"Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie" (Fundacja Powszechnego Czytania)

Pod koniec lutego wiadomość o niej zelektryzowała nas wszystkich. Choć wiele mówiło się o tym, że może wybuchnąć, jej początek był dla wszystkich szokiem. Tysiące ludzi uciekało z Ukrainy, na granicach stały kolejki osób, które chciały je przekroczyć. Wszyscy pamiętamy pełne pociągi, przepełnione dworce, zbiórki ubrań, pieniędzy i rzeczy niezbędnych do przetrwania pierwszych dni i tygodni. Minęło kilka miesięcy i oswoiliśmy się z tym, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Przestaliśmy zwracać na nią uwagę. Ukraińcy w szkołach, sklepach i parkach przestali nas dziwić. Dwa dni temu wojna brutalnie przypomniała o sobie. Kolejne ataki rakietowe sprawiły, że nasze oczy znowu zwróciły się w kierunku Ukrainy. Te wydarzenia zbiegły się w czasie z premierą książki Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie.


To nie jest pierwsza książka dla dzieci, która mierzy się z tym trudnym tematem. To nie jest pierwsza książka, z której dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne (tym razem na projekt "Książka chroni" Fundacji Powszechnego Czytania, którego celem jest ofiarowywanie książek uchodźcom). Świat jest piękny to efekt współpracy wielu pisarzy i ilustratorów. Znajdziecie tu nazwiska tych, których książki doskonale znacie i bardzo chętnie czytacie. Jest mistrzyni biografii Anna Czerwińska-Rydel, są Wojciech Widłak i Justyna Bednarek. Pojawili się również pisarze, którzy może nie do końca kojarzą się z literaturą dziecięcą, na przykład Cezary Łazarewicz i Jan Wróbel. Jest w tej książce wielkie grono doskonałych ilustratorek i ilustratorów. Doskonale znacie ich z książek dla dzieci. Jest Daniel de Latour, jest Emilia Dziubak. Nie zabrakło Marianny Oklejak i Pawła Pawlaka. Oni wraz kilkunastoma innymi twórcami zadbali o oprawę graficzną tej książki. Książki będącej zbiorem różnych historii. Historii nie tylko z wojną w tle. Świat jest piękny to zbiór opowieści o ludziach, ich radościach i kłopotach, o wsparciu jakie powinniśmy sobie udzielać. Na kartach tej książki można spotkać dobrze znanych dzieciom bohaterów, na przykład Basię i Wesołego Ryjka i bohaterów zupełnie nowych. Historie nie są długie, ale każda niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Są opowiadania przypominające wydarzenia z ostatnich dni lutego, takie, których akcja rozgrywa się w Kijowie. Większość historii napisano prozą, ale są również opowieści wierszowane. I, choć może zabrzmi to banalnie, naprawdę każda z tych historii jest inna, każda jest interesująca. Każda skłania do refleksji. Każda jest bardzo mądra. Każdą warto przeczytać.

Myślę, że nie muszę Was zachęcać do czytania książek. Dobrze wiecie, że czytać warto. Takie książki również. A może przede wszystkim. Warto je czytać i o nich rozmawiać. Kto wie, może dzięki nim świat wróci na dawne tory i znowu, bez wahania, będziemy mogli powiedzieć, że jest piękny.
 

Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie

do kupienia

TUTAJ


 

Komentarze

  1. Nie mam dzieci, zatem ta literatura jest mi już raczej obca, natomiast fajnie, że powstał "wspomagacz" opowiadania o trudnej sprawie. Jaką jest wojna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze - sama chętnie przeczytałabym te książkę. Świetnie, że powstają takie pozycje. Wartościowe i potrzebne. Asia z Pisane z uśmiechem

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna książeczka! I bardzo potrzebna dla edukacji dzieci.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz