"Ziemia to nasz dom. 40 aktywności które uczą szacunku do natury" (Wydawnictwo JEDNOŚĆ)

O ekologii mówią wszyscy. Każdy, przynajmniej w słowach, stara się zapewnić innych, że jest i żyje eko. Jak to wygląda w praktyce, może się przekonać każdy, kto wyjdzie na ulicę. Cały czas mamy problem z segregowaniem śmieci i z wyrzucaniem śmieci w ogóle. Jeżdżenie komunikacją zbiorową uznajemy za zło konieczne. Ciągle kupujemy za dużo i za dużo marnujemy. Jak to zmienić? W najprostszy możliwy sposób, czyli edukując.

Dorośli rzadko słuchają rad, nie lubią, kiedy coś im się każe. Inaczej jest z dziećmi. Ciekawe świata maluchy chłoną wiedzę i przekazywane im przez rodziców, opiekunów albo nauczycieli informacje. Właśnie dlatego warto przekazywać im różne informacje i wiedzę, którą będą mogły wykorzystać w dorosłym. Także te z zakresu ekologii i troski o naszą planetę. Tu, nauczyciele i rodzice mają już gotową pomoc. Mnóstwo pomysłów na zabawy i inspiracji znajdą w książce Ziemia to nasz dom. 40 aktywności, które uczą szacunku do natury. Nieduża książka sprawdzi się w każdej biblioteczce. Podzielono ją na sześć części:

 • Baw się: Ziemia do odkrycia,
 • Ucz się: Ziemia uczy,
 • Z-rozum: Ziemia w liczbie mnogiej,
 • Zamieszkaj: W jakim domu?
 • Odkrywaj: Dom inny niż wszystkie
 • Kochaj: Ziemia jest tylko jedna
 • Bądź przyszłością Ziemi.

W każdej z tych części znaleźć można kilka różnych pomysłów na zabawy związane z ekologią i dbałością o dobro naszej planety. Do wykonania prac plastycznych, które powstają w wyniku tych zabaw, nie potrzeba żadnych wyjątkowych przyborów. Wystarczy to, co mamy w domu. Puste opakowania po różnych produktach, plastikowe nakrętki, kartki, kamienie albo zasuszone liście. Powstają z nich piękne prace. Każda ściśle związana z naturą i środowiskiem. Tworząc je można, łącząc przyjemne z pożytecznym, rozmawiać z dziećmi o ekologii. Kto wie, może najmłodsi wpadną na jakieś świetne pomysły, które uratują Ziemię!
Lubię takie książki. To kopalnia pomysłów. To świetna inspiracja. To doskonały sposób na nudę. Połączenie edukacji i zabawy. Takie książki otwierają oczy, rozwijają talenty i poszerzają horyzonty. Warto mieć je w domowej biblioteczce, warto regularnie po nie sięgać. Takie inspirujące pozycje nigdy się nie znudzą. Czytane w domu, w szkole lub w przedszkolu zawsze zapewnią świetną zabawę. Tu, dodatkowym atutem jest to, o czym już wspomniałam, czyli wykorzystywanie w pracach przedmiotów, które każdy ma w domu. To nie generuje dodatkowych kosztów i pozwala przystąpić do zabawy w dowolnym momencie. A zabawa jest z tą książką znakomita i nikt nie będzie się przy niej nudził. 
Ziemia to nasz dom. 40 aktywności które uczą szacunku do natury

Laura Salvi

tłumaczenie Anna Gogolin

Wydawnictwo JEDNOŚĆ 2023


 https://www.jednosc.com.pl/

Komentarze

 1. Bardzo ważne jest, aby zacząć edukację ekologiczną od najmłodszych lat. Książka "Ziemia to nasz dom" wydaje się być idealnym narzędziem do tego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiada mi to, że powstaje coraz więcej książek o tej tematyce. Są bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przykre, że to właśnie między innymi nasze pokolenie przyczyniło się do dewastacji naszej planety, szkoda, że nikt tak naprawdę nie uczył nas o ekologii za młodych lat, wspomagając się chociażby książkami. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej Ziemi nie trzeba ratować a chyba prędzej człowieka...
  bozennakrystyna

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz