Nasz patronat: "Przygody Lottie Lipton" (Wydawnictwo Dwukropek) - recenzja przedpremierowa

Zawsze myślałam, że do książek detektywistycznych raczej się nie wraca. Są to przecież lektury, w których największą przyjemność sprawia i najwięcej emocji budzi poszukiwanie rozwiązania zagadki. Jeśli rozwiązanie już znamy, to nie ma już tego elementu zaskoczenia, który tak lubią czytelnicy. Okazało się jednak, że są czytelnicy, którzy do książek detektywistycznych wracać lubią. Ci, którzy zaglądają do nas regularnie dobrze wiedzą, że Tosia uwielbia książki detektywistyczne i kryminały. To jedne z najchętniej wybierane przez nią lektur, których czytanie zawsze daje jej sporo radości i satysfakcji. I to właśnie Tosia, kilka tygodni temu oznajmiła mi, że chce po raz kolejny przeczytać całą serię "Zbrodnia niezbyt elegancka". Postanowiłam pójść w jej ślady i również przeczytać jeszcze raz książki detektywistyczne, które dobrze znam i pamiętam. Co mnie do tego skłoniło?

Premiera nowego wydania tych właśnie książek. Książek, które zawsze wspominam z dużym sentymentem. "Przygody Lottie Lipton" to było moje pierwsze spotkanie z Dwukropkiem. Wydawnictwem, które wtedy dopiero raczkowało na polskim rynku wydawniczym, a dziś jest jednym z tych, którego książki zawsze gwarantują świetną literacką przygodę. Pięć lat po pierwszym, polskim wydaniu "Przygód Lottie Lipton" Dwukropek wydał te książki po raz drugi. Tym razem w nieco zmienionej oprawie, bo z twardą okładką. Treść nie uległa zmianie. Dzięki temu nowi czytelnicy mogą wybrać się w literacką podróż do British Museum. Tu, po śmierci swoich rodziców, zamieszkała tytułowa bohaterka serii. Opiekuje się nią wuj, profesor Bertrem West. Wuj pracuje w British Museum jako kustosz zbiorów sztuki egipskiej. I właśnie z Egiptem związane są zagadki i tajemnice, które stały się głównymi wątkami tych książek. Pierwsza dotyczy bezcennej rzeźby egipskiego kota, druga słynnego Kamienia z Rosetty. Kot zniknął, kamień tymczasem został "wzbogacony" o nową inskrypcję. Kto jest za to odpowiedzialny? Dlaczego? Tego będzie próbowała dowiedzieć się Lottie. A razem z nią rozwiązywać zagadki będą czytelnicy!
 

"Przygody Lottie Lipton" to seria dla wszystkich miłośników powieści detektywistycznych. To doskonała propozycja dla młodych czytelników, którzy szukają pierwszych, dłuższych historii, które mogliby przeczytać samodzielnie. Każda z książek ma około 80 stron. Tekst jest duży i wyraźny. Nie brakuje tu ilustracji. Oprawa graficzna świetnie uzupełnia tekst, umila lekturę i sprawia, że nawet niezbyt wprawny czytelnik przeczyta te książki z zainteresowaniem. Przy okazji poszerzy swoją wiedzę o starożytności, pozna mnóstwo ciekawostek i, być może, rozwiąże zagadki przed główną bohaterką. Połączenie zagadek detektywistycznych z powieścią detektywistyczną, okazało się strzałem w dziesiątkę. Książki czyta się z przyjemnością. Bohaterka szybko zyskuje sympatię czytelników, a przygód, które przeżyła pozazdrości jej chyba każdy. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko mieć nadzieję, że Dwukropek wyda kolejne tomy jej przygód, bo ukazało się ich już całkiem sporo!
 

seria "Przygody Lottie Lipton"

Dan Metcalf

ilustracje Rachelle Panagarry

tłumaczenie Katarzyna Biegańska

Wydawnictwo Dwukropek 2023

(książki ukażą się 15 marca 2023 r.)


 

https://dwukropek.com.pl/

Komentarze

  1. Do kryminalnych przygód, zwłaszcza w klasycznym wydaniu, chętnie powracam, nawet jeśli pamiętam rozwiązanie zagadki, lubię docenić styl pisania, klimat, zawiązywanie intrygi, kreację postaci.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama z przyjemnością zagłębiam się w tego typu wydania i już nie mogę doczekać się ich lektury.

    OdpowiedzUsuń
  3. To jest książka dla mnie, zagłębiam się w tego typu w książkach

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz