"Sekretne życie wirusów" (Wydawnictwo Debit)

Już miało być normalnie. Mieliśmy wrócić do zwykłego życia, do szkoły, pracy, na dodatkowe zajęcia. Los miał względem nas zupełnie inne plany. Jutro duża część Polski stanie się strefą czerwoną, w której zaczną obowiązywać nowe ograniczenia w wielu sferach życia. Z wirusem żyje nam się najwidoczniej tak dobrze, że ani myślimy się z nim rozstawać. Warto więc poznać go lepiej. Jego i wszystkich jego poprzedników. Proces poznawania wirusów pomoże nam przebyć świetna książka z Wydawnictwa Debit. Na okładce znajomy widok. Ludzi w maseczkach ochronnych widzimy ostatnio na każdym kroku. Kobieta z okładki również ma ją na twarzy (i zakrywa, co ważne, nos i usta). Wokół niej widzimy kilka wirusów. Znacznie więcej będzie ich w środku. Zobaczymy tam te, które doskonale znamy i, o których słyszymy o lat. Pojawi się wirus wścieklizny, wirus grypy, rotawirus i wirus HIV. Jest nieco mniej znany, ale równie niebezpieczny wirus Ebola i pokonany wirus variola, który wywoływał ospę prawdziwą, ale dzięki szczepionkom udało się go wyeliminować. Nie zabrakło najmłodszego w tym gronie, ale cieszącego się dużą (nie)sławą wirusa SARS-COV-2. Skąd one wszystkie się wzięły? Na to pytanie również odpowiada książka. Dzieci dowiedzą się, że wirusy wokół nas zawsze były i będą. Trafiamy na nie w każdym miejscu, w którym się znajdziemy. W książce znajdziecie nie tylko spis tych miejsc, ale przede wszystkim informacje z ich życia prywatnego. Sekrety ich materiału genetycznego i zasady ich rozmnażania. Poznacie sposoby chronienia się przed zakażeniem i leczenia w przypadku złapania któregoś z nich. Przeczytacie ich historię oraz dowiecie się, jaka może być ich przeszłość. Wszystko to w książce dla dzieci!
Czy z tego powodu książka jest mniej wartościowa i brakuje w niej poważnych informacji? Absolutnie nie! Sekretne życie wirusów zainteresuje każdego. Większość z nas zakończyło edukację biologiczną na poziomie szkoły średniej. Wiedza dawno zdążyła wyparować z naszych głów. Co zrobić, kiedy pytania z tej dziedziny zaczynają zadawać dzieci? Ja zawsze proponuję książkę. Dobrze napisaną, ciekawie zilustrowaną. Właśnie taką jak ta. Ładna, kolorowa, ciekawa i bardzo mądra. Napisana w taki sposób, że zainteresuje czytelnika w każdym wieku. Interesujące informacje znajdzie w niej zarówno pięciolatek, jak i jego starszy brat. Na coś ciekawego trafią również rodzice. Z tych właśnie powodów radzę Wam czytać ją całą rodziną.
Sekretne życie wirusów

Colectivo Ellas Educan

Mariona Tolosa Sistrere

tłumaczenie Karolina Jaszecka

Wydawnictwo Debit 2020

wiek 5+


Komentarze

 1. O proszę,kolejna książka w bardzo aktualnej tematyce ;) Ładna,kolorowa - i zapewne można też wiele się z niej dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka można by powiedzieć na teraz!!! ciekawa propozycja na pokazanie dziecku tej tematyki

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka bardzo na czasie;)) myślę, że zawsze warto edukować dzieci w temacie chorób.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że nie śledziłam tak dobrze wiadomości na temat wirusa.
  Co do książki, jestem nią zainteresowana. Myślę, że sprawię ją dla nas.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa książka dla dzieci, ułatwia rozmowę z dziećmi o wirusach i o tym, jak się przed nimi bronić

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz