"Niezwykłe drzewko. Świąteczna opowieść w 24 rozdziałach" (Wydawnictwo Zielona Sowa)

Ktoś mógłby zapytać, po co nam tyle książek adwentowych. Czyta się je tylko przez jeden miesiąc roku. Wszystkie opowiadają o tym samym i w zasadzie niewiele się od siebie różnią. Po tych słowach protestuję. Może pozornie te książki opowiadają podobne historie, może wszystkie dzieją się w tym samym okresie roku. Jednak każda jest inna, a niektóre tak niezwykłe, że grzechem byłoby ich nie poznać.

 

Jedną z takich książek jest Niezwykłe drzewko Katarzyny Pruszkowskiej-Sokalli. Głównym bohaterem tej historii jest mały Rysio. Chłopiec ma sześć lat i chodzi do przedszkola. Zbliża się Boże Narodzenie, a Rysio ze swoimi koleżankami i kolegami przygotowują przedstawienie. Mieli je niedługo zaprezentować swoim rówieśnikom. Jednak pani wychowawczyni podjęła inną decyzję, dzieci pójdą do domu seniora. Tam pokażą to, co przygotowali. Wcześniej jednak muszą zrobić prezenty. Wychowawczynie przygotowały materiały, z których maluchy zrobią ozdoby choinkowe. Rysio przygotowuje różową świnkę. Ozdoba nietypowa, ale chłopiec włożył w nią mnóstwo pracy i jest z niej (i z siebie) bardzo dumny. Do chwili, kiedy z jego świnki zaczyna się śmiać jeden z kolegów. Olek ma piękną, bogato zdobioną bombkę, którą przygotował w domu razem z tatą. Świnka Rysia jest trochę krzywa, ma krzywe uszy i zupełnie nie przypomina żadnej innej ozdoby choinkowej. Właśnie dlatego Olek mówi Rysiowi, że świnka jest brzydka i nie nadaje się na prezent. Chłopiec nie traci pewności siebie, do czasu kiedy mówiąc swoją kwestię, podczas przedstawienia w domu seniora, spogląda na stojącą w sali choinkę. Jest piękna, a wszystkie ozdoby błyszczące. Zupełnie nie przypominają świnki Rysia. Zrozpaczony chłopiec wybiega z sali. Na pustym korytarzu spotyka starszego pana. Obok mężczyzny stoi choinka ozdobiona w zupełnie inny sposób. Między Rysiem i panem Józefem rodzi się sympatia. Okazuje się również, że choinka, która jest własnością staruszka jest magiczna. Świąteczne drzewko ma moc przenoszenia w czasie. Dotykając znajdujących się na nim ozdób można trafić do czasów dzieciństwa małego Józia...
 

Cóż się w tym dzieciństwie działo? Nie zdradzę. Macie 24 dni grudnia na to, żeby poznać wszystkie przygody Józia. Jego dzieciństwo przypadło na czas wojny i pierwsze lata po jej zakończeniu, więc łatwo nie było. W domu chłopca brakowało wielu rzeczy. Nigdy nie brakowało jednak miłości. Niezwykłe drzewko jest nią przepełnione. To książka pełna rodzinnego ciepła, pięknych rodzinnych relacji, śnieżnych zim i miejsc, których dziś już nie ma. Czytelnicy razem z bohaterami przenoszą się w przeszłość i patrzą oczami małego Józia na świat jego dzieciństwa. Będą wzruszenia, powody do śmiechu i mnóstwo ciekawych wydarzeń. Dzieci zobaczą jak wyglądało dzieciństwo ich pradziadków, jak kiedyś żyło się na świecie, co najmłodsi robili w wolnym czasie. Takich ciekawostek, historii i anegdot jest w Niezwykłym drzewku bardzo wiele. Każdego dnia mamy nową opowieść, nową okazję do wzruszeń i rozmów z dziećmi. Bez wahania i z pełnym przekonaniem oznajmiam, że jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających książek adwentowych. Doskonała lektura dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich starszych kolegów. 
 

Niezwykłe drzewko. Świąteczna opowieść w 24 rozdziałach

Katarzyna Pruszkowska-Sokalla

ilustracje Agnieszka Potocka

Zielona Sowa 2021

wiek 4+


 https://www.zielonasowa.pl/

Komentarze

 1. chętnie bym po nią sięgnęła, dzieciaki bardzo wkręciły się w świąteczne klimaty :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książeczka obowiązkowa na ten czas dla najmłodszych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna i warta poznania. Książki świąteczne mają teraz swój czas.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny ten zbiór opowiadań, bardzo ładne wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię takie propozycje i chętnie kupię ją na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaka śliczna książeczka! Moje dzieciaki pewnie byłyby nią zachwycone!

  OdpowiedzUsuń
 7. zainteresował mnie ten blog !

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz