"Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych" (Wydawnictwo Literackie)

Dwa lata temu po długiej przerwie wróciłam w Tatry. Od tej pory byłam tam już cztery razy i za chwilę jadę po raz piąty. Czy ten rejon Polski mi się nie znudził? Nie, przeciwnie, cały czas znajdujemy tam nowe miejsca, które warto odwiedzić i, które absolutnie nas zachwycają. Inspiracji wycieczkowych szukamy przez cały czas. Przeglądam przewodniki, czytam różne fora internetowe i wyłapuje najciekawsze (choć niekoniecznie najbardziej oczywiste atrakcje). Dzięki temu podróżujemy na własnych zasadach.


Dwa lata temu naszym przewodnikiem była książka Tatry. Przewodnik dla dużych i małych (KLIK). To świetna pozycja dla wszystkich, którzy wybierają się w Tatry i chcieliby się do tego wyjazdu jak najlepiej przygotować. Barbara Garwyluk i Paweł Skawiński stworzyli książkę, którą można czytać kilkukrotnie i nigdy się nią nie znudzić. Gdybyście jednak mieli ochotę na nową pozycję autorstwa tego wyjątkowego duetu, to spieszę donieść, że w tym miesiącu swoją premierę ma książka Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych. Opisywany przez autorów obszar to najbliższe sąsiedztwo Tatr. Przez to, że najbliższe to niestety, często omijane. A okazuje się, że znajduje się tam mnóstwo miejsc, które naprawdę warto odwiedzić. 


Przykłady? Choćby liczne torfowiska w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce i Park Zdrojowy w Rabce. Warto na pewno zajrzeć do Czorsztyna i Niedzicy. Ci, którzy interesują się etnografią będą zachwyceni wizytą w Chochołowie i Zubrzycy Górnej. A ci, którzy lubią przyrodę powinni odwiedzić Katryniaki, gdzie dobre miejsce do życia znalazły sobie bobry. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników górskich wędrówek. Trzy Korony i Sokolica to tylko niektóre ze szczytów, które mogą zdobyć ci, którzy uwielbiają chodzić po górach. Na fanów podróży na dwóch kółkach czekają trasy rowerowe, a na tych, którzy ponad wszystko kochają wodę, spływ Dunajcem. Podhale, Orawa, Spisz i Pieniny opisane przez Barbarę Gawryluk i Pawła Skawińskiego okazują się niezwykle ciekawym zakątkiem Polskim, który powinien odwiedzić każdy. Każdy, bo wszyscy znajdą tam coś dla siebie. Na nudę narzekać nie można. Podhale i sąsiadujące z nim regiony dają szansę obcowania z pięknem przyrody, zabytkową architekturą i tajemnicami historii. To miejsca z ciekawą kulturą ludową i pyszną, regionalną kuchnią. Nie chcę Wam za dużo zdradzać, bo warto odkrywać ten region na własną rękę. Na początek z książki, potem ta książka Wam w czasie wyjazdu. Jestem pewna, że ta książka Wam się spodoba. 

 Duży format, piękne ilustracje Oli Krzanowskiej. Zajmują całe strony i stanowią doskonałe dopełnienie tego, co napisali Barbara Gawryluk i Paweł Skawiński. Są oni nie tylko autorami, ale również bohaterami tej książki. Bystre oko wypatrzy ich na bardzo wielu stronach. Widać, że zanim zanim zaproponowali czytelnikom wycieczkę, sami się na nią udali i sprawdzili, czy te miejsca naprawdę warto odwiedzić. My odpowiedź na to pytanie już znamy i nie mamy żadnych wątpliwości, że warto! Już mamy listę miejsc, do których chcemy na przełomie lipca i sierpnia zajrzeć. Myślę, że z Wami będzie podobnie, więc nie czekajcie zbyt długo i zajrzyjcie do tej książki. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na wakacje, to jestem pewna, że po tej lekturze, pomysłów Wam nie zabraknie. 

Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych

Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński

ilustracje Ola Skawińska

Wydawnictwo Literackie 2023

(książka ukaże się 28.06.2023)

Pamiętajcie też o innych książkach z tej serii! Wszystkie są warte przeczytania!


 


Komentarze

  1. Czekam na dwie książki z tej serii, mam nadzieję, że szybko do nas dotrą, gdyż jesteśmy bardzo ich ciekawi, wakacyjne plany w pełnym rozkwicie. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno polecę ją siostrze. Jestem przekonana, że jej się spodoba.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tatry są piękne. Przewodnik bardzo się przyda potencjalnym turystom.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz