"Raymie. Weź mnie za rękę" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Pięknych i mądrych książek dla małych czytelników jest w księgarniach wiele. Półki uginają się pod różnymi tytułami. Czasem trudno zdecydować się na jedną książkę, bo wszystkie wydają się wyjątkowe, warte uwagi i przeczytania. Sytuacja komplikuje się, kiedy dzieci rosną i zaczynają same dokonywać wyborów. Czy możemy im zakazać czytania książek, które uznajemy za nieodpowiednie? Czy możemy odradzać im sięganie po książki, które nas nie interesują? Raczej nie powinniśmy. Możemy w ten sposób zniechęcić nasze dzieci do czytania. Cóż więc możemy robić? Polecać im książki, które warto przeczytać. Nie zmuszać jednak do ich czytania, ale zachęcać. Na pewno część z nich odrzucą, ale jestem przekonana, że znajdą też wśród nich takie tytuły, które ich zainteresują.

Czy znam takie "pewniaki", które wzbudzą zainteresowanie nastoletnich czytelniczek i czytelników? Znam. Jest to na pewno "Seria z Poczwarką" wydawana od jakiegoś czasu przez Dwie Siostry. Przeczytałyśmy już kilka książek wydanych w jej ramach i jeszcze żaden nas nie zawiódł. Dlatego książki Raymie. Weź mnie za rękę musiała trafić do naszej biblioteczki. Bohaterkami powieści Kate DiCamillo są trzy dziewczyny. Pozornie nic ich nie łączy. Raymie, Louisiana i Beverly żyją w odrębnych światach, mają zupełnie inne charaktery. Jest tylko jedna rzecz wspólna dla nich wszystkich. Te trzy dziewczyny zgłosiły się do konkursu na Małą Miss Wulkanizacji Centralnej Florydy. Brzmi dziwnie? Być może, ale chyba tylko dla nas. Dziewczyny do konkursu podchodzą bardzo poważnie. Ten konkurs to dla nich wielka szansa, a jednocześnie okazja do przerobienia traum, stawienia czoła problemom i rozpoczęcie nowego życia.


"Seria z Poczwarką" to książki, w których nastolatki mogą przeglądać się jak w lustrze. Odnajdą w bohaterach tych książek siebie i swoich rówieśników. W tej nie jest inaczej. Mamy motyw żałoby, motyw nieobecnego w życiu dziecka rodzica, problem ubóstwa i wiele innych złych i trudnych rzeczy, które mogą dotknąć każdego. Dzięki temu czytelnicy, których być może borykają się z podobnymi zmartwieniami, będą mogli spojrzeć na nie z boku. Ci, których (na szczęście) te problemy nie dotyczą, będą mogli dzięki tej książce spojrzeć na świat nieco szerzej i innymi oczami. Prawda jest taka, że tego typu książki zawsze warto czytać. Mądrych książek nigdy nie jest za dużo!


Raymie. Weź mnie za rękę

Kate DiCamillo

tłumaczenie Maria Jaszczurowska

Dwie Siostry 2023 


 https://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Komentarze

 1. Bardzo cieszy, kiedy wydawane są książka znakomicie przyciągające do pasji czytania młodych odbiorców, tak wiele tytułów zasługuje na udział w zbiorach domowej biblioteczki. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście teraz tak jest, pełno książek i jak tu dziecko przekonać, aby przeczytało właśnie tę książkę a nie inną.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama chętnie bym przeczytała. Nie słyszałam o tej serii

  OdpowiedzUsuń
 4. O proszę! Świetna propozycja. Dobrze wiedzieć, że współczesne nastolatki mogą trafić na wartościową lekturę dla tej grupy rówieśniczej. Asia z Pisane z uśmiechem

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawno nie spotkałam tak interesującej książki. Myślę że i mi.sie spodoba

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie, że ta seria książek pozwala młodym czytelnikom spojrzeć na świat z innej perspektywy. Sama chętnie bym ją poznała.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz