"Awiatorzy" (Wydawnictwo Znak Emotikon)

Znamy imiona i przydomki polskich władców, nazwiska bohaterów historycznych i sportowców, pseudonimy różnych artystów. Znamy, bo ich lubimy albo zdajemy sobie sprawę, że są ważni dla naszej historii. Wiemy sporo, a jednak nie wiemy wszystkiego. O niektórych nie dowiedzielibyśmy się nigdy, gdyby nie książki. To do nich, bardzo często, oprócz tych najsłynniejszych, trafiają także ci mniej znani. Bohaterowie, mistrzowie, specjaliści w swoich dziedzinach. Często bardzo wąskich. Wielu z nich również zasługuje na miejsce w książce. Teraz znalazło się ono dla lotniczek i lotników.

 

Na warsztat wzięła ich Anna Litwinek. To ona w książce Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników. Kim są bohaterowie tej książki łatwo odgadnąć, ale kto dokładnie trafił na jej karty domyślić się jest nieco trudniej. Autorka przedstawiła pierwszych polskich lotników. Tych, którzy przecierali szlaki i tworzyli legendę. Poznacie twórców pieśni Marsz lotników, którzy sami pokonali wiele przeszkód, żeby lotnikami zostać. Spotkacie na stronach tej książki wyjątkowe kobiety, które przed II wojną światową wyruszyły na rajd dookoła granic Rzeczypospolitej. Nie zabrakło oczywiście miejsca dla dwóch legend polskiego lotnictwa, czyli Żwirki i Wigury. Pojawiają się również baloniarze. Na przykład Franciszek Hynka, dwukrotny zdobywca Pucharu Gordona Benetta. Są lotniczki i lotnicy, którzy walczyli w II wojnie światowej. Dzielni i odważni, którzy na zawsze zapisali się na kartach historii. Jest w tej książce jedyny Polak, którzy poleciał w kosmos, czyli Mirosław Hermaszewski. Jest nasz wielki mistrz szybowcowy Sebastian Kawa. I wielu innych, prawdziwych bohaterów, o których wielu z nas pewnie nigdy wcześniej nie słyszało.


Awiatorzy to lektura fascynująca i uskrzydlająca. Każda z przedstawionych przez Annę Litwinek postaci udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Bohaterowie tej książki pokonali wiele przeszkód, żeby spełnić swoje marzenia. Wielu z nich żyło w bardzo trudnych czasach, miało znacznie bardziej ograniczone możliwości rozwoju, a mimo to robili rzeczy wyjątkowe. Każdy z nich może być inspiracją i wzorem do naśladowania dla czytelników. Oczywiście nie muszą oni od razu ruszać w przestworza, na ziemi też jest wiele do zrobienia i całkiem sporo marzeń do spełnienia. Nam Awiatorzy zawrócili w głowie. Historie są fascynujące, a ilustracje Adama Wójcickiego, które je uzupełniają dodają im uroku i charakteru. W książce są również zdjęcia, na których zobaczycie, jak naprawdę wyglądali jej bohaterowie. Całość prezentuje się znakomicie i świetnie nadaje się na prezent. Dla kogo? Dla wszystkich ciekawych świata dzieci w wieku szkolnym.

 

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników

Anna Litwinek

ilustracje Adam Wójcicki

Znak Emotikon 2021


 https://www.znak.com.pl/


Komentarze

 1. U nas jest ulica Żwirki i Wigury nie wiedziałam że byli lotnikami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki tej lekturze udało mi się poszerzyć swoją wiedzę na temat lotników.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fascynująca lektura,przy której faktycznie można poczuć się uskrzydlonym :) Miło się czyta o ludziach z pasją,którzy czegoś w życiu dokonali.

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas rodzinne tej książki czytanie właśnie w ten weekend, w ramach zdobywania ciekawej wiedzy, relaksu przed maturami mojej młodzieży. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super jest to, że pokazujemy dzieciom, ile talentów zrodziła polska ziemia.
  Na codzień mówi się o bohaterach z zachodu, ale i my mamy się kim chwalić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa pozycja dla starszych dzieci! Ja podobnie jak wyżej nie miałam pojęcia że byli lotnikami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mojej dwójki urwisów, to wspaniała pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa książka! Nie miałam pojęcia że byli lotnikami.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wygląda bardzo interesująco. Będę musiał koniecznie sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz