"Duży Wilk i Mały Wilk" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Podobno są tacy, którym samotność nie przeszkadza. Wydaje mi się jednak, że prędzej czy później każdy zatęskni za ludźmi, zapragnie wyjść z domu, zobaczyć inne twarze, porozmawiać z innymi ludźmi. Za tym właśnie tak bardzo tęskniliśmy rok temu, kiedy niemal nie opuszczaliśmy własnych domów. Byliśmy trochę jak bohater książki, o której chcę Wam dziś opowiedzieć.

 

Ten bohater nazwany został Dużym Wilkiem. Ów Wilk jest samotnikiem. Od zawsze mieszka zupełnie sam na szczycie wzgórza. Lubi spędzać czas pod swoim drzewem, zapewne w ciszy i spokoju, bo przecież mieszka tam sam. Ale jego spokój zostanie wkrótce zburzony. Wszystko za sprawą Małego Wilka. Ten niebieski zwierzak przybędzie pewnego dnia na wzgórze, na którym mieszka Duży Wilk. Czy bohaterowie się zaprzyjaźnią? Oj, do przyjaźni droga jest naprawdę daleka. Duży Wilk obawia się Małego Wilka. Obserwuje go z boku, nie przegania, ale też nie próbuje nawiązać żadnej relacji. Patrzy, co nowy przybysz robi, jak się zachowuje. Mały Wilk robi to samo, też obserwuje. Żaden nie ma złych zamiarów. Żaden nie próbuje poszerzać terenu, na którym mieszka. Duży zaczyna, co prawda robić jakieś odważniejsze kroki w stronę Małego, ale nie jest nachalny. Czym więc uraził go, że pewnego dnia Mały Wilk po prostu zniknął? Czy w ogóle czymkolwiek mógł go urazić? Czy zrobił coś złego? Zachował się w nieodpowiedni sposób? Duży Wilk nie wie, wpatruje się w pustkę i coraz bardziej tęskni... 

Na szczęście historia ma szczęśliwy finał, choć co dokładnie się zdarzy musicie sprawdzić sami. To będzie naprawdę przyjemna lektura. Historia zachwyca i wzrusza, ilustracje kradną serca. Duży Wilk i Mały Wilk to książka dla wszystkich, którzy mają problem z nawiązywaniem znajomości i tych, którzy mają problem z akceptowaniem nowych sytuacji. Przyda się również tym, których czekają wielkie zmiany. Nowe przedszkole, nowy dom, a może rodzeństwo. Tak książka nie mówi wprost o żadnych zmianach, o żadnej konkretnej sytuacji i w tym tkwi jej siła. Tę uniwersalną i mądrą opowieść można odnieść do bardzo wielu różnych sytuacji, które mogą spotkać każde dziecko. Dzięki temu będzie świetnym pretekstem do rozmowy z najmłodszymi. Przeczytajcie koniecznie! Gwarantuję, że będziecie wzruszeni, zauroczeni i zachwyceni.

Duży Wilk i Mały Wilk

Nadine Brun-Cosme

ilustracje Olivier Tallec

 tłumaczenie Jadwiga Jędryas

Dwie Siostry 2021


Komentarze

 1. Dobrze, że książka jest uniwersalna i jej treść można odnieść do różnych sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Samotność, a spędzanie czasu samemu to dwie różne sprawy. Zawsze dobrze jest mieć wybór. Co do książeczki to zapewne warto ją przeczytać i doświadczyć emocji w niej ukazanych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo łasa na książki z tak ciekawą oprawą graficzną, to pierwsze na co zwracam uwagę, a później z przyjemnością poddaję się treści, najlepiej w towarzystwie młodego czytelnika, lubię obserwować jak odbiera przygodę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zawsze polecasz bardzo ciekawe książeczki dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy sentyment do książek,w których bohaterami są (dobre lub tchórzliwe) wilki ;) Ta też pewnie by się nam spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. hm zapowiada się bardzo ciekawa historia, ilustracje sa cudne. Monika F

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz