Jowanka - bohaterka, której nie można nie lubić (Wydawnictwo Literatura)

Nie wiem, czy się ze mną zgodzicie, ale wydaje mi się, że trochę brakuje literatury obyczajowej dla młodych czytelników. Pisząc "młodych" mam na myśli uczniów szkół podstawowych. Więcej znajdą oni książek z wątkami fantastycznymi i ciekawych kryminałów niż literatury obyczajowej, która pokaże im bohaterów podobnych do nich, pokaże ich problemy i podsunie pomysły na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. Może pisze się (i wydaje) dziś takich książek mniej, bo po prostu nie są już potrzebne? Przeciwnie! Są bardzo potrzebne!

Dlatego z takim zainteresowaniem i radością sięgnęłam po dwie książki, których główną bohaterką jest Jowanka. Dziewczynka od niedawna mieszka na nowym osiedlu. Podobnym do tych, na którym mieszka pewnie wielu z Was. Część bloków jest już zamieszkała, część dopiero się buduje. Trochę brakuje jeszcze infrastruktury, nie są jeszcze gotowe wszystkie ulice. Jest za to wielu nowych mieszkańców i dzieci, które nawiązują nowe znajomości i próbują budować relacje. Jowanka jest takim właśnie dzieckiem. Niedługo pójdzie do nowej szkoły, w której nikogo nie zna. Jak sobie poradzi? Łatwo nie będzie, Jowanka szybko stanie się ofiarą klasowej gwiazdy, która na wszelkie sposoby będzie próbowała z niej zakpić. Niestety, kilka razy uda się Mani osiągnąć sukces. Co na to Jowanka? Dziewczynka oczywiście się tym przejmuje, ale stara się zaciskać zęby i robić swoje, żeby nie dawać Mani powodów do zadowolenia. Na szczęście w klasie, do której dołączyła główna bohaterka książki Katarzyna Wasilkowskiej, są również dzieci, które można polubić. To, możecie być zdziwieni, chłopcy! Co takiego robią? Przeczytajcie książki o Jowance, a wszystkiego się dowiecie!


 

Chyba nawet nie spodziewałam się, że przygody Jowanki będą tak fantastyczną lekturą! Zachwyca warstwa obyczajowa tych powieści. W bardzo życiowych sytuacjach młodzi czytelnicy odnajdą siebie i swoich rówieśników. Autorka nie boi się pisać o trudnych sprawach (Jowankę wychowuje tylko tata, który, przytłoczony pracą, nie do końca radzi sobie z rodzicielskimi obowiązkami). Są problemy z rówieśnikami. Są bardzo dobrzy i bardzo źli nauczyciele. Są dorośli, którzy wspierają dzieci i tacy, którzy nie chcą (albo nie potrafią) tego robić. Jest Gdańsk, piękne i wyjątkowe miasto, które Katrzyna Wasilkowska wybrała na miejsce akcji swoich powieści. Jest w końcu wątek przygodowy! Świetnie napisany i poprowadzony. Przypominający te z powieści młodzieżowych i dziecięcych sprzed lat. Czyta się to wszystko z zapartym tchem i wielkim zainteresowaniem. Bo książki o Jowance to jedne z tych książek, które po prostu się pochłania!


 

Jowanka i gang spod Gilotyny

Jowanka i Pierścień Kurantów

Katarzyna Wasilkowska

ilustracje Monika Pollak

Wydawnictwo Literatura 2022

wiek 9+


 https://www.wydawnictwoliteratura.pl/

Komentarze

  1. Przekonuję moich członków klubu młodych czytelników do tego typu książek, ale jakoś nie mogą się przełamać i wciągnąć w nie, obyczajowe nuty ich nie przyciągają, a szkoda. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz rację. Też uważam, że taka literatura dla młodych powinna być dostępna. Tego akurat nie znam, ale chętnie kupię jak mi wpadnie w łapki. Moja pięciolatka to lubi Muminki najbardziej :)

    Pozdrawiam serdecznie

    Kasia Dudziak z bloga Kasinyswiat

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz