"Magia do góry nogami. Na pokaz" (Wydawnictwo Mamania)

Nie przesadzę, jeśli napiszę, że opowieści dla dzieci i młodzieży z elementami magii są jednymi z najczęściej wydawanych książek. Zapoczątkował to ponad dwadzieścia lat temu Harry Potter, a potem pojawiało się coraz więcej nowych tytułów. Wiele było bardzo interesujących, trafiały się też książki znacznie słabsze. 

Sama może nie czytałabym tych książek tak chętnie, gdyby nie Tosia. Ona takie lektury uwielbia i czerpie z ich czytania wielką przyjemność. Nic dziwnego, że seria "Magia do góry nogami" również trafiła do jej biblioteczki. Zna ją już od jakiegoś czasu (pierwszy tom ukazał się w 2020 roku) i ciągle darzy sentymentem. Dlaczego? Powodów jest wiele. Przede wszystkim lubi ją za ciekawą historię. Główną bohaterką serii jest obdarzona magicznymi zdolnościami Nora. Nie są to jednak zdolności, które byłby dla niej powodem do dumy. Magia Nory jest odwrócona i nie działa tak jak działać powinna. Z tego powodu nie została przyjęta do klasy, w której uczą się ci, którzy mają "prawdziwe" magiczne umiejętności. Nora uczy się w klasie uznawanej za klasę odmieńców i nieudaczników. Jej uczniowie zdają sobie sprawę, że nie panują nad swoimi mocami. Są nieprzewidywalni i przez to często czują się gorsi od swoich rówieśników. Nauczyciele też nie dają im specjalnego wsparcia. Ba! Czasem (może nieświadomie, ale jednak) nawet te różnice podkreślają. Przykład? Bardzo proszę! Szkolny pokaz talentów. Uczniowie z klasy Magii do góry nogami nie są na nim mile widziani. Jednak oni chcą wziąć w nim udział. I zrobią wszystko, żeby tak się stało, a czytelnicy będą im gorąco kibicować.

"Magia do góry nogami" to seria nie tylko dla tych, którzy lubią magiczne opowieści. To seria dla wszystkich, którzy lubią książki opowiadające o życiu. Sporo tu nawiązań do codzienności, do wydarzeń i relacji, które czytelnicy mogą znać z własnego życia. Najmocniej akcentowane jest tu poczucie niedopasowania, z którym zmaga się pewnie wiele dzieci. Ta książka doda im otuchy i pokaże, że nawet ci, którzy uważani są za "innych" są tak naprawdę jedyni w swoim rodzaju i wyjątkowi! Dlatego każdego powinno się doceniać i nikogo nie powinno się odrzucać. To bardzo mądra i ważna lekcja, którą wyniesie każdy, kto przeczyta tę książkę (i całą serię).

Magia do góry nogami. Na pokaz

Sarah Mlynowski

Lauren Myracle

Emily Jenkins

tłumaczenie Aleksandra Weksej

Mamania 2022


https://mamania.pl/

Komentarze

  1. To prawda, każdy człowiek bez wątpienia jest naprawdę wyjątkowy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie warto podsunąć książkę dziecku, skoro zawiera tak cenny przekaz. Dzięki za polecenie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubimy książki z tego wydawnictwa, więc pewnie i ta by się nam spodobała - a kotek na okładce przeuroczy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz