Świnka Malinka i słoń Leon powracają z nowymi przygodami (Wydawnictwo BABARYBA)

Książek do nauki czytania jest wiele. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Usatysfakcjonowani będą miłośnicy kreskówek, zawodu nie poczują ci, którzy interesują się historią i lubią poznawać biografie znanych ludzi. Ciekawe pozycje czekają również na tych, którzy najchętniej czytają powieści obyczajowe. A co z miłośnikami opowieści przepełnionych humorem? Im również mogę coś polecić!

 

Tosia zaczytywała się w tej serii na początku nauki w szkole (KLIK). Błyskawicznie pochłonęła wszystkie dostępne wtedy tomy i znakomicie się przy tym bawiła. Przygody świnki Malinki i słonia Leona zawsze wywoływały uśmiech na jej twarzy. Na mojej również, bo każda, z dostępnych wtedy czterech książek, kipiała humorem i stanowiła dla niej świetne ćwiczenie umiejętności czytania. Dziś, Tosia czyta świetnie i pewnie nie wróciłaby pamięcią do świnki Malinki i słonia Leona, gdyby nie ukazały się dwa nowe tomy ich przygód. O czym opowiadają? O tym, co dla dzieci ważne. Na przykład o umiejętności dzielenia się z innymi. To powinniśmy umieć wszyscy, ale najpierw każdy z nas musi się tego nauczyć. Słoń Leon również, choć nie jest to łatwe. Wszystko przez jedną porcję przepysznych lodów, które kupił. Ma ogromną ochotę je zjeść, kiedy przypomina sobie o Malince. Może ona też miałaby ochotę na lody? Może powinien jej jej zaproponować? Ale jeśli to zrobi, a ona będzie miała na nie ochotę, to będzie musiał się z nią podzielić! Och, same problemy ma ten biedny Leon! Jak sobie z nimi poradzi? Zajrzyjcie do książki. Myślę, że zakończenie będzie dla Was tak samo zaskakujące, jak dla nas. 

Równie ciekawie rozwija się akcja w drugiej z książek Czekanie jest takie trudne!. Przyznacie, że tytuł jest bardzo życiowy. Świnka Malinka ma dla Leona niespodziankę. Jaką? Nie wiemy. Świnka jest bardzo tajemnicza, a Leon coraz bardziej niecierpliwy. Koniecznie chce się dowiedzieć, co przyjaciółka dla niego przygotowała. Zadaje mnóstwo pytań pomocniczych, na które Malinka odpowiada, ale które (mimo wszystko) niewiele wyjaśniają. Słonik ma coraz mniej cierpliwości i jest coraz bardziej zniechęcony koniecznością czekania. Właściwie nawet nie wie, czy warto na tę niespodziankę czekać. Może wcale nie będzie mu się podobała? Och, niełatwo tak czekać! Czytelnicy na pewno szybko zidentyfikują się z Leonem i zrozumieją targające nim uczucia. Każdy przynajmniej raz był w podobnej sytuacji. 


Możliwość identyfikowania się z bohaterami to wielki atut tej serii. Dobrze wiemy, że dzieci chętniej czytają o tym, co znają, rozumieją, co je interesuje i jest im bliskie. Tu, choć bohaterowie wyglądają zupełnie inaczej niż oni, o poczucie jedności i bliskości łatwo. Świnka i słonik przeżywają przygody i borykają się z problemami, które stają się udziałem czytelników. To ogromny atut tej książki. W przypadku tej serii ważna jest również inna rzecz, o której wspomniałam na początku. Książki z tej serii doskonale nadają się do nauki czytania. Tekstu na stronie jest niewiele, litery są bardzo duże, a historie wciągające. Dużo miejsca na każdej stronie zajmują ilustracje. Są równie zabawne jak tekst, a dodatkowo umilają lekturę. Te dwie nowości, jak wszystkie wcześniejsze tomy tej serii, udowadniają, że czytanie to wspaniała przygoda!Czy umiem się dzielić?

Czekanie jest takie trudne!

Mo Willems

tłumaczenie Nadia Włodarska

BABARYBA 2021


https://babaryba.pl/

Komentarze

 1. Jako dziecko, brakowało mi takich serii :) myślę, że teraz dzieci mogą naprawdę poznawać świat przez edukacyjne książeczki :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię książki tego wydawnictwa! Nie raz czytałam je z dzieciakami bliskich i znajomych i moim zdaniem świetnie spełniają swoją edukacyjną rolę, a przy tym za każdym razem jest przyjemność z czytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładna grafika i wartościowe tematy poruszane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Grafika faktycznie super. Ktoś się postarał.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jacy sympatyczni bohaterowie. :) Chętnie poznalibyśmy bliżej tę serię.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz