"Wangari Maathai - kobieta, która posadziła miliony drzew" (Wydawnictwo Zakamarki)

Bardzo lubię czytać biografie. Kiedyś wybierałam przede wszystkim historie ludzi, o których wcześniej słyszałam i całkiem sporo wiedziałam. Teraz równie często sięgam po opowieści o ludziach, których nie znałam albo wiedziałam o nich bardzo niewiele. Dobrze napisana biografia to szansa na poznanie ciekawych ludzi, ich życia, dokonań i marzeń (także tych, których nie udało im się spełnić). Dobrze napisana biografia potrafi zainspirować. Także dzieci, dlatego cieszę się, że coraz częściej ukazują się opowieści o ciekawych ludziach adresowane do młodych czytelników.

Wangari Maathai - kobieta, która posadziła miliony drzew jest właśnie taką książką. Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie słyszałam o jej bohaterce. Patrząc na to, że w 2004 roku została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla, mogę uznać to za spore niedopatrzenie. Na szczęście ta książka dała mi szansę na nadrobienie braków. Wangari Maathai urodziła się w Kenii. Miała żyć tak, jak jej rówieśniczki. Miała uczyć się prac domowych i nigdy nie nauczyć się pisać ani czytać. Jednak pewnego dnia fakt, że Wangari nie chodzi do szkoły bardzo zdziwił jej brata. Chłopiec zaczął dopytywać rodziców, dlaczego dziewczynka zostaje w domu. To, pozornie banalne, pytanie sprawiło, że Wangari również zaczęła chodzić do szkoły. Dzięki temu zaczęła się uczyć, poznawać świat, zdobywać wiedzę i zmieniać świat! Wangari widziała jak bardzo niszczony jest jej rodzinny kraj, jak wycinane są kolejne drzewa, jak postęp nie idzie w parze z ekologią. Postanowiła coś z tym zrobić i zrobiła. Założyła organizację, która zajmowała się sadzeniem drzew w jej kraju. Zajmowała się również walką o prawa człowieka i równouprawnienie kobiet. Aż trudno uwierzyć, jak wiele zrobiła dla swoich rodaków. O tym wszystkim przeczytacie w tej wyjątkowej książce.Trudno się tą książką nie zachwycić. Opowiada piękną historię wyjątkowej kobiety. Kobiety silnej, mądrej i odważnej, która może stanowić wzór i inspirację dla młodych czytelników. Książki nie tylko mądrej, ale i pięknie wydanej. Oprócz wspaniałej historii autorstwa Francka Prevota, mamy tu również piękne ilustracje Aurelii Fronty. Kipią one kolorami, przemawiają do wyobraźni i zachwycają tak bardzo, że trudno oderwać od nich wzrok. Kiedy spojrzycie na nie po raz pierwszy, od razu przypomną Wam się proste, ale piękne ilustracje ludów afrykańskich. Doskonale wpasowały się w klimat tej książki. Dzięki nim czytelnicy przenoszą się do Kenii. Kraju, który tak bardzo kochała Wangari Maathai, a który teraz mają szansę poznać wszyscy, którzy zdecydują się poznać jej historię!
 

Wangari Maathai - kobieta, która posadziła miliony drzew

Franck Prevot

ilustracje Aurelia Fronty

tłumaczenie Katarzyna Skalska

ZAKAMARKI 2023


https://www.zakamarki.pl/

Komentarze

  1. Jestem bardzo ciekawa tej książki, chętnie sama się z nią zapoznam, coś dla mojego klubu młodych pasjonatów książek i wiedzy. Izabela - Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie to brzmi. Z tego, co piszesz wynika, że to świetna i bardzo wartościowa książka. Przeczytam na pewno! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz