"Esperanza" (Wydawnictwo Zakamarki)

Tej książki nie można przeoczyć. Choć, patrząc na jej okładkę, mogłoby się tak zdarzyć. Ma niewielki format i niezbyt kolorową okładkę. Z przepiękną ilustracją. Jednak stonowane kolory mogą kogoś, w pierwszym odruchu, zniechęcić. Bo jak to możliwe? Książka dla dzieci w takiej burej oprawie graficznej? Czy tak powinno być? Oczywiście, że tak! Najważniejsze jest przecież wnętrze! I dobrze wiecie, że tyczy się to nie tylko książek.

Głównym bohaterem książki Jakoba Wegeliusa jest Halidon. Mistrz jazdy na monocyklu i cyrkowych sztuczek. Niewielkiego wzrostu akrobata, którego sztuczki mogą budzić podziw i zachwyt. Niewiele o nim wiemy. Trudno nawet powiedzieć, ile ma lat. Może być jednocześnie dorosłym mężczyzną albo małym chłopcem. To jednak nie jego wiek gra w tej historii główną rolę. Można powiedzieć, że jest on nawet sprawą drugorzędną. Najważniejszy jest przyjaciel Halidona, który nagle znika. Halidon nazywa go Kapitanem. Znają się od dawna, bo Halidon grał w teatrze prowadzonym przez Kapitana. Teoretycznie, Halidon, nie miał żadnych powodów do niepokoju, Kapitan zostawił przecież kartkę i poinformował, że wybrał się do swojej ulubionej kawiarni jazzowej. A jednak, Halidon się niepokoił. Dlatego wziął swój monocykl i ruszył na poszukiwanie przyjaciela. Wyszedł, mimo późnej pory. Chodził od miejsca do miejsca. Przez całą noc, trochę jakby we śnie, trochę na jawie. A razem z nim ulice przemierzają czytelnicy i... gadający pies! 
Esperanza to książka magiczna i niezwykle klimatyczna. Jakob Wegelius zdążył nas już przyzwyczaić do tego, że pisze książki wyjątkowego. Jego Legenda o Sally Jones i Małpa mordercy, to książki, od których bardzo trudno się oderwać. Esperanza również nie pozwala się ani chwilę odłożyć na bok. Tak, jak Halidon wędrował w poszukiwaniu przyjaciela przez jedną, całą noc, tak czytelnicy przeczytają ją przez jeden wieczór. To opowieść pełna wzruszeń i emocji. Opowieść o przyjaźni, odpowiedzialności, lęku przed samotnością, poczuciu odrzucenia. Książka może niełatwa, ale na pewno ważna i warta przeczytania. Skłaniająca do refleksji i poruszająca bardzo czułe struny. To doskonała lektura na długie wieczory. Doskonały pomysł na prezent dla każdego, kto lubi i ceni mądre książki i ma więcej niż 9 lat!
 

Esperanza

Jakob Wegelius

tłumaczenie Agnieszka Stróżyk

ZAKAMARKI 2023

wiek 9+

 


https://www.zakamarki.pl/

Komentarze

 1. Polecasz same genialne tytuły. Ten też mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę że moja córcia 11 letnia będzie zachwycona ta książką Monika F

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa książka, ale czy by mi się spodobała wiedziałabym po przeczytaniu dopiero...

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie okładka nie zachęciłaby mnie żeby przeczytać. Jak to mówią nie ocenia się książki po okładce

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz