"Silla" (Wydawnictwo Agora dla dzieci)

Wiele osób dziwi się, kiedy mówię im, że (nadal) czytam książki dla dzieci. Wiele osób dziwi się, kiedy mówię, że (nadal) czytam Tosi książki na głos. Ja dziwię się tym, którzy z czytania książek dla dzieci i młodzieży zrezygnowali. Rezygnując z ich czytania odebrali sobie szansę na poznanie naprawdę wyjątkowych historii i przeżycie naprawdę wyjątkowych przygód.

Książki dla młodych czytelników to jedne z najciekawszych historii, jakie są dostępne na naszym rynku wydawniczym. Czytając je bardzo często mam wrażenie, że ich autorzy przykładają dużo większą wagę do ich pisania niż twórcy literatury dla dorosłych czytelników. Historie przez nich opowiadane są spójne, mądre i oparte na uniwersalnych wartościach. Przeczytałam wiele książek adresowanych do młodych czytelników i każda z nich była inna i wyjątkowa. Żadna historia się nie powtórzyła. Każdy bohater miał w sobie coś wyjątkowego. Biorąc do ręki książkę Silla byłam pewna, że tym razem także tak będzie. Nie pomyliłam się...

Karolina Lewestam zabiera czytelników swojej powieści na daleką Północ. Tu, w bardzo mroźnej i nieprzyjaznej krainie rozegra się historia, której długo nie zapomnicie. Tu żyje Ari. Chłopiec do tej pory nie wyróżniał się niczym spośród swoich rówieśników. Nadszedł jednak czas na zmiany. Zmiany w świecie, w którym żyje Ari i w jego życiu. Wszystko zaczęło się od tego, że i tak już chłodną krainę, w której chłopiec mieszka, zaczęło dotykać jeszcze większe zimno. Otaczający go świat stawał się coraz bardziej nieprzyjazny. Coś złego działo się ze zwierzętami. Coś złego czai się pod lodem. W wodach zaczyna brakować ryb, a w związku z tym niedługo zacznie brakować jedzenia. Najgorsza i najbardziej tajemnicza rzecz ma się jednak dopiero wydarzyć. Umrze Zorza, którą co roku obserwowali mieszkańcy tej krainy. Jej pojawienie się było dla nich zawsze wielkim wydarzeniem, a teraz... po prostu się nie pojawia. Dlaczego? Co się stało? Tę zagadkę spróbuje rozwikłać Ari. Chłopiec wyruszy w niebezpieczną podróż, która ma jeden cel. Ocalić świat, który niedługo może przestać istnieć. Towarzyszyć będą mu zwierzęta, które w tym (a może nie tylko tym) świecie okazują się czasem lepsze i bardziej ludzkie od ludzi.
Silla to książka niezwykła i wyjątkowa. To książka, która porusza w czytelnikach najczulsze struny. Wzrusza, porusza i zachwyca. Imponująca jest odwaga jaką wykazał się Ari. Chłopiec, który bez wahania wyruszył w daleką i niebezpieczną podróż, który odważył się stawić czoła całemu światu. Z jego totalną nieprzewidywalnością. Czy Ari się nie bał? Oczywiście, że się bał, ale wiedział, że losy tych, którzy są mu najbliżsi zależą od niego. To przykład niezwykłej determinacji i bohater, za którego każdy czytelnik bardzo mocno trzyma kciuki. A Silla to książka, od której nie można się oderwać. Piękna, mądra i wciągająca. Kiedy zdecydujecie się po nią sięgnąć, zarezerwujcie sobie odpowiednio dużo czasu. Jak tylko zaczniecie ją czytać, nie będziecie mogli jej odłożyć. Silla porwie Was w niezwykłą literacką podróż. Tak jak oczaruje Was historia opisana przez Karolinę Lewestam, tak samo zachwycą Was ilustracje autorstwa Mariusza Andryszczyka. To chyba czwarta (po Rutce, Lolku i Przyjacielu Północy) książka z jego ilustracjami, którą miałyśmy okazję czytać. Po raz kolejny Andryszczyk zabrał nas do świata swojej wyobraźni, pełnego zwierząt, ludzi, tajemnic i magii. Trudno oderwać od nich wzrok. Każda niesamowicie działa na wyobraźnię czytelnika i stanowi najlepsze dopełnienie tej wyjątkowej historii, którą każdy miłośnik dobrych książek powinien przeczytać.
 

Silla

Karolina Lewestam

ilustracje Mariusz Andryszczyk

Wydawnictwo AGORA 2023


https://agoradladzieci.pl/

Komentarze

  1. Ja także uwielbiam sięgać po książki dla dzieci i młodzieży, gdyż są one naprawdę rewelacyjne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja Uwielbiam sięgać po książki dla młodzieży, dla dla dzieci mmmmmm też może być

    OdpowiedzUsuń
  3. Agora kojarzy mi się z gazetą. Widzę że publikacja jest atrakcyjna wizualnie, fajnie że wywołuje treścią żywe emocje

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz