"24 godziny z życia mądrej rodziny" (Wydawnictwo Debit)

Ile to razy mówiliśmy naszym dzieciom, że gdyby były na naszym miejscu zachowywałby się zupełnie inaczej. Tak to już jest, że każdy patrzy na świat swoimi oczami. Spogląda na niego przez pryzmat własnych doświadczeń, codziennych obowiązków, posiadanych umiejętności. Czy to źle? Nie, w pierwszym momencie zawsze patrzymy na świat z własnej perspektywy. Tak nam po prostu łatwiej. Z czasem, kiedy zaczniemy analizować sytuację dostrzegamy niuanse. Spoglądamy na wydarzenia oczami drugiej osoby.

Kiedy zaczynamy patrzeć na wydarzenia z różnych perspektyw, nieco łatwiej jest radzić sobie z pewnymi sytuacjami. Nauczenie się tego nie jest jednak sprawą łatwą. Warto jednak próbować. W jaki sposób? Na przykład z książką 24 godziny z życia mądrej rodziny. Tytułową mądrą rodziną jest rodzina jeży. Rodzice, ich córka Zosia i dwóch synów - Gucio i Filip. Jak każda rodzina, tak i rodzina jeży, miewa lepsze i gorsze chwile. Są dni, kiedy wszystko idzie jak z płatka, układa się po myśli wszystkich jeży. Są jednak też takie dni, kiedy nic nie jest dobrze, kiedy wszystko przeszkadza i uwiera. Wtedy każdy jeż zwija się w kulkę i wystawia kolce. Czasem jest tak, że źle czuje się tylko jeden jeż. Zaraża on jednak swoimi emocjami wszystkich dookoła. Dlaczego tak się dzieje? Czy można osobie, którą zaczynają targać negatywne emocje pomóc? Okazuje się, że można. Trzeba tylko posłuchać rad profesora Wolnego i zastosować jego sztuczki.
24 godziny z życia mądrej rodziny to książka opowiadająca o jednym dniu z życia rodziny jeży. Kolejne części, to kolejne etapy dnia. Od pobudki i śniadania, przez powrót ze szkoły, zajmowanie się domowymi obowiązkami, aż do momentu, w którym trzeba położyć się spać. Widzimy jeże w codziennych sytuacjach, które każdy z nas zna z własnej codzienności i z własnego domu. Każde wydarzenie opisane zostało z dwóch perspektyw i na dwa sposoby. Jedna strona przeznaczona jest dla dzieci, druga dla rodziców. Każda sytuacja zostaje wnikliwie i interesująco opisana. Dzięki temu dzieci mogą zrozumieć rodziców, a rodzice dzieci. Wczuć się w sytuację drugiej osoby. Choć książek o uczuciach i emocjach jest wiele, to z pełnym przekonaniem mogę napisać, że takiej jeszcze nie było. I dobrze, że się ukazała. Bo jest bardzo potrzebna. Dobrze, żeby trafiła do każdego domu i, żeby czytały ją całe rodziny.
 

24 godziny z życia mądrej rodziny

Aurelie CHIEN CHOW CHINE

tłumaczenie Bożena Sęk

Wydawnictwo Debit 2023


Komentarze

  1. Świetny pomysł z tymi dwiema perspektywami! Bardzo mądra książka. Zachwycam się tym, iel jest teraz naprawdę wartościowych pozycji dla dzieci. Ba, dorosłym też się przydadzą!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie że lekturka w jakiś sposób pozwala dostrzec że na to samo można spoglądać z różnych punktów widzenia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz