"Młodzi Przyrodnicy" o drzewach (Wydawnictwo Wilga)

Jesienią wyjątkowo często spoglądamy na drzewa. Po raz pierwszy, kiedy zauważamy, że dotąd zielone liście, zaczynają zmieniać kolor. Stają się żółte albo czerwone, najpierw wiszą na gałęziach, a potem spadają i tworzą na chodnikach szeleszczące dywany. Czy wiemy, z których drzew spadły? Ja czasem mam wątpliwości. Najpopularniejsze gatunki oczywiście rozróżniam, ale nie brakuje tych, których nazw nie znam albo nie pamiętam. Może przeszłabym na tą niewiedzą do porządku dziennego, ale posiadanie dziecka wymusza nieustanne dokształcanie się.

 

Z pomocą przychodzi mi (nie po raz pierwszy) seria "Mali Przyrodnicy". Niewielkie, pięknie zilustrowane i świetnie napisane książeczki wydane przez Wilgę. Niedawno ukazały się kolejne dwie. Ich bohaterami są drzewa. O czym dokładnie mówi pierwsza z nich, możecie przewidywać już po przeczytaniu tytułu. W Drzewach przeczytacie, co każdego dnia i każdej nocy, o każdej porze roku i w różnych warunkach atmosferycznych. Zobaczycie jak rosną i kto znajduje schronienie w ich gałęziach. Będziecie mieli okazję przyjrzeć się ich rozwojowi i zmianom jakie w nich zachodzą każdego roku. Przy okazji zachwycicie się pięknymi ilustracjami, na których dostrzec można chroniące się pod przewróconą sosną małe wilki, mieszkające w dziuplach ptaki i rosnące na gałęziach owoce. 
 

Po przeczytaniu Drzew na pewno nabierzecie ochoty na spacer po lesie albo parku. Tam przyda się druga nowość. Rozpoznaję drzewa pomoże Wam odnaleźć się w świecie drzew. Zaprezentowane w niej zostały mniej i bardziej popularne gatunki, które możemy znaleźć w naszym otoczeniu. Zanim jednak wyruszymy na ich poszukiwanie, mamy szansę poszerzyć wiedzę na ich temat. Dowiemy się (albo przypomnimy sobie) jak nazywają się poszczególne części drzewa, jak zmieniają się w kolejnych porach roku. Spojrzymy na liście i igły, zajrzymy pod korę i do dziupli. W każdą część drzewa, w której toczy się życie. Potem każdemu gatunkowi przyjrzymy się dokładniej. Na początek dąb szypułkowy, król polskich drzew. Dowiemy się jak wygląda, jakie rozmiary osiąga i jak długo może żyć. Spojrzymy na jego owoce i liście. Kolejnymi bohaterami książki są buk zwyczajny i klon zwyczajny. Każde z tych drzew możemy spotkać w polskich parkach. Na następnych stronach prezentują się jesion wyniosły, lipa drobnolistna i wiąz pospolity. Pojawiają się tu również kasztanowiec, sosna i modrzew polski. Wszystkie piękne, wysokie i warte poznania. Dowiedzieć się o nich można naprawdę sporo. Gdzie występują, jakie rozmiary osiągają, jakie są ich cechy charakterystyczne i kto korzysta z ich dobrodziejstwa. Pasjonująca lektura!
 

Mogłoby się wydawać, że największą przyjemność czerpie się z literatury pięknej. Nic bardziej mylnego. Wydawane dziś książki popularnonaukowe nie tylko przekazują wiedzę, ale również budzą zachwyt. Dwie, które pokazałam Wam dzisiaj nie mają imponujących rozmiarów. Bez większych problemów zmieszczą się w plecaku albo torebce. Mimo niewielkich rozmiarów mieszczą w sobie ogrom wiedzy i w ciekawy sposób przekazują ją młodym czytelnikom. Starszym również, bo to lektury dla wszystkich, bez względu na wiek. Osoby ciekawe świata, szukające odpowiedzi na pytania związane z przyrodą, mogą znaleźć je właśnie tutaj. W ciekawie napisanych i znakomicie zilustrowanych książkach, które przypadną do gustu małym miłośnikom przyrody!

Książki z serii "Młodzi Przyrodnicy" znajdziecie na


https://www.gwfoksal.pl/

Komentarze

 1. kiedyś powiedziałam dzieciom, że drzewa dają nam energię. Nie ma dnia żeby się do jakiegoś nie przytuliły, więc na pewno zerkniemy do tych propozycji :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, też czuję taką energię, dobroć, jakąś pradawną siłę, szczególnie kiedy idę przez aleję pełną starych drzew.
   Cudowne ilustracje!

   Usuń
 2. Uważam, że sporo dzieci ciekawi przyroda, dlatego takie propozycje są dla nich najlepsze.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz