"Srebny smok" (Wydawictwo AGORA dla dzieci)

Wakacje powoli dobiegają końca. Aż trudno uwierzyć, że za uczniami już prawie dwa miesiące bez szkolnych obowiązków i, że za chwilę będą musieli znowu usiąść w ławkach. Zanim to się jednak stanie, można jeszcze trochę odpocząć i oddać się przyjemnością. Jakim? Na przykład czytaniu. Mam dziś dla Was książkę z wakacjami w tle, więc idealnie wpisującą się w (jeszcze) letnie klimaty.

 

Bohaterką książki jest dwunastoletnia Matylda. Dziewczynka ciekawa świata, żądna przygód i uwielbiająca smoki. Jej największym marzeniem jest podróż do Japonii i wiele wskazuje na to, że właśnie tego lata uda się to marzenie spełnić. Tata, co prawda, raczej nie dostanie urlopu, ale mama Matyldy ma wziąć udział w organizowanej w Japonii konferencji i zabierze córkę ze sobą. Czy można wyobrazić sobie lepsze wakacje? Oczywiście, że nie! Niestety, los bywa przewrotny. Mama znowu musi ratować świat i wyprawa do Japonii nie dojdzie do skutku. Nie uda jej się także spędzić wakacji z tatą, który ulegnie przykremu wypadkowi i nie będzie mógł opiekować się córką. Dlatego Matylda spędzi wakacje u dziadka. Dziadka, którego nie pamięta i właściwie nie zna. Brzmi strasznie, prawda? A jednak strasznie nie będzie. Matylda szybko zaprzyjaźni się z dziadkiem, a mężczyzna obdarza wnuczkę ogromną miłością. A wakacje, które dziewczynka u niego spędzi, okażą się naprawdę wyjątkowe...Choć lato i wakacje dobiegają końca, to gorąco polecam Srebrnego smoka wszystkim, którzy lubią ciekawe, wartościowe i niebanalne lektury. Książka Barbary Sadurskiej do takich książek należy. Choć historia nie jest długa (ma niespełna 150 stron), to na długo zostanie w naszej pamięci. Piękna opowieść o relacji dziadka i wnuczki spodoba się małym i dużym. Spodoba się tym, którzy lubią historie obyczajowe i tym, którzy w literaturze szukają odrobiny magii. W tej książce to wszystko znajdą. Srebrny smok skradnie ich serca, wzruszy i zachwyci. Zachwycą również piękne ilustracje Marcina Minora, które doskonale wpasowały się w klimat tej historii. Historii wakacyjnej, rodzinnej, opowieści o przyjaźni i magii, która często czai się gdzieś za rogiem. A żeby ją dostrzec, trzeba tylko otworzyć oczy i uważnie rozejrzeć się dookoła...
Srebrny smok

Barbara Sadurska

ilustracje Marcin Minor

AGORA dla dzieci 2023


 https://agoradladzieci.pl/

Komentarze

 1. Och, ależ ta książka brzmi jak prawdziwa petarda pełna emocji i zwrotów akcji! Matylda, ta młoda poszukiwaczka przygód, przykuwa moją uwagę od pierwszego zdania. Smoki? Japonia? Nie mogę się doczekać, aż razem z nią wyruszę w tę magiczną podróż!

  Ale oczywiście, świat literacki nigdy nie jest taki prosty, prawda? Mama Matyldy ma tendencję do uratowania świata w najmniej spodziewanych momentach, a tu akurat, kiedy córka marzy o wakacjach w Japonii, znowu przychodzi jej dostać superbohaterski sygnał. No cóż, nie można z nikim przegrać losu, prawda?

  Ale czekaj, czekaj! Przecież to właśnie te trudne sytuacje sprawiają, że historia nabiera rumieńców i pulsującej energii. Dziadek, którego Matylda wcześniej nie znała, zaczyna odgrywać kluczową rolę, wprowadzając wakacje w zupełnie inny obrót. Wyobraźcie sobie tę niezwykłą chwilę, gdy dwie generacje zaczynają budować relację, której nikt by się nie spodziewał. To prawdziwie magiczne, jak z pozoru trudne sytuacje mogą tworzyć niesamowite więzi.

  I wiecie co? Przypomina mi to, że życie często dostarcza nam nieplanowanych przygód i niespodziewanych okazji. Czasami nasze marzenia zmieniają się na tle wydarzeń, które nie do końca pokrywają się z naszymi planami. Ale właśnie wtedy, w tych chwilach niespodzianek, kryją się prawdziwe skarby i odkrycia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam okazję zapoznać się z tą lekturą. Jest naprawdę świetna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Smocze klimaty, worek przygód, ciekawi bohaterowie, bliskie powiązania z czytelnikiem, to zawsze przyciągnie młodych entuzjastów spotkań z książkami. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz