"Mikołaj Kopernik. Geniusz, który wstrzymał Słońce" (Wydawnictwo Zielona Sowa)

Byli w historii świata tacy ludzie, którzy zapisali się w niej tak mocno, że ich biografie wyrastają jak grzyby po deszczu. O tych ludziach każdy coś wie. Może pamięta datę urodzin i śmierci, może wie, gdzie ta osoba przyszła na świat. Każdy słyszał o jej największych osiągnięciach. Jedną z takich osób jest na pewno Mikołaj Kopernik, który mimo tego, że żył kilkaset lat temu, do dziś rozpala wyobraźnię i budzi zachwyt. Nie przesadzę i myślę, że się w tym ze mną zgodzicie, że jest największym polskim naukowcem. Jego odkryciu nie dorówna już chyba żaden inny Polak. Choćby z tego powodu wypada wiedzieć o nim jak najwięcej.Skąd czerpać wiedzę o naszym astronomie? Książek dla dzieci poświęconych Mikołajowi Kopernikowi ukazało się w ostatnim czasie sporo. Każdą, którą przeczytaliśmy, mogę z czystym sumienie polecić. Wszystkie opisują Kopernika w nieco inny sposób. Każdy jest interesujący, ale to, co zrobił z biografią Mikołaja Kopernika Marcin Przewoźniak, to coś absolutnie fenomenalnego. Nie jest to klasyczna opowieść biograficzna, w której wszystkie wydarzenia opisano w kolejności chronologicznej. Autor opowiada nie tylko o życiu astronoma, ale również o świecie, w którym Kopernik żył, ludziach, których spotykał, rzeczach, które robił (a które niekoniecznie wiązały się z astronomią). Z tej książki można się dowiedzieć, jak w XV wieku wyglądały pokoje dziecięce, ile zarabiali ludzie wykonujący różne zawody, co stawiali na swoich stołach i czym się interesowali. Czytający tę książkę zobaczą życie Kopernika na tle innych (mniej i bardziej znanych) ludzi żyjących właśnie w tym czasie. Dzięki temu z tej książki dowiadujemy się znacznie więcej niż tylko, gdzie Kopernik się urodził, gdzie się uczył i czym po kolei się zajmował. Autor opisuje średniowieczne miasto i średniowieczną szkołę. Poświęca kilka zdań szkolnej wyprawce ówczesnych uczniów i zwyczajom panującym przy średniowiecznym stole.  

Informacji związanych ze światem, w którym żył Mikołaj Kopernik jest w tej książce sporo, ale główną postacią tej książki jest astronom. Autor nie zapomniał o jego dziełach, odkryciach i różnych zajęciach, których się przez całe życie podejmował. Razem z nim udajemy się do Bolonii, Rzymu, Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna i Fromborka. Przyglądamy się warsztatowi Kopernika, czytamy o jego pracy. Przyglądamy się niebu, na które spoglądał Kopernik. Poznajemy jego uczniów i tych, którzy odkryć Kopernika nie uznawali. Kto miał rację? Dziś już wiemy, ale kilka wieków temu za sprzyjanie teoriom Kopernika można było wpaść w bardzo poważne tarapaty i nawet stracić życie! Ciekawostek z różnych dziedzin znajdziecie w tej książce wiele. Mimo tego, że nie jest to ani powieść przygodowa, ani sensacyjna, to czyta się ją z wypiekami na twarzy. Myślę, że wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ciekawe życie prowadził Mikołaj Kopernik.
Wchodzimy w ten okres roku kalendarzowego, kiedy zaczynamy szukać prezentów świątecznych dla naszych bliskich. Książka Marcina Przewoźniaka ma szansę trafić pod niejedną choinkę. Piękne wydanie od razu zwraca uwagę potencjalnych czytelników. Duży format, ładna grafika na okładce, ciekawy temat. Każdy, kto zajrzy do środka na pewno się nie zawiedzie. Z ilustracjami Kamila Pruszyńskiego zetknęłyśmy się chyba po raz pierwszy. Od razu nas zachwyciły. Razem z opisami tworzą wspaniałą całość, która dla młodych czytelników będzie bardzo interesująca. Dla mnie jest to najlepsza i najciekawsza ze wszystkich książek o Mikołaju Koperniku, jakie miałam okazję z Tosią czytać. Dlatego, z czystym sumieniem i pełnym przekonaniem polecam ją Wam!
Mikołaj Kopernik. Geniusz, który wstrzymał Słońce

Marcin Przewoźniak 

ilustracje Kamil Pruszyński

Zielona Sowa 2020

wiek 9+ 


Komentarze

 1. moja córka ostatnio chce rozmawiać na bardzo egzystencjalne tematy, ale o Koperniku tez bym chętnie z nią porozmawiała ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kopernik to pasjonująca postać. Niesamowity umysł wykraczający daleko ponad swoje czasy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna książeczka, bardzo ciekawie wydana. Szkoda, że kiedyś jak byłam mała, bardzo mało było takich kolorowych i pouczających książek- za to teraz w sporych ilościach nadrabiam literaturę dziecięcą:-D

  OdpowiedzUsuń
 4. To na pewno bardzo ciekawa i inspirująca lektura.Warto doceniać geniusz i przekazywać taką wiedzę następnym pokoleniom.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz