"Święta na świecie" (Wydawnictwo Znak Emotikon)

Jak wygląda Boże Narodzenie w Polsce wiedzą chyba wszyscy. Co prawda każda rodzina ma własne tradycje, które pielęgnuje, ulubione potrawy, które stawia na stole, ozdoby, które wiesza na ścianach mieszkania, ale są rzeczy, które robią wszyscy. Do nich zaliczają się na pewno choinka, opłatek, wigilijna kolacja, prezenty wręczane po niej i kolędy. Sporo rodzin chodzi na Pasterkę. A jak wygląda Boże Narodzenie w innych zakątkach świata? 

 

Ten temat porusza się najczęściej na lekcjach języków obcych w szkole. Zawsze przed Bożym Narodzeniem na lekcjach angielskiego, niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego mówi się o tym, co ludzie posługujący się tym językiem robią w ostatnich dniach grudnia. Sprowadza się to najczęściej do rozmów o świątecznych tradycjach kultywowanych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji i Hiszpanii. A co z innymi rejonami świata? Czy ta nie obchodzi się Bożego Narodzenia? Obchodzi i to często w zupełnie odmienny od naszego sposób. Na przykład na Filipinach pierwsze świąteczne światełka pojawiają się już we wrześniu. Wtedy też stacje radiowe zaczynają grać świąteczne melodie. Kolację świąteczną Filipińczycy jedzą dopiero po Pasterce, a dzieci dostają prezenty 6 stycznia. W dalekich Indiach przygotowania do świąt rozpoczynają się 1 grudnia. Właśnie wtedy mieszkańcy Indii sprzątają swoje domy i pieką ciasta (niektórzy nawet 15 rodzajów!). Z wiadomych względów nie ma tam choinek, zamiast nich przyozdabia się bananowce albo mangowce. Mieszkańcy Etiopii przed Bożym Narodzeniem poszczą przez 40 dni. Święta rozpoczynają się w tym kraju 7 stycznia (Etiopczycy, jak Rosjanie, posługują się kalendarzem juliańskim). Ważnym elementem świętowania jest kolacja wigilijna, podczas której na stole nie znajdziecie żadnych sztućców. To wszystko wiem z książki Święta na świecie. A tak naprawdę wiem jeszcze więcej, bo wspomniałam zaledwie o trzech krajach, a w książce jest ich osiem razy więcej!
Każdy z 24 opisanych w tej książce krajów ma własne tradycje świąteczne. Niektóre powtarzają się w różnych państwach, inne są charakterystyczne tylko dla jednego rejonu świata. Zanim pokazałam tę książkę Tosi, przeczytałam ją sama. Nie dlatego, że chciałam sprawdzić, czy nadaje się dla dzieci (bo tego byłam pewna), ale przede wszystkim dlatego, że nie mogłam się jej oprzeć. Przeczytałam ją jednym tchem, dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy, o których nie słyszałam nigdy wcześniej. Święta na świecie to fantastyczna lektura na nadchodzące dni i tygodnie (ponieważ kraje są 24 możecie ją potraktować jak kalendarz adwentowy i czytać po jednej rozkładówce każdego grudniowego dnia). Takiej świątecznej książki jeszcze nie było. Temat świętowania autorka potraktowała bardzo szeroko i opisała nie tylko tradycje związane z religią chrześcijańską, ale również najważniejsze święta obchodzone w judaizmie, islamie, hinduizmie i buddyzmie. Książka wznosi się ponad wszystkie podziały i otwiera oczy na istniejącą na świecie różnorodność. Mieszkańcy różnych zakątków świata świętują Boże Narodzenie na bardzo różne sposoby. Warto je poznać, żeby poszerzyć swoją wiedzę o świecie i ludziach. Mogę pisać o tej książce w samych superlatywach. Święta na świecie nas zachwyciły i oczarowały. Opisy poszczególnych krajów czytałyśmy z wielkim zainteresowaniem i rosnącą ciekawością. Z przyjemnością oglądałyśmy piękne, duże, wypełnione szczegółami ilustracje. Na nich można zobaczyć nie tylko, gdzie opisywany kraj się znajduje, ale przede wszystkim, w jaki sposób mieszkający tam ludzie obchodzą święta. Są ozdoby, potrawy, najbardziej charakterystyczne elementy. W opis każdego kraju autorka wplotła również życzenia "Wesołych świąt" w używanym tam języku. Przeczytajcie koniecznie, będziecie zachwyceni!
 

Święta na świecie

Sofie Maria Brand

ilustracje Rasmus Juul

tłumaczenie Edyta Stępkowska

Znak Emotikon 2021 

 Komentarze

 1. takie książki są bardzo ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa i na pewno skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do tej pory nie spotkałam się z tą książką, ale koniecznie będę miała ją na uwadze 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. nie lubię świąt, ale chętnie zapoznaję dzieciaki z takimi tradycjami, także chętnie bym sięgnęła

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękna książka, cudowne ilustracje. My uwielbiamy takie wydania. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna propozycja. Sama z chęcią zapoznałabym się z taką książką. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz