"Do biegu gotowi start! Księga sportu" (Wydawnictwo Wilga)

Czy Wasze dzieci interesują się sportem? Myślę, że każde ma jakąś ulubioną dyscyplinę, którą albo uprawia, albo ogląda w telewizji. Prym wiedzie pewnie piłka nożna, od kilku miesięcy do łask wrócił tenis, popularnością nadal cieszy się siatkówka, a zimą skoki narciarskie. W tych dyscyplinach zazwyczaj idzie naszym reprezentantom całkiem nieźle (może piłka nożna bywa tu wyjątkiem), nie dziwi więc fakt, że chętnie oglądamy relacje z ich zmagań w telewizji. Dyscyplin sportowych  jest jednak znacznie więcej i wszystkie warte są poznania.

 

Tym, którzy chcieliby zacząć zgłębiać wiedzę o nich, śmiało mogę polecić jedną z ostatnich nowości Wydawnictwa Wilga. W książce, w dwudziestu czterech rozdziałach, zaprezentowano dwadzieścia sześć różnych dyscyplin. Są te najbardziej znane, które wymieniłam już wcześniej, są również te nieco mniej popularne, jak na przykład bobsleje, żeglarstwo i rugby. Jest królowa sportu, czyli lekkoatletyka, emocjonująca Formuła 1 i zjawiskowe łyżwiarstwo figurowe. Rozdział o każdej z dyscyplin rozpoczyna się obszernym wstępem przybliżającym historię oraz zasady gry. Kolejne strony to sylwetki najpopularniejszych i najwybitniejszych zawodniczek oraz zawodników. Tu, obok najbardziej znanych przedstawicieli każdej dyscypliny, znajdziecie również tych, którzy na pierwszych stronach gazet pojawiają się rzadko (albo w ogóle), ale w swojej dyscyplinie osiągają wielkie sukcesy. Dlatego obok dobre wszystkim znanych piłkarzy, zobaczycie tu piłkarki. Pokazano tu zawodników, których zmaganiami emocjonujemy się dzisiaj i tych, którzy swoje kariery zakończyli już dawno temu. Autorzy przedstawili zawodników występujących w polskich barwach, obok nich znaleźli się reprezentanci innych krajów. Kogo dokładnie? Wymienię tylko kilka nazwisk, ale myślę, że dadzą Wam one pogląd na to, jak różnorodni są bohaterowie tej książki. Jest piłkarka Ewa Pajor, lekkoatletka Irena Szewińska, koszykarz Michael Jordan, piłkarz ręczny Karol Bielecki, tenisistki Iga Świątek i Serena Williams. Jest żużlowiec Bartosz Zmarzlik, kolarz Rafał Majka, tenisista stołowy Andrzej Grubba i znacznie od niego młodsza, ale utytułowana Natalia Partyka, która mimo niepełnosprawności, walczy na igrzyskach olimpijskich. Zawodników jest naprawdę wielu, każdy może być dla młodych czytelników inspiracją. Historia każdego z nich jest ciekawa. Nie znajdziecie dwóch takich samych!
 

Od dwóch tygodni żyjemy zmaganiami piłkarskimi. W sierpniu rozpoczną się igrzyska olimpijskie. To doskonała okazja do rozmów o sporcie, odkrywania nowych dyscyplin i poznawaniu nowych zawodników. Do biegu gotowi start! Księga sportu będzie doskonałym przewodnikiem. Ciekawe opisy, wartościowe informacje i liczne ciekawostki. To dzieciom na pewno się spodoba. Ze względu na dużą różnorodność dyscyplin i zawodników, książka będzie ciekawą propozycją do czytania z rodzicami albo dziadkami. Każdy z nich zapewne będzie kojarzyć sportowców, którzy największe sukcesy odnosili kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Wspólna lektura będzie pretekstem do rozmów, wspomnień i zarażania pasją. 
 

Do biegu gotowi start. Księga sportu

Joanna Wiśniowska

ilustracje Maria Panas

Wydawnictwo Wilga 2021

 


Komentarze

 1. Na pewno warto mieć taką pozycję w domowej biblioteczce, np. do szkolnego referatu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nasz synek w tej chwili najbardziej lubi jazdę na rowerze,ale może w przyszłości zainteresuje się również innymi dyscyplinami sportu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo praktyczne dla dzieci do zainteresowania sportem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda że nie wiedziałam o niej wcześniej :D na nauczaniu online po zapoznaniu się z nią mój syn byłby mistrzem w rozmowach z Panem i kolegami :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Moi synowie czynnie uprawiają piłkę nożną, ale uwielbiają również inne dyscypliny. Taka książka to byłaby dla nich prawdziwa gratka

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz