"Mira #1" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Pamiętacie, jak zachwycały nas zachodnie seriale dla młodzieży emitowane w telewizji na przełomie wieków? Zazdrościliśmy im samochodów, które dostawali od rodziców zaraz po zrobieniu prawa jazdy, modnych ubrań i możliwości spędzania czasu po lekcjach w kawiarniach albo rodzinnych restauracjach. Dzisiejsi nastolatkowie niczego nie musieliby im zazdrościć, bo to wszystko mają. Mimo to nie są szczęśliwi. Mam nawet wrażenie, że dzisiejsi uczniowie problemów mają znacznie więcej, a i budowanie relacji międzyludzkich nie jest dziś takie łatwe.

Utwierdziłam się w tym czytając komiks Mira. Jego nastoletnia bohaterka przedstawia wszystkie problemy, z którymi borykać mogą się jej rówieśnicy na całym świecie. Dziewczynkę wychowuje tylko mama. Ojca nigdy nie poznała. Wie, jak wyglądał, bo widziała kiedyś jego zdjęcie. Do tej pory mama Miry nie związała się na dłużej z nikim innym. W jej życiu pojawia się wielu mężczyzn, niestety, z żadnym nie udało jej się zbudować dłuższej i trwalszej relacji. Ciągle szuka tego jedynego i idealnego. Mira o miłości jeszcze nie myśli. Choć może lepiej byłoby powiedzieć, że nie myślała. Od jakiegoś czasu wszystkie jej koleżanki rozmawiają o pierwszych miłościach, więc i ona zaczęła o tym rozmyślać. Nie wie jednak, kto miałby być jej pierwszym chłopakiem i po co właściwie miałaby tego chłopaka mieć. Nie wie też, dlaczego jej najlepsza przyjaciółka odwróciła się od niej, kiedy w klasie pojawiła się nowa dziewczyna. Wie za to, co chciałaby robić w przyszłości. Mira marzy o karierze blogerki. Chce pisać o tym, co ją interesuje. O modzie, książkach i wystroju wnętrz. Chciałaby też robić zdjęcia i zostać profesjonalną fotografką. Jej kariera może nabrać rozpędu, bo w dniu urodzin dostaje od mamy aparat i zgodę na założenie konta na Instagramie. Tak w największym skrócie można napisać o tym, kim jest Mira i jak wygląda jej życie. Lepiej poznają ją ci, którzy zdecydują się przeczytać komiks o jej przygodach. Czy warto to zrobić? Zdecydowanie tak!
To pierwszy tom serii komiksów o przygodach Miry. Pełen humoru, zabawnych wydarzeń i ciekawych bohaterów. Bardzo bliski temu, co może spotkać każdą nastolatkę. Twórcy tej serii nie bali się podejmować tematów trudnych, których niektórzy wolą unikać, a dla dzieci są ważne. Czytając tę książkę poczują, że nie są same, że na innych spadają podobne zmartwienia, z którymi nie wiedzą, jak sobie radzić. Kto wie, może Mira im pomoże i wskaże drogę, którą można wyjść z trudnej sytuacji. Ten komiks bawi, ale też dodaje otuchy. Myślę, że może być świetnym prezentem dla uczennic szkół podstawowych. Wśród jej bohaterów i bohaterek na pewno odnajdą siebie i swoich rówieśników. A czytając będą się dobrze bawić i przy okazji będą mogli nad wieloma sprawami się zastanowić. Na pewno warto ją przeczytać i polecić wszystkim, bliskim Waszym sercom nastolatkom. To początek pięknej literackiej przygody i pierwszy tom serii, które powinna zadomowić się w wielu biblioteczkach.
Mira #1

Sabine Lemire

ilustracje Rasmus Bregnhoi

tłumaczenie Edyta Stępkowska

Dwie Siostry 2023

wiek 9+


Komentarze

  1. Forma komiksowa jest bardzo ciekawa, a do tego tematyka bardzo aktualna. Problemy współczesnych nastolatków zasługują na uwagę ze strony dorosłych. Gosia B.

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś czuję, że moje dziewczyny z klubu młodych pasjonatów książki z wielkim zainteresowaniem sięgną po ten komiks. :) Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie współczesna. Teraz większość dzieci chce być influencerami, co mnie osobiście trochę przeraża.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz