Nasz patronat: "Szpilka" (Wydawnictwo Dwukropek)

Literatura dziecięca pełna jest różnych tajemniczych stworów i stworków. Regularnie pojawiają się nowe, które szybko zyskują sympatię maluchów. Nawet te, które należą do grona czarnych charakterów mają swoich wiernych fanów. Szpilka, bohater książki Ilarii Guarducci również się do czarnych charakterów zalicza.

 

Jego imię doskonale pasuje do jego charakteru. Szpilka uwielbia wbijać szpliki. Ma ciemne futerko i ciemną naturę. Uwielbia złośliwości i nie potrzebuje przyjaciół. Zresztą potencjalni przyjaciele nawet się do niego nie garną. Szpilka odstrasza wszystkich, którzy chcieliby się do niego zbliżyć. Ułatwiają mu to oczywiście porastające jego ciało kolce i odpowiednie szkolenie, które przeszedł w młodości. Otóż Szplika jest absolwentem najlepszej w kraju Szkoły Zła. Wysłał go do niej ojciec, który chciał, żeby syn nauczyć się groźnie warczeć i robić okropne miny. Nauka w Szkole Zła miała go również utwierdzić w tym, że jest okropnie zły. Edukacja zakończyła się sukcesem. Szplika był naprawdę złym stworzeniem, którego nikt nie lubił i, którego inni się bali. Zachowywał się tak, żeby innym życie jak najbardziej uprzykrzyć i utrudnić. Wykradał jedzenie mieszkańcom lasu, wyrywał skrzydła motylom, w słoikach zamykał sikorki, dokuczał ślimakom, wyśmiewał ropuchy. Robienie innym krzywdy sprawiało Szpilce przyjemność, więc niespecjalnie się przed tym bronił. Ale, jak dobrze wiemy, los lubi płatać figle. Także Szpilce, który pewnego dnia zorientował się, że traci swoje kolce! Nie było to powolne wypadnie, które trudno zauważyć. To była spektakularna zmiana, która nastąpiła błyskawicznie. Golusieńki Szpilka przestał budzić strach. Za to zaczął budzić śmiech! Co zrobi Szpilka? Czy uda mu się w tej sytuacji odnaleźć, zacząć nowe życie? Jak ten biedak sobie z tym wszystkim poradzi? 
 

Nie będę ukrywać, że Szpilka, mimo dość paskudnego charakteru, wzbudził moją ogromną sympatię. Trudna sytuacja, która całkowicie odmieniła jego życie, sprawiła, że polubiłam go jeszcze bardziej. Szpilka pokazuje, że niczego w życiu nie możemy być całkowicie pewni oraz, że nigdy nie jest za późno na zmianę. Zwłaszcza na zmianę na lepsze. To dla młodych czytelników bardzo mądra i ważna lekcja. Dla rodziców świetny punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi. Szpilka przypomina, że każdy może być inny niż się na pierwszy rzut oka wydaje, że każdy może zmienić swoje życie. Czasem wystarczy impuls, drobiazg, który okaże się wielką szansą. Tak jak w przypadku Szpilki. Groźnego, ale mimo wszystko sympatycznego stworzonka. Spójrzcie tylko na ilustracje, których jest w tej książce naprawdę wiele. Czy Szpilka naprawdę jest aż tak straszny? Spójrzcie na detale, na rzeczy, którymi się otacza. Czy miłośnik sernika i właściciel kapci z jednorożcami może być tak absolutnie zły? Nie może. Tylko trzeba mu pomóc odnaleźć szczyptę dobra w sercu! 

 Szpilka

Ilaria Guarducci

tłumaczenie Ewa Westwalewicz-Mogilska

Dwukropek 2021 https://dwukropek.com.pl/

Komentarze

 1. Nikt z nas nie jest od samego początku zły, czasem życie daje nam w kość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Twoje polecajki książkowe, zawsze coś wartościowego w nich znajdę :) A ta książka na pewno przypadnie do gustu mojemu synowi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa historyjka dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka natychmiast zwraca uwagę ładną oprawą graficzną, sama z przyjemnością do niej zajrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o tej książce, a historia jest bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hestem bardzo ciekawa,czy w głównym bohaterze nastąpi jakaś cudowna przemiana :) Też wzbudził moją sympatię,mimo wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję patronatu. Bardzo podobaja mi sie ilustracje. Jaki jest sugerowany wiek małego czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mimo charakterku to jednak fajny bohater. :) Gratuluję takiego patronatu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz