"Ocalić Ofelię. Jak troszczyć się o dorastające dziewczęta" (Wydawnictwo Mamania)

Zabrzmi to banalnie, ale (pewnie) trudno będzie Wam się z tym zdaniem nie zgodzić. Kiedyś ludziom żyło się trochę łatwiej. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich dziedzin życia, bo kiedyś podstawowe czynności, takie jak pranie, zmywanie czy gotowanie pochłaniały więcej czasu. Łatwiej było jednak nawiązywać relacje i funkcjonować w grupie. Dziś przychodzi nam to z coraz większym trudem. Drugiego człowieka coraz częściej zastępuje ekran telefonu. Jak się w tej rzeczywistości odnaleźć? Jak dojrzewać, jak uczyć się dorosłego życia? Jak pomóc tym, którzy są właśnie na etapie dojrzewania?

Ocalić Ofelię to książka, która na pewno przyda się rodzicom nastolatek. To one są głównymi bohaterkami tej książki. Autorki, na co dzień pracujące z nastolatkami, dzielą się swoim doświadczeniem i przytaczają wiele przykładów, które mają uzmysłowić czytelnikom jak wiele troski i uwagi wymagają dojrzewające dziewczyny. Dziewczyny borykają się z wieloma problemami. Martwią się brakiem akceptacji ze strony otoczenia, nie akceptują samych siebie. Mają problemy z rodzicami i rówieśnikami. Coraz śmielej wchodzą w relacje z płcią przeciwną. Z różnym skutkiem. Popełniają błędy, podejmują złe decyzje. Ktoś powie, że to nieodłączny element okresu dojrzewania. Tak, ale może przed niektórymi uda się je ochronić.

Łatwo nam mówić, że kiedyś było inaczej, że my nie mieliśmy takich problemów. Niestety, za takimi stwierdzeniami nic nie idzie. To puste słowa, które w żaden sposób nastolatkom nie pomogą. Ich problemy są tu i teraz, dotyczą współczesnych sytuacji, teraźniejszych problemów. Można je zbagatelizować i zbyć dziecko stwierdzeniem, że my sobie w ich wieku jakoś radziliśmy. Można wyciągnąć pomocną dłoń i dawać dobre rady. Ta pokazuje dorosłym świat widziany oczami nastolatek. Świat pełen trudności, problemów i rozterek. Świat, który nastolatki często przytłacza i, w którym trudno im się odnaleźć. Takie spojrzenie na świat ich oczami przyda się rodzicom, nauczycielom i opiekunom. Wszystkim, dla których nastolatki i ich szczęście są ważne!

Ocalić Ofelię. Jak troszczyć się o dorastające dziewczęta

Mary Pipher, Sara Pipher Gilliam

tłumaczenie Anna Czechowska

Mamania 2022 


https://mamania.pl/

Komentarze

  1. Jestem przekonana, że ta książka ma właśnie bardzo szerokie grono odbiorców.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, że takie książki są wydawane. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz