"Nie wiesz o mnie wszystkiego" (Wydawnictwo Zielona Sowa)

Jakie problemy może mieć dzisiejsza młodzież? Łatwo powiedzieć, że nie powinna mieć żadnych. Mają wszystko, o czym zamarzą. Mogą mieć najnowsze gadżety elektroniczne. Mogą kupować markowe ubrania. Mogą podróżować niemal w każdy zakątek świata. Co prawda pandemia ten ostatni punkt nieco ograniczyła, ale patrząc na młodość ich dziadków, sytuacja jest dużo, dużo lepsza. A jednak problemów cały czas nie brakuje.

 

Udowadnia to książka Joanny Jagiełło Nie wiesz o mnie wszystkiego. Jej głównymi bohaterami są Magda i Adam. Ich drogi skrzyżowały się w jednym z warszawskich liceów. Magda uczyła się w nim od początku, Adam dołączył w drugiej klasie. Wcześniej chodził do szkoły średniej w swojej rodzinnej miejscowości. Odszedł z niej po tym jak został pobity i wylądował w szpitalu. Co prawda pobicie nie miało miejsca w szkole, ale miejscowość, w której mieszkał Adam była mała i wszyscy doskonale wiedzieli, z jakiego powodu chłopak został pobity. Niektórzy mieszkańcy podejrzewali, że Adam może być homoseksualistą. Nosił kolorowe ubrania, miał inną fryzurę, wydawał się delikatniejszy od innych, no i nie miał dziewczyny. Dla tych, którzy go pobili był to wystarczający powód, żeby go prześladować i pobić. Żeby ratować chłopaka przed dalszymi prześladowaniami, rodzice postanowili wysłać go do Warszawy. Adam zamieszkał u ciotki i rozpoczął naukę w szkole, w której kobieta była dyrektorką. Tam poznał Magdę, dziewczynę, która miała równie dużo problemów, co on. Jakiś czas temu wplątała się w bardzo toksyczny związek ze starszym od siebie chłopakiem. W codziennych sytuacjach nie czuła wsparcia od rodziców. Mama i tata Magdy rozstali się jakiś czas temu, ojciec wyprowadził się na Mazury. Dziewczyna została z mamą, kredytem i problemami finansowymi. Mama dziewczyny borykała się z własnymi problemami, niespełnionymi marzeniami i niedokończoną żałobą po śmierci starszej córki. Sara zmarła przed urodzeniem Magdy i Magdzie cały czas wydawało się, że jest jej nieudaną następczynią. 

Problemy, o których napisałam wyżej wpływały mocno na codzienność głównych bohaterów powieści Joanny Jagiełło. Spowalniały ich działania, odwlekały decyzje, blokowały. Każde z nich chciało spełniać marzenia swoich rodziców, chciało sprostać ich oczekiwaniom i wymaganiom. Robili to ze szkodą dla siebie. Byli coraz bardziej zagubieni, nieszczęśliwi i bezbronni. Spotkali się w trudnym dla nich obojga momencie. Nawiązali relację, która mogła ich obojgu pomóc, a czy pomogła? Ocenicie sami po przeczytaniu tej książki.

Kilka miesięcy temu przeczytałam książkę Joanny Jagiełło To już nie ma znaczenia (KLIK). Do dziś noszę w sobie wspomnienie tej lektury. Teraz dołączyła do nich druga książka tej autorki. Nie wiesz o mnie wszystkiego porusza zupełnie inne problemy, ale czytelnika porusza tak samo mocno. Książka jest bardzo bliska życia, prawdziwych problemów, które dotknąć mogą każdego czytelnika. To bardzo mądra i ważna lektura dla rówieśników głównych bohaterów. Młodych ludzi, którzy mogą mieć bardzo podobne kłopoty. Z tożsamością, z relacjami międzyludzkimi, ze szkołą, z rodzicami. Myślę, że to lektura nie tylko dla młodzieży, ale również dla ich rodziców i nauczycieli. Joanna Jagiełło wyciąga na pierwszy plan to, co ważne, a o czym często zdarza nam się zapominać.

Nie wiesz o mnie wszystkiego

Joanna Jagiełło

Zielona Sowa 2021

wiek 15+

 


Komentarze

 1. Myślę, że ta książka zainteresuje niejednego nastolatka.
  Masz mały błąd w tym zdaniu chyba : Mają wszystko, o czym zamarzy

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze że książka jest taka życiową, dzięki temu sporo osób może poczuć że ta lektura jest im bliska.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie chyba przez to, że młodzież ma dostęp do wszystkiego. Trudno im niekiedy docenić pewnie rzeczy. Fajnie, że takie książki powstają. Mam nadzieję, ze nie jeden nastolatek ją przeczyta.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz