"Sekretne życie...", czyli jak przyroda przestaje mieć przed nami tajemnice (JEDNOŚĆ dla dzieci)

Biologia nigdy nie była moim ulubionym przedmiotem. Przyroda nigdy nie była czymś, co mnie wyjątkowo interesowało. Potrafiłam zachwycić się ładnym widokiem, uśmiechnąć na widok jakiegoś zwierzaka, ale nie czułam potrzeby dowiadywania się o nich czegoś więcej. Nie podejrzewałam, że to się kiedyś zmieni. A jednak się zmieniło. Wszystko dzięki książkom dla dzieci. Czytałam je Tosi i razem z nią zdobywałam wiedzę o świecie przyrody.

Książki Moiry Butterfield to jedne z tych lektur, które w przystępny i interesujący sposób przekazują dzieciom wiedzę. Trzy książki o intrygujących tytułach. Sekretne życie ptaków, Sekretne życie pszczół i Sekretne życie drzew. Łatwo domyślić się o czym będą opowiadać. Myślę jednak, że każdy, kto po te książki sięgnie będzie zaskoczony. My byłyśmy. Dlaczego? Te książki nieco różnią się od wszystkich innych książek przyrodniczych, jakie czytałyśmy do tej pory. Ważne informacje i ciekawostki o bohaterach, zostały połączone z opowieściami, baśniami i legendami, których są głównymi bohaterami. Dzięki temu dowiedzieć się można nie tylko tego, jak ptaki wykluwają się z jajek, ale również poznać historię wyjaśniającą pochodzenie oczek na ogonie pawia. W Sekretnym życiu ptaków przeczytacie o ptasich trelach, o dziobach i gniazdach. Między tymi ciekawostkami znajdziecie piękne, baśniowe historie o tym, dlaczego kiwi nie lata i dlaczego kukabura chichocze. 
Tak samo wygląda wnętrze książki Sekretne życie pszczół. Piękna, żółta okładka od razu przyciągnie wzrok czytelników. W rolę przewodnika wcieli się Pszczółka Brzęczółka. To ona opowie małym czytelnikom, jak rodzą się pszczoły i zaprosi ich do wnętrza ula. Opowie im o pszczelich tańcach i pszczelich kryjówkach. Pokaże największych wrogów pszczół i ich najlepszych przyjaciół. A oprócz tego, jak w książce o ptakach, znaleźć tu będzie można również baśń hinduską o niebiańskim miodzie i baśń z Tajlandii pokazującą zaskakujący związek między miodem a trąbą słonia. Historii inspirowanych miodem i pszczołami jest kilka, a każda z nich jest niezwykła, magiczna i zachwycająca.
Dzięki książce Sekretne życie drzew możemy ze świata zwierząt przenieść się do świata roślin. Przewodnikiem będzie oczywiście dąb. Majestatyczny, stary i bardzo piękny. Opowie o tym, skąd się wziął, jak rósł i się rozwijał. Pokaże, czego potrzebuje, żeby się rozwijać i komu pomaga, użyczając mu schronienia. Czytelnicy zobaczą, jak dąb zmienia się w różnych porach roku i dowiedzą się, co daje drzewom największą radość. Przeczytają również kolejne niezwykłe opowieści z różnych stron świata. Baśnie, które znalazły się w Sekretnym życiu drzew pochodzą między innymi z Węgier, Norwegii i Persji. Każda jest inna, ale wszystkie poruszają serca i pobudzają wyobraźnię.

Zazdroszczę Tosi różnych możliwości zdobywania wiedzy. Książki takie jak te pokazują, że nauka może być przyjemnością. Przystępne opisy, liczne ciekawostki i piękne ilustracje sprawiają, że wiedza sama wchodzi do głowy. Ważnym i obecnym w każdej z tych książek elementem jest ekologia. Rzecz bardzo ważna i dotycząca każdego z nas. Dobrze o niej pamiętać, mówić i wcielać w życie. Te książki podsuwają kolejne pomysły, w jaki sposób można to robić. Okaże się, że małymi krokami i prostymi rzeczami można próbować zmieniać świat, pomagać zwierzętom i roślinom. Nadchodzi wiosna, będziemy coraz częściej wychodzić z domów i spędzać coraz więcej czasu na zewnątrz. Książki Moiry Butterfield mogą stać się przewodnikami i stanowić inspiracją. Najlepszą i najpiękniejszą, bo to nie tylko mądre i interesujące, ale również wyjątkowo piękne książki!

Sekretne życie ptaków

Sekretne życie pszczół

Sekretne życie drzew

Moira Butterfield

ilustracje Vivian Mineker

tłumaczenie Sławomir Stodulski

JEDNOŚĆ dla dzieci 2023


 

https://www.jednosc.com.pl/

Komentarze

 1. Fantastycznie, że takie książki powstają i oby było ich więcej . Tylko , żeby każda mama chciała je dziecku czytać - tylko poznając przyrodę możemy sprawić, ze życia na naszej planecie nie zniszczymy do końca

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastycznie, że takie książki powstają ja bardzo lubiłam biologię lubię do dziś

  OdpowiedzUsuń
 3. Też nie przepadałam za biologią. Nawet jako dziecko nie lubiłam tych wszystkich książeczek o zwierzętach, roślinach i ekologii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama z przyjemnością skuszę się na te wydania. Dodatkowej wiedzy nigdy dość.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam kilka książek z tej serii. Moje dzieci je uwielbiają! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz