"Dorosłość. Wyznania" (Wydawnictwo Literackie)

Dzieci chcą jak najszybciej osiągnąć pełnoletność i stać się dorosłe. W swoim czasie marzył o tym każdy z nas. Dorosłość kojarzy się dzieciom z samodzielnością, możliwością podejmowania decyzji i gospodarowania domowym budżetem. To dorośli, najczęściej, decydują, co będą robić dzieci, dokąd pojadą całą rodziną na wakacje. Dorośli wybierają mieszkania, w których się mieszka i urządzają je według własnego gustu. Życie idealne, prawda? Kto w tej sytuacji nie chciałby być dorosły?

 

Kiedy jednak kończy się te mityczne 18 lat, zdaje maturę albo kończy studia sytuacja nieco się komplikuje. Wtedy okazuje się, że dorosłe życie to nie tylko przyjemności. Niektóre obowiązki, z których trzeba się wywiązywać z przyjemnością nie mają nic wspólnego z przyjemnością. Cóż, takie jest życie. Ma swoje blaski i cienie. Ani dorosłość, ani dzieciństwo nie jest tu żadnym wyjątkiem. Raz jest lepiej, raz gorzej. W każdym wieku miewamy lepsze i gorsze chwile. Wszystkie nas kształtują i wpływają na to jacy jesteśmy. Udowadniają, że żaden czas w życiu człowieka nie jest ani lepszy, ani gorszy. Każdy warty jest zapamiętania, uwiecznienia i opisania.

Pamiętacie książkę Młodość. Wyznania nastolatków? Pisałam o niej rok temu (KLIK). Właśnie ukazała się książka, którą można nazwać jej kontynuacją. To książka Dorosłość. Wyznania. Pięknie wydany zbiór opowieści o dorosłości właśnie. Widzimy w niej dorosłych, którzy każdego dnia zmagają się z życiem. Są tam ci, którzy borykają się z codziennością. Matki dorosłych mężczyzn, kobiety borykające się z rozwodem. Dorośli przeżywający wielką miłość i wielkie rozczarowanie nią. Bohaterowie mający problemy z samooceną, którzy zawsze patrzą na siebie zbyt krytycznie i oceniają za nisko. O kobietach rozczarowanych, o zawiedzionych nadziejach. O tym, jak ludzie zmieniają się przez całe swoje życie i jak trudno im niektóre zmiany zaakceptować.

Dorosłość. Wyznania to nie jest książka dla dzieci. To książka dla dorosłych, a nawet dla dojrzałych. Im człowiek starszy, tym więcej z tej lektury wyniesie i tym lepiej ją zrozumie. Myślę, że to doskonały prezent na nadchodzący Dzień Matki. Piękna, poetycka i bardzo mądra książka. Trzydzieści historii. Trzydzieści różnych żyć. Są inspiracją czy raczej przestrogą? Na pewno są świadectwem. Świadectwem życia, dojrzewania, dorosłości. Pełnym wzruszeń, wyznań, chwil trudnych i bolesnych. Chwil, które dawały (albo dają) szczęście. Wylanych łez. Uczuć, które targają ludźmi przez całe lata. Książka piękna, mądra i wspaniale wydana. Ze wspaniałymi ilustracjami, które bez wahania mogłabym powiesić na ścianie i wpatrywać się w nie godzinami. Ta książka to prawdziwa literacka perełka!

Dorosłość. Wyznania

Linn Skaber

ilustracje Lisa Aisato

tłumaczenie Milena Skoczko-Nakielska

Wydawnictwo Literackie 2023


 

Komentarze

  1. Będę polecać ją dalej, skoro to pdawdziwa literacka perełka.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz