"Wielkie przygody w świecie przyrody" (Wydawnictwo AGORA)

Książek o zwierzętach nie można przeczytać za dużo. Każda, choć pozornie opowiada o tym samym, to robi to w zupełnie inny sposób. Wiele razy złapałyśmy się na tym, że nawet czytając kolejną książkę tego samego autora, która pozornie opisuje te same gatunki, znajdujemy w niej nowe, wcześniej nieznane nam informacje. 


W książce Wojciecha Mikołuszki nie szukałyśmy żadnych powtórzeń. Znamy jedną jego książkę, piękną opowieść o niezwykłym bocianie. Wojtek zachwycił nas ponad rok temu. Historia wzruszała, bawiła i przekazywała ciekawostki na temat bocianów. Do dziś, bez wahania, polecamy ją wszystkim miłośnikom powieści o zwierzętach. W książce Wielkie przygody w świecie przyrody informacji zawartych w Wojtku nie szukałyśmy, bo wiedziałyśmy, ze to zupełnie inna książka. Jej bohaterami są ludzie, dla których zainteresowanie zwierzętami zmieniło się w sposób na życie. Dzieli ich naprawdę wiele. Urodzili się w różnych zakątkach świata, na przestrzeni wielu wieków. Jedni zajmowali się zwierzętami zawodowo, inni po prostu bardzo mocno je kochali. Właśnie z tego powodu stali się bohaterami tej książki. Jako pierwszy pojawia się święty Franciszek z Asyżu. Człowiek, który uważał zwierzęta za swoich mniejszych braci i nawet mówił do nich kazania! Po nim przedstawiony zostaje Alexander von Humboldt, który na początku w trakcie pobytu w Ameryce Południowej, stworzył teorię natury jako żyjącej całości, w której współistnieją różne powiązane ze sobą elementy. Dziś jest to dla nas sprawa zupełnie oczywista, która nie podlega większej dyskusji, ale trzy wieki temu, myślenie Humboldta było naprawdę rewolucyjne. Na początku XXI wieku, wielu ludziom, rewolucyjne wydają się pomysły ekologów, którzy domagają się lepszego chronienia środowiska. Ich wszystkich reprezentuje ostatnia bohaterka książki, czyli Greta Thunberg, która jest najbardziej znaną z młodych osób walczących o środowisko naturalne. Między nimi pojawia się kilkunastu innych miłośników przyrody. Jest badający w XIX wieku zwierzęta żyjące w Jeziorze Bajkał, zesłaniec, Benedykt Dybowski. Jest malarz Henri Rousseau, którego obrazy przedstawiające sceny z życia dżungli, kojarzą chyba wszyscy, choć większość nie wie, jak nazywał się ich autor. Kolejną bohaterka książki, Zofia Kielan-Jaworowska, która badał pierwsze żyjące na naszej planecie zwierzęta. Po niej przedstawiony został David Attenborough. Wiele osób zna jego programy tworzone dla telewizji BBC i zdjęcia, na których uwiecznia żyjące na całym świecie zwierzęta. Bohaterów jest dwudziestu. To daje nam dwadzieścia bardzo różnych i niesamowicie interesujących biografii.

 Ale ta książka to nie tylko opisy. Wielkie przygody w świecie przyrody nie tylko poszerzają wiedzę swoich czytelników, ale również inspirują do przeżywania przygód, poznawania świata roślin i zwierząt na własną rękę. Autor podsuwa czytelnikom pomysł na górską wyprawę, podczas której mogliby podziwiać otoczenie. Podpowiada, w jaki sposób można założyć własną hodowlę ryb albo ślimaków. Proponuje stworzenie ludka z plasteliny, który mógłby być przez nas zabierany w różne, przyrodniczo ciekawe, miejsca i tam przeżywać własne przygody. Zachęca do sadzenia drzew i kręcenia własnych filmów. Pomysłów jest mnóstwo, każdy warto wykorzystać, bo może to otworzyć nasze oczy na rzeczy, które bardzo często mijamy, a tak rzadko dostrzegamy. Dostrzec warto również piękne ilustracje Joanny Rzezak, które uzupełniają tę książkę. Każdemu bohaterowi towarzyszą nieco inne barwy. Razem z tekstem tworzą wspaniałą całość. Piękną i mądrą książkę, która spodoba się nie tylko miłośnikom przyrody. To także wspaniała opowieść o pasji tak wielkiej, że wypełnia całe życie.

 Wielkie przygody w świecie przyrody

Wojciech Mikołuszko

ilustracje Joanna Rzezak

Wydawnictwo AGORA 2020


http://wydawnictwoagora.pl/


Komentarze

 1. Wczoraj w radiu autor tej książki świetnie o niej opowiadał. Chętnie zajrzę do niej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książeczka zapowiada się ciekawie, do tego ma ładne ilustracje. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno zapoznam się z tą lekturą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie kupiła ta wiewiórka na zdjęciu - i nic na to nie potrafię poradzić :D

  OdpowiedzUsuń
 5. czekam kiedy moje dzieci będa na tyle duże, że razem będziemy odkrywać takie książki :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Strasznie mi się podoba ta książka, sam chętnie ją wezmę do łóżka 😁 Hodowla ślimaków, ludek z plasteliny,filmy-extra pomysły.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mamy milion takich książek i co najlepsze każda kolejna cieszy młodego

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka bardzo pięknie i zachęcająco wydana. Nie dziwie się, że przypadłą Wam do gustu - gdy byłam mała uwielbiałam czytać, a zwłaszcza przeglądać książki o zwierzętach, a ta już samym swoim wyglądem intryguje, co dla młodszego odbiorcy ma duże znaczenie. Będę miała tę pozycję na uwadze podczas świątecznych zakupów :) Pozdrawiam! włóczykijka z Imponderabiliów literackich

  OdpowiedzUsuń
 9. Co prawda jeszcze nie dla nas, ale w przyszłości myślę że ta książka zagości u nas. Ciekawa i piękna. Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
 10. Wygląda i zapowiada się fantastycznie! Przygody w świecie przyrody ... cudownie to brzmi!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ojej,to książka idealna dla nas! Bardzo lubimy spędzać czas w otoczeniu przyrody,poznawać ciekawostki na jej temat i poszukiwać ciekawych opcji oraz pomysłów na kolejne wyprawy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo mi się ta okładka skojarzyła z innym wydawnictwem.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz