"Śnieżyczka i Róża" (Wydawnictwo Mamania)

Oczywiście, że okładka nie jest najważniejsza. Wszyscy znamy powiedzenie, że nie można oceniać książki po okładce. A jednak każdemu z nas zdarza się kupić książkę tylko dlatego, że ma piękną okładkę. Śnieżyczka i Róża to właśnie jedna z takich książek. Od razu zwraca uwagę potencjalnego czytelnika. Ja nie mogłam się jej oprzeć i byłam bardzo ciekawa jaką opowieść w sobie kryje.

 

Byłam zaskoczona, kiedy okazało się, że Śnieżyczka i Róża to opowieść oparta na motywach baśni braci Grimm. Nie znałam tej historii wcześniej. Nie znalazłam w żadnym tomie, który miałam w swojej biblioteczce. Czytałam z zainteresowaniem, bo historia jest naprawdę niezwykła. Bohaterkami są dwie siostry, Śnieżyczka i Róża. Dziewczynki bardzo się od siebie różnią.

Róża miała włosy jak pasma czarnego jedwabiu, policzki rumiane jak płatki kwiatu

i głos tak łagodny, że czasem trudno było go dosłyszeć.

Śnieżyczka miała pukle białe jak łabędzi puch i oczy w kolorze zimowego nieba,

a jej śmiech był dziki i gwałtowny.

Śnieżyczka i Róża mieszkały w leśnej chatce razem ze swoją matką w leśnej chatce. Mieszkają w niej od czasu, kiedy zaginął ojciec dziewczynek. Mężczyzna wyjechał w podróż, z której nie wrócił. Matka razem z córkami musiała opuścić dotychczasowy dom i zacząć żyć znacznie skromniej w nowej, trudniejszej dla nich, rzeczywistości. Dziewczynkom bardzo brakowało ojca i tęskniły za starym życiem. Bardzo chciały poznać prawdę, dowiedzieć się, dlaczego koń, na którym wyjechał ojciec wrócił sam. W końcu postanowiły wyruszyć na siostrzaną wyprawę. Będą przemierzały las pełen magicznych mieszkańców i niezwykłych stworzeń. Wykażą się sprytem i odwagą. Będą musiały działać wspólnie, umieć dobrze oceniać sytuacje i intencje ludzi i stworzeń, których spotykają. A czy znajdą to, czego szukają? A może odkryją coś jeszcze innego? Przeczytajcie, a wszystkiego się dowiecie.
 

Zanurzcie się w tę niezwykłą historię. Wspaniałą baśń, klasyczną opowieść, która przenosi czytelnika do miejsc magicznych. Czyta się ją jednym tchem. Powiem więcej, tę książkę się niemal pochłania. Nie mogłam się od niej oderwać. Czytałam, czytałam i nie mogłam przestać się zachwycać. Jako dziecko wychowane na baśniach takie opowieści czytam z ogromną przyjemnością. Jest w niej wszystko, co lubię. Ciekawa historia, wspaniali bohaterowie, szczypta magi, odrobina tajemnicy. Wszystko opisane pięknym językiem i uzupełnione wspaniałymi ilustracjami. Klasycznymi, ale niebanalnymi. Pięknie dopełniającymi tę historię. Dzięki temu zyskuje piękną oprawę, która podbije serca czytelników. Małych i dużych. Wszyscy oni odnajdą w tej książce coś, co ich zachwyci.

 Śnieżyczka i Róża

Emily Winfield Martin

tłumaczenie Elżbieta Janota

Mamania 2021


 

Komentarze

 1. Do powieści braci Grimm mam ogromny sentyment. To musi być piękna powieść. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. moja starsza uwielbia takie opowieści, więc na pewno przeczytamy przy najbliższej okazji :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię poznawać historie, w których klasyczne bajki zyskują jakby nowe oblicze, ciekawa jestem ich nowych pisarskich interpretacji. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Swego czasu kupowałam książki po okładkach, ale to już minęło. Baśnie Braci Grimn to książka mojego dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna powieść do biblioteczki. Już dawno nie kupowaliśmy baśni.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz