"Wielka Księga Kwiatów" (Wydawnictwo Wilga)

Wiosna kojarzy mi się przed wszystkim z kwiatami. Tymi, które po zimowej przerwie wkraczają do mojego domu. Z kwiatami sadzonymi w balkonowych doniczkach i tymi, które pojawiają się na łąkach. Nie znam nazw wielu z nich, ale wszystkie cieszą moje oczy. Pamiętam, jak rok temu zachwycałam się rosnącymi w naszej okolicy makami i chabrami. Było ich mnóstwo i umilały nam spacery oraz wycieczki rowerowe. Mam nadzieję, że w tym roku zakwitną równie pięknie. Czekając na nie, cieszą nasze oczy kwiaty z Wielkiej Księgi Kwiatów.

 

To kolejna Wielka Księga, której autorem jest Yuval Zommer. Mieliśmy już okazję czytać książki o zwierzętach morskich, ssakach, robalach i ptakach. Teraz przyszedł czas na bliższe spotkanie ze światem roślin, a dokładniej kwiatów. Okładka kusi kolorami. Piękną, głęboką zieleń uzupełniają bardzo kolorowe kwiaty. To zaproszenie do świata tych niezwykłych roślin, które są naszymi nieodłącznymi towarzyszami. Dzięki tej książce poznamy je bliżej i lepiej. Na początku dowiemy się, do jakich rodzin należą i czym poszczególne rodziny się od siebie różnią. Następnie skupimy się na budowie kwiatów, nazwach części i funkcji, jakie pełnią. Kolejne strony poświęcone są ich roli w świecie. Z tą wiedzą możemy poznawać ich najciekawszych przedstawicieli. Jest muchołówka amerykańska, niewielka żarłoczna roślina-drapieżnik. Są kaktusy i storczyki. Pięknie pachnące i te, których  wąchać nie mielibyśmy ochoty. Są kwiaty, które spotykamy w naszych domach i ogrodach oraz takie, które znać możemy jedynie z książek lub filmów przyrodniczych. Takie, które moglibyśmy zjeść i te, które są trujące. Każdy przedstawiony gatunek został ciekawie opisany. Oprócz informacji o wyglądzie, budowie i miejscu występowania, trafimy tu na liczne ciekawostki. A oprócz wiedzy w książce znajdziecie też zabawę. Ukryto w niej piętnaście kwiatowych cebulek. Gdzie? Waszym zadaniem jest ich odnalezienie! 


Żyjemy w czasach, kiedy dla wielu książka nie jest pierwszym miejscem, w którym szukają informacji na interesujący ich temat. Internet może odpowiedzieć na nasze wszystkie pytania. Jestem jednak całkowicie pewna, że nie robi tego w tak piękny sposób jak Yuval Zommer. Jego książki zachwyciły nas już wiele razy i teraz zrobiły to ponownie. Wielka Księga Kwiatów to książka wielkiego formatu pod wieloma względami. Nas oczarowała jej szata graficzna. Niesamowite ilustracje, na których zobaczymy kwiaty z całego świata. Bajecznie kolorowe rysunki zachwycają i zapadają w pamięć. Opisy poszerzają wiedzę i rozbudzają ciekawość. A cała książka jest jedną z tych, do których wraca się często i z przyjemnością. Przy każdym powrocie odkrywając w niej coś nowego. Detal na ilustracji albo nową informację, które nie wyłapało się wcześniej. Dlatego każdy kolejny powrót daje taką samą przyjemność, jak czytanie odkrywanie tej książki po raz pierwszy.

Wielka Księga Kwiatów

Yuval Zommer

tłumaczenie Michał Brodacki

Wydawnictwo Wilga 2021


Komentarze

 1. Jako pomoc dla dzieci w podróży po krainie kwiatów, ta książka na pewno będzie pomocna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. o wow urzekła mnie grafika tej publikacji, toż to przyjemność dla oka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli chodzi o kwiaty to mam ich sporo na działce, więc chętnie zapoznam się z tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne ilustracje! Książka idealnie wprowadza w wiosenne, słoneczne i ukwiecone klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka jest prześliczna! Cudowna! Mamy ją, a jakże. W planach jest zakup poprzednich części z serii. Koniecznie musimy uzupełnić biblioteczkę naszych chłopców.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka naprawdę urzeka. Przepiękna grafika i jestem też ciekawa jej treści. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz