"Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta" (Wydawnictwo ADAMADA)

Dzieci uwielbiają książki o zwierzętach, dlatego w ogóle nie dziwi mnie to, że w każdym miesiącu ukazuje się ich tak wiele. Spora część jest do siebie bardzo podobna, są jednak i takie, które mocno się wyróżniają i właśnie na te książki zwracamy szczególną uwagę. Ta, którą dziś Wam pokażę zdecydowanie się tego grona zalicza.

 

Nie przypominam sobie, żebyśmy wcześniej trafiły na książkę, która w tak kompleksowy sposób pokazuje jak człowiek udomawiał zwierzęta. Autorzy sięgnęli pamięcią do bardzo zamierzchłych czasów. 1000 lat temu na Bliskim Wschodzie człowiek zaczął chwytać dzikie kozy i owce stepowe. Wiedział, że dostarczą mu one mięsa i futer. W długim procesie udomawiania dzikie zwierzęta stały się zwierzętami domowymi. Dziś nie wyobrażamy sobie bez nich życia i wiele gatunków traktujemy jak pełnoprawnych domowników. Mamy w domach psy, koty, świnki morskie, króliki i złote rybki. Ale czy na pewno wiemy skąd te zwierzęta wzięły się w naszych domach i kim byli ich przodkowie? Nawet, jeśli ktoś nie wie, to z książki Dzikie i domowe dowie się na pewno. To właśnie w tej książce dowiecie się kiedy wyhodowane zostały niektóre rasy psów i które koty są najbardziej podobne do swoich dzikich przodków. To z tej książki można się dowiedzieć, czy złote rybki tak naprawdę lubią mieszkać w szklanych kulach i czy to możliwe, że szczury pracują dla służb celnych. Portret każdego gatunku został sporządzony na przestrzeni wieków. Najpierw poznamy ich pochodzenie, prześledzimy historię, dowiemy się jaką rolą opisywany gatunek odegrał w życiu człowieka i jaką odkrywa dzisiaj. To naprawdę pasjonująca lektura dla wszystkich ciekawych świata i tych, którzy kochają zwierzęta. 

Bardzo lubię, kiedy mądra i ciekawa treść łączy się z interesującą oprawą graficzną. W Dzikich i domowych tak właśnie jest. Tutaj treść i ilustracje stanowią spójną całość. Nie da się ich rozłączyć, bo oglądanie ilustracji dopełnia tekst umieszczony na kolejnych stronach. Nie tylko przeczytacie tu o tym, jak zmieniała się rola zwierząt, jak przebiegał proces ich udomowienia, zobaczycie to również na ilustracjach. Tam przyjrzycie się różnicom w budowie ciała wilków i psów, dzikich i domowych kotów, szczurów wędrownych i domowych oraz wszystkich innych gatunków zaprezentowanych w książce. To naprawdę bardzo interesująca pozycja. Książka, która może wzbudzić zainteresowanie czytelników w bardzo różnym wieku. Sama bardzo wiele się z niej dowiedziałam, a czytanie jej z dzieckiem było świetną zabawą i szansą na wspólne poszerzenia wiedzy. 

Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta

Jean-Baptiste de Panafieu

ilustracje Simon Bailly

tłumaczenie Bożena Sęk

ADAMADA 2022


 https://adamada.pl/

Komentarze

 1. Ciekawa książka dla kilkulatków, ale nawet sama z ciekawością bym ją poznała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mojemu synkowi by się bardzo spodobała

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się to, że wszystkie zwierzątka zostały porównane wizualnie na ilustracjach. Ładna grafika.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa tematyka, z pewnością warto przerobić ją z dzieciakami. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno wartościowe wydawnictwo, zazdroszczę rodzicom maluchów że teraz mają taki wybór :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa książka zarówno graficznie jak i tematycznie. Super pozycja na prezent. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz