"Paddington artysta" (Znak Emotikon)

Znacie dziecko, które nie lubi pluszowych misiów? Albo dziecko, które nie ma w swojej kolekcji ani jednego pluszowego niedźwiadka? Myślę, że nie, bo jednak pluszowy miś to symbol dzieciństwa i jedna z tych rzeczy, które najczęściej daje się maluchom w prezencie. Pluszowe misie to również jedni z najpopularniejszych bohaterów literatury dziecięcej. Chyba każdy zna Kubusia Puchatka. Chyba każdy zna Paddingtona. To dwaj najpopularniejsi misiowi bohaterowie i właśnie o tym drugim chcę Wam dziś opowiedzieć.

Jeśli ktoś nigdy o Paddingtonie nie słyszał (choć nie wierzę, że jest ktoś taki), to spieszę przypomnieć, że ten sympatyczny bohater przybył do Anglii z dalekiego Peru. Na stacji metra Paddington znalazła go rodzina Brownów. Przejęci jego losem przygarnęli go i nadali mu imię Paddington (na pamiątkę miejsca, w którym spotkali się po raz pierwszy). Pierwsza książka Michaela Bonda ukazała się pod koniec lat 50. XX wieku. Od tej pory młodzi czytelnicy na całym świecie mają szansę poznawać historię tego niezwykłego bohatera. Jedną z ostatnich paddingtonowych nowości jest książka Paddington artysta.  Trudno jej nie zauważyć, bo ma dość duży format i piękną, kolorową okładkę. Na niej widzimy tytułowego bohatera z paletą w jeden łapce i pędzlem w drugiej. Na głowie ma swój ukochany czerwony kapelusz, na grzbiecie - niebieski płaszczyk. Michael Bond zabiera czytelników na wystawę plenerową. Na taką wystawę wybrał się Paddington. Towarzyszy mu pan Gruber, który okazuje się znawcą i miłośnikiem sztuki. Przyjaciel pokazuje Paddingtonowi różne obrazy i pyta go, co o nich sądzi. Paddington jest trochę skołowany, bo nie widzi na płótnach tego, co dostrzega jego przyjaciel i przewodnik. Ten spacer zachęca go jednak do podjęcia własnych prób malarskich. Paddington zostaje artystą i przygotowuje własną wystawę. Jak zakończy się ta historia? Tego Wam nie zdradzę. 


Niedługa opowieść o malarskiej przygodzie Paddingtona jest chyba jedną z najbardziej wzruszających historii o tym sympatycznym niedźwiadku. Artystyczne próby niedźwiadka poruszą każdego i każdemu pokażą, że czasem zapał liczy się bardziej niż talent. Paddington włożył w malowanie mnóstwo serca i energii. I choć nie są to może płótna na miarę van Gogha i Matejki, to widać w nich to, co najważniejsze, czyli emocje. To bardzo ważna wskazówka dla małych czytelników. Nie liczy się przecież talent, ale chęci i serce, które wkładamy we wszystko, co robimy. To piękna lekcja dla wszystkich, którzy po tę książkę sięgną. A sięgnąć warto, bo to mądra i interesująca książka, która na pewno spodoba się dzieciom.


 

Wszystkie książki o przygodach Paddingtona kupicie na https://bit.ly/PaddingtonFriends 

od 6 do 26 marca, po wpisaniu kodu PADDINGTON z 35% rabatem!

Paddington artysta

Michael Bond

ilustracje R. W. Alley

tłumaczenie Michał Rusinek

Znak Emotikon 2023


 


Komentarze

  1. Mój ukochany miś, na spotkania z nim zawsze jestem chętna, niezwykle przygody w niezwykłym klimacie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam takiego dzieciaka chyba. Sama jako mała dziewczynka miałam dużą kolekcję misiów. Książeczka myślę, że niejednemu się spodoba.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz