książka i do tego płyta z muzyką.. To byłby idealby prezent dla mojego syna, bo zaczyna Go interesować gra na pianinie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jako dziecko czytałam coś o Frycku, ale były to raczej nieciekawe czytanki szkolne. Dzieci powinny mieć wiedzę o ludziach, którzy zapisali się w historii. Jeśli są tego typu książki, ciekawe, przyjemne w odbiorze i mądre, to ja jestem na tak!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz