"Kurzol. Gdzie się podział sen?" (Wydawnictwo AGORA dla dzieci)

Często zastanawiam się nad tym, czy książki mogą mnie jeszcze czymś zaskoczyć. Przeczytałam i widziałam ich już tak wiele, że nie powinno być takiej możliwości. A jednak niektórym książkom to się udaje. Czasem zależy to od tematu. Są przecież książki poruszające wątki, których nikt wcześniej nie poruszył. Napisane w bardzo oryginalny sposób albo zilustrowane przez artystę, z którego pracami wcześniej się nie zetknęłam.

 

Krzuol, na pierwszy rzut oka, nie spełnia żadnego z tych warunków. Opowiada o czymś, o czym przed nim i po nim opowiadały i będą opowiadały inne książki. Napisał ją pisarz dobrze nam znany, a zilustrowała artystka, które prace wiele razy widziałyśmy. A jednak Kurzol nas zaskoczył i to bardzo pozytywnie. Książka Bogusia Janiszewskiego zabiera czytelników w podróż w głąb ludzkiego ciała. Wyruszą w nią tytułowy Kurzol i Antek. Antek, to chłopiec jak wielu innych. Ma swoje wady i zalety, pasje i marzenia. Miewa również problemy z zaśnięciem. I właśnie od tych problemów wszystko się zaczyna. Przewracający się z boku na bok Antek poznaje Kurzola. A Kurzol, jak się łatwo domyślić jest stworzeniem z kurzu, jakich wiele znaleźć można pod łóżkami (chyba) w każdym domu. I właśnie ów Kurzol, którego krewni najczęściej kończą swój żywot w odkurzaczu, zabiera Antka w podróż życia do... Choć trudno to uwierzyć, będzie to podróż, jakby to najzgrabniej ująć, wewnętrzna. Chłopiec zajrzy do swojego ciała. Zobaczy na własne oczy procesy zachodzące w ciele człowieka i pozna tych, którzy są za ich właściwe przeprowadzenie odpowiedzialni. Będzie ciekawie, emocjonująco i trochę niebezpiecznie.

 

Czym ta książka różni się od wszystkich innych, które przybliżają czytelnikom tajemnice ludzkiego ciała? Przede wszystkim formą. Kurzol to połączenie komiksu i klasycznej powieści. Te dwa gatunki zostały przez Bogusia Janiszewskiego i Nikolę Kucharską połączone w zgrabną i bardzo interesującą całość. Ani komiks, ani powieść nie wybijają się na pierwszy plan. Istnieją obok siebie, świetnie się dopełniają i łącza. Rysunki stanowią nie tylko dopełnienie, ale przede wszystkim integralną część tej historii. Część komiksowa nie byłaby bez nich komiksem, część powieściowa nie byłaby bez rysunków tak atrakcyjna. Trudno nie westchnąć z zachwytu przeglądając tę książkę. Bardzo trudno się przy niej nie uśmiechnąć. Historia jest zwariowana, a przy tym bardzo ciekawa. Czytając ją młodzi czytelnicy zdobędą wiedzę o ludzkim ciele. Poznają jego sekrety i tajemnice. Jeśli szukacie przyjemnego sposobu poszerzania wiedzy, to ta książka na pewno Wam się spodoba. Czytajcie i bawcie się dobrze. Na nudę nie ma tu miejsca!





Kurzol. Gdzie się podział sen?

Boguś Janiszewski

ilustracje Nikola Kucharska

AGORA dla dzieci 2023


 

https://agoradladzieci.pl/

Komentarze

  1. Skoro będzie emocjonująco to już teraz czuję się nią zainteresowana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że każda książka może czymś zaskoczyć. Czy to rozwiązaniem fabularnym, czy postawą bohaterów czy nawet zakończeniem. Każda historia jest na swój sposób wyjątkowa.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz