"Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej" (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Oto kolejna książka, której nie mogło zabraknąć w naszej biblioteczce. Wiedziałam, że chcę ją kupić od chwili, w której wypatrzyłam ją w zapowiedziach wydawniczych. Nazwisko autorki i ilustratorki gwarantowało, że będzie to książka ciekawa, wartościowa i doskonale zilustrowana. Ciekawy był również motyw przewodni książki. Opowieści o Maryi, które nie są wydane przez wydawnictwo stricte religijne? Jaki będzie efekt tej dość odważnej próby? Zaraz się dowiecie!

 

Książka od razu zwraca uwagę. Ma piękną okładkę przypominającą ludowe obrazki albo rzeźby. Marianna Oklejak nie po raz pierwszy pokazuje czytelnikom prace w takiej stylistyce. Te, podobnie jak wszystkie wcześniejsze, zachwycają od pierwszego spojrzenia. Okładka jest oczywiście w kolorze, który najbardziej kojarzy się z Maryją, czyli niebieskim. Na okładce, oprócz głównej bohaterki, zobaczyć można kwiaty, rośliny i zwierzęta oraz małego, różowego aniołka. Wewnątrz znalazło się osiemnaście opowiadań, historii, baśni ludowych. Jak w przedmowie wyjaśnia autorka, czyli Justyna Bednarek cała "książka powstała z pragnienia, by ocalić przed zapomnieniem baśnie ludowej łączące Matkę Boską z przyrodą". Dowiecie się z niej, skąd wzięły się maki, jak wielką rolę w życiu Maryi odegrał skowronek. Dowiecie się dlaczego osika drży i, dlaczego kania pragnie dżdżu. Przeczytacie o tułaczce Świętej Rodziny, która uciekała przed Herodem i pomocy jaką otrzymywali od przypadkowych ludzi. Często były to osoby, o które wielu z nas o pomoc bałoby się poprosić. Maryja i Józef nie mieli wyboru, ale dzięki temu dali tym ludziom szansę na zrobienie pierwszej dobrej rzeczy od lat (a może w ogóle w całym ich życiu). To wspaniała lekcja dla małych czytelników. Nie chodzi tu wcale o kwestie związane z religią, ale po prostu o to, żeby być dobrym człowiekiem, który szanuje innych ludzi i, który innym niesie bezinteresowną pomoc. Człowiekiem szanującym rośliny i zwierzęta. Niosącym pomoc słabszym i potrzebującym. Ta książka niesie z sobą przesłanie uniwersalne, które warto stosować w swoim życiu przez cały czas.

Nie znałam większości historii opowiedzianych przez Justynę Bednarek. Kojarzyłam niektóre motywy (na przykład wilki związane z 2 lutego i jagody związane z 2 lipca), ale pozostałe były mi całkowicie obce. Czytałam więc tę książkę z takim samym zainteresowaniem jak Tosia. Razem zachwycałyśmy się każdym kolejnym opowiadaniem i miałyśmy spory problem z podjęciem decyzji, czy czytać dalej czy może zrobić przerwę i rozłożyć czytanie na więcej dni. Ta książka wciąga nie przez zaskakujące zwroty akcji, ale przez piękne historie, które czytelnikom opowiada autorka. Nasz zachwyt rósł z każdą chwilą, ta książka całkowicie nas w sobie rozkochała. Opowiadania mają swój wyjątkowy urok i niosą piękne przesłanie. To kolejna książka, która opowiada o pięknie przyrody, o jej wyjątkowości i o należnej jej szacunku. Opowiadania Justyny Bednarek w połączeniu z niezwykłymi ilustracjami Marianny Oklejak tworzą niebanalną całość, która zaskoczy wielu czytelników. Zaskoczy, zachwyci i oczaruje!

 

Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej

Justyna Bednarek

ilustracje Marianna Oklejak

Nasza Księgarnia 2021Komentarze

 1. Rzeczywiście piękne ilustracje,choć my raczej wybieramy książeczki prezentujące różne religie i porównujące je ze sobą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Treści Biblijne coraz częściej są prezentowane dzieciom w przystępnej formie. Myślę, że duchowa sfera jest wazna i warto i ją pielęgnować. Patrycja

  OdpowiedzUsuń
 3. Propozycja czytelnicza, po którą nie sięgniemy, dość daleko jesteśmy od takich klimatów czytelniczych, nie przyjmują się u nas.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ się cieszę że natrafiłam na ten wpis u Ciebie!!! własnie takich ksiażek brakuje u nas w biblioteczce domowej. Koniecznie muszę ja kupić. Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że to śliczne opowieści. Piękne ilustracje. Chętnie przeczytamy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widać że ma bardzo ważny przekaz i piękne opowieści :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podobają mi się ilustracje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie wygląda ta książka, chętnie po nią sięgnę i polecę najmłodszym. Zachęciłaś mnie do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. nie jest to moja tematyka i nie zarażam nią dzieci, ale potrafię docenić piękne ilustracje :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz