"Dyskryminacja. Powiedz: stop!" (Wydawnictwo ADAMADA)

Kilka dni temu zauważyłam, że jedno z drzew rosnących przed naszymi oknami ma złamaną gałąź. Nie mogła złamać się sama, bo drzewo jest młode, nieduże i zdrowe. Często w jego pobliżu bawią się dzieci, więc zaczęłam podejrzewać, że któreś z nich chwyciło się gałęzi, a drzewo nie wytrzymało ciężaru i gałąź się złamała. Patrzyłam na nie i zrobiło mi się smutno. Tyle mówimy dzieciom o ekologii i konieczności dbania o środowisko, a potem i tak niewiele się zmienia. A potem w moje ręce trafiła książka Dyskryminacja. Powiedz: stop! i pomyślałam, że tolerancja to dla wielu ludzi na całym świecie również puste słowo.

 

Tak, w pełni świadomie napisałam "na całym świecie", bo brak tolerancji nie jest problemem jedynie naszego kraju. Zmagają się z nią wszystkie państwa globu. I właśnie ta książka, na każdej stronie, pokazuje, jak wielkim, światowym problemem jest dyskryminacja. Dyskryminować można z wielu powodów. Koloru skóry, kraju pochodzenia, wyznawanej wiary, płci, orientacji seksualnej. Możemy wyśmiewać innych z powodu ich niepełnosprawności, choroby albo poglądów. Możemy? Nie możemy! Każdy jest inny i każdy ma własny pomysł na życie, dopóki nikomu innemu nie robi krzywdy, nie powinniśmy wchodzić z butami w jego życie. A jednak krytykujemy, wyśmiewamy, poniżamy. Liczby i opisy konkretnych przypadków są przerażające. Nadal są ludzie, którzy oceniają potencjalnych pracowników przez pryzmat ich obcobrzmiących nazwisk. Nadal są kraje, w których ludzie mogą trafić do obozów pracy za to, kim są. Nie brakuje ludzi, którzy wyśmiewają wygląd innych i rządzący, którzy są gotowi usunąć wszystkich, którzy myślą i żyją inaczej. W Dyskryminacji przykładów dyskryminacji jest mnóstwo i każdy kolejny sprawia, że czytelnik coraz szerzej otwiera oczy. 

Ta książka wybija z samozadowolenia. Dobitnie pokazuje jak wiele trzeba jeszcze zrobić. Nie mamy wyjścia, bo jeśli nie będziemy nic robić, nadal dzieci dyskryminowane przez rówieśników ze względu na niemodne ubrania albo inny kolor skóry, będą popełniać samobójstwa. Kobiety, w obawie przed utratą pracy, będą bały się zachodzić w ciążę. A ludzie niepełnosprawni nie będą chcieli opuszczać swoich mieszkań. Dyskryminacja przejawia się, niestety, w bardzo wielu sferach życia i stanowi ogromny problem na całym świecie. Dlatego książki takie jak ta powinny być lekturami obowiązkowymi we wszystkich szkołach. A jeśli szkoły nie zdecydują się na ich czytanie, to czytajmy je w domach. Niech nasze dzieci wyrosną na mądrych, wrażliwych i tolerancyjnych ludzi. Dla których dyskryminacja będzie słowem znanym jedynie ze słowników!

 

Dyskryminacja. Powiedz stop!

Emma Strack

Maria Frade

tłumaczenie Tomasz Swoboda

ADAMADA 2021

 


Komentarze

 1. Chętnie zajrzę do tej książki, co prawda, sporo wiem o trendach w dyskryminacji, która niestety dotyka społeczeństwa, ale ciekawie będzie spojrzeć na ujęcie tematyki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo potrzebna i wartościowa książka. Takich prawidłowych postaw trzeba uczyć od małego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno jest to ważna książka, z którą warto się zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka prezentuje się świetnie, będę musiał o nią zapytać przy okazji kolejnej wizyty w księgarni.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz