"Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy?" (Wydawnictwo Literackie)

Są takie książki, które bardzo trudno odłożyć na bok, zanim nie przeczyta się ich do końca. Najczęściej mówi się tak o emocjonujących powieściach, które wciągają czytelnika tak bardzo, że ten w ciągu zaledwie kilku wieczorów, potrafi przeczytać nawet najgrubszą książkę od deski do deski. Mnie w ostatnim czasie zdecydowanie bardziej niż powieści, wciągają reportaże i literatura non-fiction

Książka Niepowstrzymani 2 łączy w sobie elementy powieści i książki historycznej. To opowieść o nas, o dziejach ludzkości, o zmianach, które dokonują się na przestrzeni wieków. Wszystko zaczęło się od eksperymentu, od próby uprawiania pszenicy w pobliżu miejsca, w którym osiedli ludzie. To była szansa na to, żeby wreszcie się zatrzymać. Osiąść w jednym miejscu i zacząć prowadzić zupełnie inne życie. Nieustannie zmieniali i doskonalili swoje umiejętności. Wszystko po to, żeby osiągnąć jak najlepsze i jak najbardziej zadowalające ich efekty. W końcu doszli do perfekcji, mogli skupić się na innych gałęziach rolnictwa, na innych aspektach życia. Czy zawsze z pozytywnym skutkiem? Niekoniecznie. Świat i ludzie zaczęli zmieniać się tak bardzo, że pojawiały się między nimi coraz większe różnice. Wybuchały konflikty. Jedni bogacili się szybciej, inni znacznie wolniej albo w ogóle. W końcu jedni przejęli władzę na drugimi, zaczęli gorzej traktować słabszych i mniej zamożnych. Minęły setki, a nawet tysiące lat. Wydaje nam się, że jesteśmy mądrzejsi od naszych przodków, a mimo to, ciągle popełniamy te same błędy. Dlaczego? Może dlatego, że nie wyciągamy wniosków z tego, co robiły wcześniejsze pokolenia?

Pierwszy tom Niepowstrzymanych (KLIK) wywarł na mnie ogromne wrażenie. Ta książka trafiła nie tylko do naszej biblioteczki, podarowałam ją również zaprzyjaźnionym z nami młodym czytelnikom. Dlatego właśnie tę książkę? Bo chciałabym, żeby wyrośli na mądrych ludzi, którzy będą gotowi wziąć odpowiedzialność za świat, w którym żyją. Ta książka na pewno im w tym pomoże. To doskonała lektura dla tych, którzy wchodzą w dorosłe życie, w wiek, w którym będą decydować o sobie i innych. Warto, żeby ją przeczytali, żeby poznali, przemyśleli i zrozumieli prawa rządzące światem. Dobrze wiemy, że nie są sprawiedliwe, że nie traktują równo wszystkich ludzi. Przecież chyba nikogo nie muszę przekonywać, że świat nie jest urządzony sprawiedliwie. Czy nasze dzieci go zmienią? Chciałabym wierzyć, że tak. Czytanie takich książek będzie dla nich drogowskazem, więc jeśli tylko macie w swojej rodzinie potencjalnych odbiorców tej książki, koniecznie im ją kupcie. To będzie doskonały prezent pod choinkę.

 

Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy

Yuval Noah Harari

ilustracje Ricard Zaplana Ruiz

tłumaczenie Michał Romanek

Wydawnictwo Literackie 2023

wiek 9+

 


https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Komentarze

  1. Przyszłość staje pod znakiem zapytania...ta książka powinna trafić do ludzi młodych, którzy wkraczają w dorosłe życie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zarówno pierwszy, jak i drugi tom, szalenie podobał się moim dzieciakom z klubu czytelniczego, nie ukrywam, że i ja z zainteresowaniem je poznawałam. Coś, co warto kupić w prezencie gwiazdkowym. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  3. Już wcześniej zwróciłam uwagę na ten cykl. Myślę, że może mi się spodobać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz