"Jak pokolorować szkołę" (Wydawnictwo Mamania)

Pierwszy miesiąc szkoły za nami. Dzieci i rodzice zdążyli już chyba przestawić się na tryb szkolnej rutyny i (niekoniecznie) lubianych szkolnych obowiązków. Jedni chodzą do szkoły chętnie, dla innych to droga przez mękę. Czy można zrobić tak, żeby wszyscy lubili szkołę? To pewnie bardzo trudne, ale może jednak nie jest to niemożliwe?

Gotowe pomysły podsuwa Jakub Tylman, nauczyciel, pedagog, twórca różnych projektów i inicjatyw edukacyjnych. Jego książka Jak pokolorować szkołę to gotowy przewodnik dla tych, którzy chcieliby, żeby polska szkoła zmieniła swoje oblicze. Wiele razy sam zmieniał (albo próbował zmieniać) miejsca, w których pracował. Raz było to prostsze, innym razem trudniejsze, jeszcze innym - okazywało się niemożliwe. Zaczynał od rzeczy małych i łatwych do zrobienia, potem przychodził czas na większe zmiany. Nigdy się nie poddawał. Dlaczego? Bo wierzył (i nadal wierzy), że jego pomysły są dobre i skorzystają na nich wszyscy, którzy chodzą do szkoły. Nie chodzi jednak tylko o remonty i przebudowy, ale również o zmianę myślenia o szkole i nauce. Mam wrażenie, że to właśnie ta kwestia może być najtrudniejsza do wcielenia. Ale nie można się poddawać, trzeba krok po kroku wprowadzać małe zmiany!Nie lubię poradników i nigdy tego nie ukrywałam. Jak pokolorować szkołę nie jest jednak poradnikiem. To raczej przewodnik. Inspiracja dla tych, którzy chcą od szkoły czegoś więcej. Na pewno powinni ją przeczytać dyrektorzy i szkół i nauczyciele. Wiele wyniosą z niej również rodzice. To jedna z tych książek, która otwiera oczy i pokazuje, że wielkie zmiany zaczynają się od małych rzeczy. Na poparcie każdego ze swoich pomysłów, autor prezentuje jakiś sposób jego realizacji. Nie ukrywa jednak, że realizacja jest czasem bardzo trudna. Kłody pod nogi kładą różne instytucje i ludzie mniej lub bardziej zaangażowani w proces edukacji. Czy ci, którzy takie zmiany próbują wprowadzać, powinni się poddawać? Absolutnie nie. Jakub Tylman jest tego najlepszym przykładem!
 

Jak pokolorować szkołę

Jakub Tylman

Mamania 2023 


Komentarze

  1. Ciekawa książka, chociaż mnie się skojarzyło z malowaniem ścian szkoły :-)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Chciałoby się, aby system szkolnictwa zmienił swoje wnętrze programowe, aby nie przekazywał faktów, ale właśnie inspirował, zachęcał do umysłowej aktywności, uczył samodzielnego odbioru i interpretowania świata. Może takie publikacje w tym pomogą. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz