"Podręcznik dla superbohaterów. Część 5: Zagubieni" (Wydawnictwo Debit)

Ta seria jest z nami od dawna. Tosia bardzo ją lubi i niecierpliwie wypatruje kolejnych części. Podzielam jej sympatię do "Podręcznika dla superbohaterów", bo sama chętnie śledzę losy tych bohaterów.

 

Zaczęło się od wielkiej sympatii do Lisy. Dziewczynki, która w życiu nie miała łatwo. Jej rówieśnicy często z niej drwili, ponieważ miała odstające uszy. Lisa bardzo się tym przejmowała, ale nikomu dorosłemu o tym nie mówiła. Przed kpinami uciekła do szkolnej biblioteki. Właśnie tam znalazła pewnego dnia bardzo dziwną książkę. Nosiła ona tytuł Podręcznik dla superbohaterów. Wyróżniał się spośród innych blask bijący z jej okładki. Zaintrygowana postanowiła ją wypożyczyć. Nie była to jednak taka prosta sprawa, bo okazało się, że książki nie ma w katalogu szkolnej biblioteki! Na szczęście bibliotekarka przymknęła na to oko i pozwoliła Lisie wziąć książkę do domu. To całkowicie odmieniło życie dziewczynki. Szybko okazało się, że Lisa ma moc, która pozwoli jej zostać superbohaterką. Początkowo dziewczynka działała sama. Później dołączył do niej jeden z rówieśników. Współpraca szła im gładko, udawało im pilnować porządku w mieście i krzyżować plany przestępców. Sprawy skomplikowały się, kiedy dołączyło do niej dwóch kolejnych chłopców, którzy nigdy nie darzyli Lisy przesadną sympatią. Relacje z normalnego życia szybko przerzucili na życie superbohaterów. Winą za swoje niepowodzenia zawsze obarczali Lisę. Podejrzewali ją, że specjalnie nie mówi im niektórych rzeczy. Konflikt narastał, a w mieście znowu zaczęły dziać się dziwne rzeczy i trzeba było działać. W mieście zaczęły znikać dzieci uczące się w tej samej szkole, co Lisa. Kłótnie i spory muszą zejść na dalszy plan. Trzeba zająć się znacznie ważniejszymi sprawami. Nie będzie to jednak takie łatwe, bo w pewnym momencie nastąpi coś, czego nikt wcześniej się nie spodziewał. Wszyscy zwrócą się przeciw Czerwonej Masce! Takiego obrotu spraw Lisa się nie spodziewała. Czy uda jej się wypełnić kolejną misję? Odpowiedź znajdziecie w tej wyjątkowej książki.
Od jakiegoś czasu Tosia przejawia szczególne zainteresowanie superbohaterami, a dokładniej mówiąc superbohaterkami. Te drugie znaleźć nie jest łatwo, bo w tej dziedzinie w kulturze i popkulturze dominują jednak mężczyźni. Na szczęście są takie książki, jak ta. Podręcznik dla superbohaterów to nie tylko książka o niezwykłych mocach, jakie odkryła w sobie mała dziewczynka. To również opowieść o dzieciństwie, dojrzewaniu, relacjach rówieśniczych i problemach, jakie mogą spotkać każdego, kto chodzi do szkoły. Największą zaletą tej książki (ale i całej serii) jest to, że daje nadzieję. Pokazuje, że każdy może zostać superbohaterem, że w każdym, nawet tym najbardziej wyśmiewanym, może mieć w sobie jakieś wyjątkowe moce i talenty. Dobrze byłoby, żeby książka z tak mądrym i ważnym przekazem trafiła do wszystkich, bo wszystkim może dać lekcję i powód do rozmyślań. Szanse są duże, bo "Podręcznik dla superbohaterów" mądre przesłanie przekazuje w bardzo atrakcyjnej formie. Ilustracje są wyraziste i szybko zwracają uwagę potencjalnych czytelników. Sama książka bardziej przypomina komiks niż tradycyjną powieść pełną długich opisów. Tych naprawdę tu nie potrzeba, bo wszystko, co ważne jest tu na właściwym miejscu!
 Podręcznik dla superbohaterów. Część 5: Zagubieni

Elias & Agnieszka Vahlund

tłumaczenie Marta Rey-Radlińska

Wydawnictwo Debit 2020

wiek 7+


 https://wydawnictwo-debit.pl/Komentarze

 1. Fajnie że dziewczynka odkryła moc, ciekawe czy uda sie jej osiągnąć obrane cele

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta seria raczej nie dla nas,Bąbel chyba by się nią nie zainteresował - ale cieszę się,że Tosi przypadła do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawie brzmi :) mój młodszy syn też ma fazę na super bohaterów

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka zapowiada się bardzo interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno w odpowiednim czasie podsunę synowi tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz