"Najwybitniejsi Naukowcy" - komiksowa seria z Wydawnictwa EGMONT

Komiksy kojarzą się z rozrywką. Często proponujemy je dzieciom, które nie przepadają za czytaniem. Nie ma w nich wiele tekstu, sporą część każdej strony zajmują ilustracje. Dlatego komiksy czyta się szybko i trudno się nimi znudzić. A o czym można przeczytać w komiksach? Najczęściej są to przygody superbohaterów albo bohaterów znanych z filmów i kreskówek. Dlatego tak bardzo zaskoczyła mnie seria "Najwybitniejsi Naukowcy". Ona również przedstawia superbohaterów, ale nieco innych od tych, do których zdążyliśmy przywyknąć.

 

Ci superbohaterowie zapisali się w historii dzięki swojej wytężonej pracy i stale rozwijanemu talentowi. Każdy z tych bohaterów odegrał ważną rolę w rozwoju nauki. Karol Darwin odkrył i opisał teorię ewolucji. Maria Skłodowska-Curie odkryła pierwiastki promieniotwórcze. Żadne z nich nie miało łatwo. Młody Karol miał kontynuować tradycje rodzinne i zostać lekarzem. Niestety, nie miał ku temu predyspozycji i ze studiów, ku niezadowoleniu ojca, musiał zrezygnować. Potem rozpoczął studia teologiczne, ale i one nie były dla niego. Karol chciał zajmować się biologią, skupić na zwierzętach, roślinach, poznawać je bliżej. Zdecydowanie sprzeciwiał się temu jego ojciec, dopiero po pewnym czasie i zbiorze mocnych argumentów, wydał zgodę na to, żeby Karol wyruszył w kilkuletni rejs, który miał być dla niego szansą na zgłębianie tajemnic interesującej go dziedziny nauki. Teraz powinniśmy być ojcu Darwina wdzięczni, bo gdyby się nie zgodził, może inaczej potoczyłyby się dzieje nauki. 
Niełatwa była również droga pokonywana przez Marię Skłodowską-Curie. Przyszła laureatka Nagrody Nobla urodziła się w czasach zaborów, w przesiąkniętej wartościami patriotycznymi, ale niezbyt zamożnej rodzinie. Dziewczyna bardzo chciała się uczyć, ale rodzicom brakowało pieniędzy na pokrycie kosztów jej edukacji. Studiować chciała również jej siostra, więc koszta dodatkowo wzrosły. Dlatego siostry Skłodowskie postanowiły studiować na zmianę. Najpierw studiowała starsza Bronisława. W tym czasie Maria pracowała. Potem role się odwróciły. W jaki sposób została nagrodzona determinacja pragnących rozwoju kobiet, dobrze wiemy, ale gdyby ktoś chciał się dowiedzieć, jak wyglądały prace Marii nad jej odkryciami, to ten komiks rozwieje jego wątpliwości. 
Historię Marii Skłodowskiej-Curie znałam, życie Karola Darwina było dla mnie zagadką. Jedną i drugą czytałam z taką samą przyjemnością. "Najwybitniejsi Naukowcy" to znakomita seria. Ogromna w tym oczywiście zasługa ciekawych bohaterów. Swoją rolę odegrali również autor tekstu i ilustracji. Nieco mniejszą, ale równie ważną część książki, stanowi komentarz naukowy. To bardzo dobre uzupełnienie biografii i kolejna szansa na poszerzenie wiedzy. Taka forma nauki i poznawania ważnych postaci dla historii świata powinna przypaść do gustu nawet najbardziej wymagającym czytelnikom i uczniom, którzy za nauką przepadają.

 

Książki z serii "Najwybitniejsi Naukowcy" znajdziecie na


Komentarze

 1. Bardzo podoba mi się małe wydanie tej serii komiksowej, przystępność faktów. Czekam na kolejne tomy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się w ogóle sam fakt, że ukazują się tego typu komiksy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mały, poziomy format komiksów sprawia, że są poręczne i ciekawa treść dodatkowo zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chciałabym zapoznać się z tą serią, oczywiście kierowana jest do młodych czytelników, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby i starszy czerpał z niej przyjemność, choćby odświeżania wiedzy. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny i oryginalny pomysł na komiks!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa seria komiksowa, można się z niej wiele dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz