"Wieloryb" (Wydawnictwo Literatura)

Patrząc na okładkę tej książki nie potrafiłam jednoznacznie stwierdzić o czym może opowiadać. Uśmiechnięte i tańczące dzieci również niewiele wyjaśniały. Po tytule mogłam wywnioskować, że to opowieść o morskim stworzeniu, które zamieszkało wśród ludzi. Ten pomysł wydawał mi się jednak mocno absurdalny. Na końcu dostrzegłam rysunki różnych dań i potraw, które otaczały tańczące dzieci. W takim razie może to jednak książka o jedzeniu?

 

I tak, i nie. To książka tak naprawdę o wszystkim. Bo Wieloryb to opowieść o życiu. Główną bohaterką jest Julka. Dziewczynka bardzo sympatyczna, otwarta na ludzi i otaczającą ją rzeczywistość. Niestety, ludzie nie są tak samo otwarci na nią. Julka bardzo często jest obiektem kpin. Rówieśnicy dokuczają jej, bo jest nieco większa od nich. Nie tylko więcej waży, ale również jest wyższa. Dla dzieci okazuje się to dostatecznym powodem, żeby Julce dokuczać. Koledzy nazywają ją wielorybem, wyśmiewają i wytykają palcami. Julka często jest z tego powodu smutna. Czuje się inna, gorsza i nielubiana. Mimo licznych talentów, które posiada. Mimo dobrego serca, które ma. Złe traktowanie przez otoczenie, którego każdego dnia doświadcza dziewczynka sprawia, że jej poczucie własnej wartości przechodzi bardzo poważny kryzys. Julka potrzebuje kogoś lub czegoś, co pomoże jej odzyskać wiarę w siebie! 

Wieloryb to książka nie tylko o dziecku i dla dzieci zmagających się z otyłością. To książka dla wszystkich, którzy czują się inni. Przez okulary, kolor włosów, sposób życia i zainteresowania. Każde z nich może stać się (i pewnie, niestety, często staje się) obiektem kpin ze strony rówieśników. Tak, jako dorośli, doskonale wiemy, że mówienie o równości i tolerancji to bardzo często tylko puste frazesy. Nasze dzieci przejmują te zachowania i potem podobnie traktują swoich rówieśników. Musimy zrobić wszystko, żeby zaczęły patrzeć na ludzi wokół siebie przez pryzmat tego jacy są, a nie jak wyglądają. Proste? Niby proste, ale książka Wieloryb kilkukrotnie udowodniła, że dla wielu nie jest to ani proste, ani oczywiste. Wierzę jednak głęboko, że ta książka może zrobić wiele dobrego, więc koniecznie przeczytajcie ją ze swoimi dziećmi! 

Wieloryb

Renata Piątkowska

ilustracje Kasia Kołodziej

Wydawnictwo Literatura 2022

wiek 7+


https://www.wydawnictwoliteratura.pl/

Komentarze

 1. Kolejna ciekawa pozycja książkowa dla najmłodszych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka z przesłaniem, które niestety dla niektórych wciąż jest wiedza tajemną.

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie patrząc tylko na okładkę książki nie sposób zgadnąć o czym będzie ta propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się to być bardzo wartościowa publikacja, myślę, że zaciekawi niejednego małego czytelnika.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz