"Idą Święta" (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Rozpoczął się grudzień. Dla wielu najpiękniejszy czas roku, pełen radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Jarmarki, dekoracje, zapach pierników i mandarynek, ludzie kupujący w pośpiechu ostatnie prezenty, nerwowe wybieranie najładniejszej choinki spośród kilkudziesięciu, które wyglądają niemal tak samo. Teraz wszystko będzie nieco inne. Pewnie wolniejsze, mniej intensywne. Może nawet zatęsknimy za świątecznymi piosenkami granymi w kółko w galeriach handlowych?  Nas w świąteczną atmosferę zawsze najlepiej wprowadzały książki. Co roku ich stosik zaczyna rosnąć w okolicach początku listopada. W tym nie było inaczej. Mamy sporo nowości, do których od jakiegoś czasu zaglądamy. Wśród nich jest również nowe wydanie książki Idą Święta Moniki Utnik-Strugały. Po co nam drugi egzemplarz tej samej książki? Drugie wydanie zostało uzupełnione o kilka nowych rozdziałów, więc nad zakupem zastanawiałam się nie więcej niż minutę. 
Pierwszą różnicę zauważycie od razu. Okładka, choć stylistycznie bardzo podobna do tej znanej nam z pierwszego wydania, jest inna. Tym razem okładka jest niebieska i pojawiają się na niej inne elementy związane z Bożym Narodzeniem. Pierwsze rozdziały znowu traktują o początkach Bożego Narodzenia. Autorka wyjaśnia, że data samych świąt jest umowna i ma związek z przesileniem zimowym i obchodzonym wtedy hucznie przez starożytnych święta ku czci Słońca. Bożego Narodzenia nie byłoby jednak bez Adwentu, dlatego kolejny rozdział książki poświęcono właśnie jemu. Na następnych stronach autorka opowiada o tym, jak Boże Narodzenie świętują ludzie w różnych zakątkach świata. Polskim tradycjom poświęca jednak najwięcej miejsca. Tym całkowicie współczesnym i tym, które kultywowano przed wiekami. Niektóre z nich przetrwały do dziś. Wiele cały czas do nich dołącza. Jedne są bardzo mocno związane z religijną sferą Bożego Narodzenia, inne mają pochodzenie całkowicie świeckie. Wystarczy wspomnieć kultywowaną w wielu domach tradycję oglądania filmów o Kevinie. Właśnie jej poświęcono jeden z nowych rozdziałów. Pozostałe dotyczą przebojów muzycznych, słynnego koncertu noworocznego, chińskiego Nowego Roku oraz przemarszu z pochodniami, który odbywa się w jednym z włoskich miast. W książce pojawiły się również teksty najpopularniejszych kolęd oraz rozdział poświęcony Chanuce, którą Żydzi obchodzą niemal w tym samym czasie, co chrześcijanie Boże Narodzenie. Naprawdę jest o czym czytać!
Monika Utnik-Strugała snuje wspaniałą, podzieloną na 45 rozdziałów opowieść o bożonarodzeniowych tradycjach, a Ewa Poklewska-Koziełło uzupełnia ją pięknymi ilustracjami swojego autorstwa. Ich współpraca, po raz drugi zaowocowała wspaniałym leksykonem Bożego Narodzenia. Autorka i ilustratorka znowu wprowadzą czytelników w świąteczny nastrój, pokażą w jak różny sposób świętuje się Boże Narodzenie na całym świecie. Jeśli rok temu nie udało się Wam kupić tej książki, to koniecznie zróbcie ją teraz. Idą Święta to lektura na lata. Na pewno będziecie do niej wracać przy kolejnym Bożym Narodzeniu. Zawarta w niej wiedza nigdy się nie zdeaktualizuje, ale zawsze coś może umknąć z naszej pamięci i wtedy od razu będziecie wiedzieli, gdzie szukać odpowiedzi na pytania Wasze lub Waszych dzieci.

Idą Święta.

O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Monika Utnik-Strugała

ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło

Nasza Księgarnia 2020

wiek 6+


https://nk.com.pl/


Komentarze

 1. Już na całego podchwytuję świąteczne klimaty, właśnie za pośrednictwem książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy pierwszą część i jeśli druga jest tak samo przepełniona świątecznymi ciekawostkami oraz pięknymi ilustracjami to też się chyba na nią zdecydujemy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy pierwszą, czerwoną, jak i tę granatową. To wspaniałe publikację, pięknie ilustrowane. Można dowiedzieć się z nich naprawdę wiele na temat tradycji świątecznych.

  OdpowiedzUsuń
 4. dzisiaj widzę tę książkę już po razk kolejny, aż mi się zachciało... ciekaw czy będzie u nas w księgarni :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniała książka, koniecznie muszę ja zdobyć dla dziewczynek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubią książki świąteczne, zarówno w te dla dzieci, jak i te dorosłyc. Pozwalają wczuć się w magię świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja tak się zastanawiam, gdzie Wy te wszystkie książki trzymacie? hehe

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz