"Sekretne życie Grety O." (Wydawnictwo Literackie)

Jeśli wybierając książkę miałabym kierować się jedynie okładką, to ta na pewno trafiłaby do mojej biblioteczki. Okładka Sekretnego życia Grety O. intryguje i hipnotyzuje. Trudno oderwać od niej wzrok. Trzeba to jednak zrobić, jeśli chce się dowiedzieć, co kryje się w środku. A kryje się naprawdę wiele!

 

Możecie być zdziwieni, bo tytułowej Grety O. w pierwszych rozdziałach nie spotkacie. Poznacie za to trzynastoletniego Hartleya. Chłopak i jego rodzina przeżywają właśnie bardzo poważna problemy. Jakiś czas temu z domu uciekł najstarszy brat Hartleya. Dlaczego? Tego nikt nie wie. Powodów jest wiele, są bardzo zróżnicowane, ale żaden nie wydaje się na tyle mocny i poważny, żeby pchnął Jacksona do ucieczki i zerwania kontaktu z rodzicami i rodzeństwem. Hartley również tego nie rozumie. Po ucieczce brata zmaga się sam ze sobą. Niewiele rzeczy go cieszy, nic go nie interesuje, nie ma żadnej pasji, której chciałby poświęcić czas. Pewnego dnia snuje się po mieście i z braku lepszego pomysłu, zagląda do biblioteki. Tam trafia na książkę, w której znajduje pewną kartkę. Ta ręcznie wykonana pocztówka przykuwa uwagę Hartleya i nie pozwala mu myśleć o niczym innym. Kto mógł ją wykonać? Dlaczego umieścił na niej właśnie takie zdanie? Zanim się tego dowie, odkryje, że takich kartek jest więcej. Ktoś przygotowuje różne pocztówki, robi kolaże, dołącza jakiś tekst i zostawia w różnych miejscach. Hartley odnajduje kolejne kartki, czyta, przygląda się im i z każdą kolejną czuje, że tworzy je jego bratnia dusza. Pytanie tylko, kim jest twórczyni albo twórca tych kartek... 

Sekretne życie Grety O. to opowieść o życiu ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. O rodzinie, problemach młodych ludzi, o trudnościach, z którymi boryka się dojrzewający człowiek. To historia pełna tajemnic, umiejętnie budująca napięcie i wciągająca jak najlepszy kryminał albo doskonała powieść przygodowa. Sekretne życie Grety O. wciąga, ale również skłania do refleksji na temat życia głównego bohatera i problemów, z którymi musiał się zmierzyć. Nie otrzymał dostatecznego wsparcia od przybitych zniknięciem dziecka rodziców. Próbował radzić sobie ze wszystkim sam. Jaki był tego efekt? Ocenicie sami. Do czego go to doprowadziło, również dowiecie się po przeczytaniu książki. Książki mądrej i wartościowej. A do tego pięknie wydanej. Ilustracje Sekretnego życia Grety O. to pocztówki, które Hartley znajdował w różnych miejscach. Będziecie nimi oczarowani. Niewątpliwie stanowią prawdziwą ozdobę tej książki. Książki, która powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich nastolatków. I dla ich rodziców również, bo dzięki tej książce będą mogli lepiej zrozumieć swoje dzieci i targające nimi emocje.

Sekretne życie Grety O.

Cary Fagan

tłumaczenie Maria Jaszczurowska

Wydawnictwo Literackie 2022


 https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Komentarze

 1. Książka na pewno znajdzie swoich zwolenników. Dzieci wiedzą od czego trudno się oderwać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba wpadnie w mój gust. Z ciekawością poczytam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa propozycja dla nastolatków, a i dla dorosłych będzie dobrą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 4. czyli taka życiowa tmatyka, myśle że spro osób sie skusi na przeczytanie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. i ja jestem po lekturze, ujęła mnie ta historia, bardzo

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze, że to opowieść o życiu ze wszystkimi jego blaskami i cieniami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto sięgac po takie ksiażki. Sama chętnie takie czytam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz